loading
Proszę czekać...
Niemieccy sędziowie naciskają na Merkel, by w sporze z Polską poparła UE
Opublikowano dnia 22.03.2018 18:07
Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów wzywa kanclerz Angeli Merkel i inne kraje UE do poparcia działań Komisji Europejskiej ws. naruszenia praworządności przez rząd PiS. "Skala i głębia ingerencji rządu w sądownictwo jest "przerażająca" - pisze Stowarzyszenie. O apelu niemieckich sędziów informuje Deutsche Welle.

Źródło: screen YouTube
Zdaniem niemieckich sędziów w Polsce dochodzi do ingerencji w niezależność sądownictwa, a skala i głębia tych działań jest "przerażająca". Stowarzyszenie wymieniło przy tym zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, wymianę prezesów sądów powszechnych czy zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. 

Czytaj także: [Tylko u nas] Dr Piotr Łysakowski: Niemcy się uczą, że Polacy mogą być trudni w hodowli

Sędziowie z Niemiec napisali, że "w obecnym sporze o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości na szali waży się nie tylko przyszłość rządów prawa w Polsce, ale też dalsza współpraca prawna z Polską w ramach Unii Europejskiej" – informuje DW.

W oświadczeniu napisano również, że Bruksela "przekonująco i szczegółowo wyłożyła, jaka powinna być reakcja Unii Europejskiej na ingerencję polskiej egzekutywy i legislatywy w niezależność sędziowską". Niemieccy sędziowie uważają, że instytucją, która pozwala sprawdzić, czy dany kraj dopuszcza się ataków na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości, jest m.in. Komisja Wenecka. 

Jak podkreśla Deutsche Welle, stowarzyszenie Deutscher Richterbund zrzesza ok. 16 tysięcy sędziów i prokuratorów i jest największym tego typu stowarzyszeniem w Niemczech.

Źródło: Deutsche Welle
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Barbara
Piela

[video] Nowa animacja Barbary Pieli: "Cela+"
Nowa animacja Barbary Pieli
avatar
Graf
Zero

"Wiara" Anna Kańtoch | Recenzja | Grafzero
Tajemnicza zbrodnia w "cieniu Czarnobyla"
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wygląda na to, że Włochy czekają powtórne wybory parlamentarne
Mija już blisko 2 miesiące od wyborów parlamentarnych we Włoszech, a z wypowiedzi liderów ugrupowań, które odnotowały najlepsze wyniki wynika, że jest coraz mniej szans na utworzenie rządu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.