loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prof. Jacek Bartyzel: Niemcy nie mogą być za duże i tworzyć jednego państwa
Opublikowano dnia 09.08.2018 12:23
- Niemcom mniej więcej raz na pół wieku uderza do głowy "faustyczna" mania wielkości, tak jak za II Rzeszy bismarckowsko-wilhelmińskiej, a potem za III Rzeszy narodowo-socjalistycznej.
Rozwiązanie tego problemu jest tylko jedno: Niemcy, zwłaszcza ze względu na swoje centralne położenie w Europie, nie mogą być za duże i tworzyć jednego państwa - pisze prof. Jacek Bartyzel wykładowca Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, konserwatywny publicysta.

screen YouTube

- Trzeba więc wrócić do I Rzeszy, czyli rozczłonkować Niemcy na te historyczne królestwa, księstwa, wolne miasta. Wtedy Bawarowie będą mogli kochać swoją bawarską ojczyznę, Sasi - saską, Hanowerczycy - hanowerską etc. etc.


- pisze prof. Bartyzel na swoim profilu FB

cyk
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Porozumienie podpisane - gaz amerykański i norweski zastąpi gaz rosyjski
W ostatnią środę miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher polska spółka gazowa PGNiG zawarła porozumienie z dwoma amerykańskim firmami zajmującymi się eksportem gazu skroplonego o dostawach 2 mln ton gazu (2,7 mld m3) rocznie przez 20 lat rocznie, przy czym eksport rozpocznie się w roku 2023.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Putin w Soczi – „My pójdziemy do raju a oni po prostu zdechną”
Wczoraj zakończyło się w Soczi jubileuszowe, bo 15-te, spotkanie Klubu Wałdajskiego. Jego zwieńczeniem było publiczne wystąpienie prezydenta Putina, co nie jest szczególnie oryginalne, bo Putin, będący jednym z twórców tego klubu zrzeszającego najwybitniejszych rosyjskich i międzynarodowych specjalistów spraw międzynarodowych, występuje na spotkaniach Wałdaju, regularnie, co rok. Gdybym wystąpienie rosyjskiego prezydenta miał określić jednym zdaniem, to powiedziałbym, że mamy do czynienia z deklaracją wyczekiwania na ruch rywali.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Co łączy byłego I Sekretarza KC PZPR z dzisiejszym PSL?
Czas płynie, ustrój się zmienił, do polityki weszło od 1980 roku kilka pokoleń polityków, a w PSL (i zapewne nie tylko w tym ugrupowaniu) niechęć do poszerzania wiedzy nadal kwitnie.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.