loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Sprawa Kamińskiego. Wyrok TK: "Prezydent może skorzystać z prawa łaski przed prawomocnym skazaniem"
Opublikowano dnia 17.07.2018 09:50
Nieuwzględnienie w przepisach jako powodu niedopuszczalności dalszego prowadzenia postępowania karnego prezydenckiego aktu łaski jest niekonstytucyjne - ogłosił we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Ma to związek z ułaskawieniem przez Prezydenta Mariusza Kamińskiego, który skazany został wraz ze współpracownikami z CBA w związku z "przekroczeniem uprawnień i nielegalnymi działaniami operacyjnymi". CBA wręczyło wtedy podejrzanym urzędnikom kontrolowane łapówki. Zatrzymano także szefa ówczesnego MSWiA Janusza Kaczmarka. Sprawa miała miejsce w 2007 roku i miała miejsce pod koniec rządów koalicji Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin.

Adrian Grycuk - Wikipedia CC BY SA 3,0 pl
Sprawę skierował do TK Zbigniew Ziobro, prokurator generalny. W tle jest sprawa ułaskawienia ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Wniosek Ziobry trafił do TK nieco ponad miesiąc po uchwale SN, który pod koniec maja 2017 r. ogłosił, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych.

Wyrok, który zapadł w SN, dotyczył  ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Andrzej Duda podjął w listopadzie 2015 r. taką decyzję, mimo że Kamiński, nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Problem prawny dotyczy w związku z tym m.in. możliwości kasacji od umorzenia przez sąd sprawy wobec podsądnego, w przypadku zastosowania wobec niego aktu łaski przez prezydenta.

Źródło: polsatnews.pl

GT
 

 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy Trzaskowski złoży też wniosek o delegalizację KPP?
Jeśli nie podoba mu się tylko ON-R, a nie przeszkadza mu KPP to znaczy, że jest stronniczy, wybiórczo traktuje przytoczone wyżej artykuły Konstytucji i Kodeksu karnego oraz wyraźnie sympatyzuje z komunistami.
avatar
Przemysław
Jarasz

Lekarz ginekolog podejrzany o zgwałcenie pacjentki i molestowanie innych. Został zatrzymany przez policję
50-letni lekarz ginekolog z Zabrza jest podejrzany o zgwałcenie, a także doprowadzenie czterech pacjentek do poddania się tzw. innym czynnościom seksualnym. Został już zatrzymany przez miejscową policję prowadzącą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zabrzu. Podejrzany medyk został objęty m.in. policyjnym dozorem i absolutnym zakazem wykonywania zawodu. Grozi mu kara do 12 lat więzienia. Śledczy nie wykluczają, że ofiar lekarza może być więcej i apelują do kobiet, które mogły być pokrzywdzone przez zatrzymanego ginekologa, o zgłaszanie się na policję lub do prokuratury.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Jan Vincent Rostowski pluje pod wiatr
Ciekawe, kogo chciał obrazić i sprowokować Sztukmistrz z Londynu Jan Vincent Rostowski; Kornela Morawieckiego, premiera Mateusza Morawieckiego, a może śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w związku z 10-tą rocznicą jego odważnej akcji w Gruzji, swym ostatnim, głupawym i aroganckim wpisem w mediach społecznościowych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.