loading
Proszę czekać...
Niemieccy sędziowie naciskają na Merkel, by w sporze z Polską poparła UE
Opublikowano dnia 22.03.2018 18:07
Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów wzywa kanclerz Angeli Merkel i inne kraje UE do poparcia działań Komisji Europejskiej ws. naruszenia praworządności przez rząd PiS. "Skala i głębia ingerencji rządu w sądownictwo jest "przerażająca" - pisze Stowarzyszenie. O apelu niemieckich sędziów informuje Deutsche Welle.

Źródło: screen YouTube
Zdaniem niemieckich sędziów w Polsce dochodzi do ingerencji w niezależność sądownictwa, a skala i głębia tych działań jest "przerażająca". Stowarzyszenie wymieniło przy tym zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, wymianę prezesów sądów powszechnych czy zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. 

Czytaj także: [Tylko u nas] Dr Piotr Łysakowski: Niemcy się uczą, że Polacy mogą być trudni w hodowli

Sędziowie z Niemiec napisali, że "w obecnym sporze o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości na szali waży się nie tylko przyszłość rządów prawa w Polsce, ale też dalsza współpraca prawna z Polską w ramach Unii Europejskiej" – informuje DW.

W oświadczeniu napisano również, że Bruksela "przekonująco i szczegółowo wyłożyła, jaka powinna być reakcja Unii Europejskiej na ingerencję polskiej egzekutywy i legislatywy w niezależność sędziowską". Niemieccy sędziowie uważają, że instytucją, która pozwala sprawdzić, czy dany kraj dopuszcza się ataków na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości, jest m.in. Komisja Wenecka. 

Jak podkreśla Deutsche Welle, stowarzyszenie Deutscher Richterbund zrzesza ok. 16 tysięcy sędziów i prokuratorów i jest największym tego typu stowarzyszeniem w Niemczech.

Źródło: Deutsche Welle
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Prymas przyjął nagrodę Tygodnika Powszechnego. Wielka szkoda
Wczoraj prymas Polski abp Wojciech Polak został laureatem „Tygodnika Powszechnego”, otrzymał medal św. Jerzego. Jak opublikowano na stronach tygodnika, otrzymał go „za walkę ze smokiem podziałów, które oddaliły od siebie Polaków. Za to, że jest siłą spokoju naszego Kościoła. Za to, że jednoczy wspólnotę swoim opanowaniem i pokorą – w naszych czasach cechami unikalnymi”.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: "Bawaria: tradycja, nowoczesność, tożsamość"
Jeżeli miałoby dojść – drugi raz w historii Bawarii – do podzielenia się przez CSU władzą z koalicjantem to będzie to dla Seehofera, Soedera i reszty liderów twardy orzech do zgryzienia. Najbardziej oczywista koalicja z liberałami – przynajmniej według sondaży – nie dawałaby większości rządowej w monachijskim Landtagu. Również odtworzenie ze szczebla centralnego, szereg razy ćwiczonej w całych Niemczech i kilku innych landach, choć w Bawarii nie praktykowanej – „Grosse Koalizion” czyli „Wielkiej Koalicji”, czarno-czerwonego rządu CSU-SPD – jest trudne ze względów nawet nie politycznych a … matematycznych. Po prostu może nie starczyć nie tyle woli, co szabel w lokalnym parlamencie. Teoretycznie − i arytmetycznie − jest możliwa egzotyczna, nigdy nie stosowana na terenie RFN koalicja CSU z „Alternatywą dla Niemiec”. Tyle, że jest ona politycznie wykluczona. Po pierwsze dlatego, że obie partie niesłychanie ostro rywalizują o przynajmniej częściowo podobny elektorat. Po drugie, że taki polityczny mezalians wywołałby wściekłość w Berlinie i pewnie osłabiłby pozycję Horsta Seehofera w niemieckim rządzie. Najbardziej więc prawdopodobny scenariusz to, jak mówił mi mój wysoko postawiony w CDU znajomy, koalicja „schwarz-gruen” czyli CSU z Zielonymi. A więc taka, która była już praktykowana w niektórych niemieckich landach. Ba, CDU i CSU rozważały ją również na szczeblu centralnym przed ostatnimi wyborami do Bundestagu.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Ostre wyrazy w walce politycznej nie są nieparlamentarne"
Słowo „parlamentum” znaczyło pierwotnie tyle, co „sklep z gadaniną” i dlatego nawet bardzo ostre potyczki werbalne w nim nie powinny razić, ani wywoływać zgorszenia.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.