loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Sprawa Kamińskiego. Wyrok TK: "Prezydent może skorzystać z prawa łaski przed prawomocnym skazaniem"
Opublikowano dnia 17.07.2018 09:50
Nieuwzględnienie w przepisach jako powodu niedopuszczalności dalszego prowadzenia postępowania karnego prezydenckiego aktu łaski jest niekonstytucyjne - ogłosił we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Ma to związek z ułaskawieniem przez Prezydenta Mariusza Kamińskiego, który skazany został wraz ze współpracownikami z CBA w związku z "przekroczeniem uprawnień i nielegalnymi działaniami operacyjnymi". CBA wręczyło wtedy podejrzanym urzędnikom kontrolowane łapówki. Zatrzymano także szefa ówczesnego MSWiA Janusza Kaczmarka. Sprawa miała miejsce w 2007 roku i miała miejsce pod koniec rządów koalicji Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin.

Adrian Grycuk - Wikipedia CC BY SA 3,0 pl
Sprawę skierował do TK Zbigniew Ziobro, prokurator generalny. W tle jest sprawa ułaskawienia ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Wniosek Ziobry trafił do TK nieco ponad miesiąc po uchwale SN, który pod koniec maja 2017 r. ogłosił, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych.

Wyrok, który zapadł w SN, dotyczył  ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Andrzej Duda podjął w listopadzie 2015 r. taką decyzję, mimo że Kamiński, nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Problem prawny dotyczy w związku z tym m.in. możliwości kasacji od umorzenia przez sąd sprawy wobec podsądnego, w przypadku zastosowania wobec niego aktu łaski przez prezydenta.

Źródło: polsatnews.pl

GT
 

 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Putin w Soczi – „My pójdziemy do raju a oni po prostu zdechną”
Wczoraj zakończyło się w Soczi jubileuszowe, bo 15-te, spotkanie Klubu Wałdajskiego. Jego zwieńczeniem było publiczne wystąpienie prezydenta Putina, co nie jest szczególnie oryginalne, bo Putin, będący jednym z twórców tego klubu zrzeszającego najwybitniejszych rosyjskich i międzynarodowych specjalistów spraw międzynarodowych, występuje na spotkaniach Wałdaju, regularnie, co rok. Gdybym wystąpienie rosyjskiego prezydenta miał określić jednym zdaniem, to powiedziałbym, że mamy do czynienia z deklaracją wyczekiwania na ruch rywali.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Co łączy byłego I Sekretarza KC PZPR z dzisiejszym PSL?
Czas płynie, ustrój się zmienił, do polityki weszło od 1980 roku kilka pokoleń polityków, a w PSL (i zapewne nie tylko w tym ugrupowaniu) niechęć do poszerzania wiedzy nadal kwitnie.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Z. Kuźmiuk: Do tej pory tylko się domyślaliśmy, Pawlak mówi jak jest z mediami zagranicznymi w Polsce
Ujawnione wczoraj przez portal TVP Info fragmenty rozmowy pomiędzy Waldemarem Pawlakiem, wtedy wicepremierem i ministrem gospodarki, a jednym z najbogatszych przedsiębiorców w Polsce Michałem Sołowowem, rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące wpływu mediów o zagranicznym kapitale na polską politykę.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.