loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Apel więźnia KL Auschwitz Tadeusza Sobolewicza nr 23053 wygłoszony pod Ścianą Śmierci
Opublikowano dnia 01.07.2018 21:28
Apel więźnia KL Auschwitz Tadeusza Sobolewicza nr 23053 wygłoszony pod Ścianą Śmierci podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych 14 czerwca 2014 r. Zmarł 28 października 2015 r. Pozostawił nam to zobowiązanie.

screen YouTube
Mija kolejna już rocznica deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do największego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady KL Auschwitz. Od 2006 roku, postanowieniem Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, dzień 14 czerwca jest Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. 

Pierwszy transport z Tarnowa liczył 728 więźniów, drugi transport deportowany z Wiśnicza … Po nich kolejne i kolejne nowe transporty naszych braci niedoli trafiały tu do Auschwitz, w ramach zaplanowanej i przeprowadzanej skrupulatnie przez niemieckiego okupanta eksterminacji narodu polskiego. Cel był jasny - Polacy mieli stać się w centrum Europy współczesnymi niewolnikami, bez swojego państwa, bez przeszłości i przyszłości, zdanymi na łaskę niemieckich Übermenschen.
 
 W sumie do KL Auschwitz deportowano około 150 tys. naszych rodaków, z czego około 75 tysięcy poniosło męczeńską śmierć. 
 W ciągu pierwszych dwóch lat funkcjonowania KL Auschwitz - to głównie Polacy byli w nim więzieni.
 
Do Auschwitz trafiała: inteligencja polska, harcerze, uczestnicy konspiracji, ale także zwykli obywatele, którzy na przykład pomagali Żydom lub ofiary terroru „łapanek” jako formy zbiorowej odpowiedzialności stosowanej wobec przypadkowych cywilów. W obozie byliśmy poddawani wyniszczającej pracy, a wszechobecna śmierć, zbiorowe egzekucje oraz ich rozmiar wkrótce przybrały charakter zbrodni określanej we współczesnym świecie ludobójstwem.
 
Polacy stanowili po Żydach drugą co do wielkości grupę ofiar. O tym nie wolno nam nigdy zapomnieć, tak jak i o pozostałych ofiarach: Żydach, Romach, jeńcach sowieckich i innych.

Kompleks obozowy Auschwitz pochłonął co najmniej 1,1 miliona ofiar: około 960 tysięcy Żydów, 70-75 tysięcy Polaków, 23 tysięcy Romów, 15 tysięcy jeńców radzieckich, 10-15 tysięcy więźniów innych narodowości.
 
Cześć Ich Pamięci! Uczcijmy Ofiary minutą ciszy.
 
Od wielu lat, w ramach obchodów rocznicowych 14 czerwca, na dziedzińcu przed Blokiem 11 odbywają się msze święte w intencji ofiar KL Auschwitz. Pragnę przypomnieć, że również po wojnie, w tym miejscu odbyła się pamiętna msza święta, której uczestnicy oddali hołd ofiarom tej „fabryki śmierci”, i która była wielką manifestacją ocalałych przeciwko niemieckiemu ludobójstwu. Także my, którym było ocaleć wraz z obecnymi pokoleniami Polaków, tu pod Ścianą Śmierci rokrocznie dajemy świadectwo męczeństwa narodu polskiego w KL Auschwitz. Niestety zostało nas już niewielu. 
 
Dzisiaj to mnie, numerowi 23053, przypadł zaszczyt wystąpienia przed wami, w tym szczególnym – symbolicznym, ale przede wszystkim rzeczywistym do bólu miejscu.

Mam nadzieję, że w przyszłości, gdy nas zabraknie nadal będą to czynić duchowi spadkobiercy naszego więźniarskiego testamentu.  

Niechaj zawsze z tego miejsca, płynie w świat zarówno świadectwo martyrologii Polaków jak i przesłanie pokoju dla świata. 
 
Niestety, z przykrością odnotowujemy w światowych mediach, kolejne nierzetelne, a czasami kłamliwe i skandaliczne wypowiedzi dotyczące ofiar KL Auschwitz. Stało się już prawie tradycją, że kolejni kanclerze Niemiec nie zauważają i pomijają wśród ofiar Auschwitz – Polaków, nas którzy stanowiliśmy drugą co wielkości grupę narodowościową ofiar KL Auschwitz. Przypomnę – zarówno kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera, jak i Joachima Gaucka, którzy mówiąc o ofiarach KL Auschwitz wymieniali między innymi: Żydów, Romów, homoseksualistów i przedstawicieli innych grup. Zabrakło w ich pamięci – polskich ofiar KL Auschwitz!

Te nieprawdziwe lub inne wypowiedzi szkalujące Polskę i Polaków zawsze winny spotkać się ze zdecydowanym i bezkompromisowym przeciwdziałaniem państwa polskiego, i jestem głęboko przekonany, że należy je traktować i ścigać z urzędu jako „kłamstwo oświęcimskie”.
 
Drodzy, w imieniu świadków męczeństwa i ludobójstwa na narodach świata - apeluję do wszystkich, którym na sercu leży dobro naszej ojczyzny - Polski, aby zrobili co w ich mocy, by pamięć o Auschwitz, na zawsze pozostała ważnym elementem tożsamości narodowej i polskiej racji stanu!

Źródło: Akcja społeczna Przypomnijmy o Rotmistrzu
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Popularny podróżnik zawiódł własny elektorat"
Raczej mało kto uwierzy, że zgadzając się na wpisanie swojego nazwiska na listę wyborczą naprawdę nie wiedział, z jakimi obowiązkami wiąże się sprawowanie mandatu radnego.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: "Dokąd zmierza Angela Merkel?"
Przedostatnia w tym roku sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu upłynęła pod znakiem wystąpienia kanclerz RFN Angeli Merkel. Sporo wody w Renie i Sekwanie upłynęło od jej ostatniego przemówienia w europarlamencie – była to wspólna wizyta z ówczesnym prezydentem Francji Françoisem Hollande’em w październiku roku 2015.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy małe ptaszki wrócą do Krakowa?
Miejsca dla budek lęgowych wskazał ornitolog, a zawieszono je w taki sposób, aby nie uszkodzić kory drzew.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.