loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Parlament Europejski przyjął ACTA 2. To koniec sieci jaką znamy?
Opublikowano dnia 12.09.2018 13:36
Parlament Europejski przyjął dyrektywę na temat praw autorskich potocznie zwaną ACTA 2. To może oznaczać koniec internetu jaki znamy.

pixabay.com

Nowa dyrektywa ma wprowadzić mechanizmy filtrujące treści i każdy materiał publikowany będzie poddany kontroli. Ma to zapobiegać sytuacji gdy w materiałach jest wykorzystywany utwór, do których nie posiada się prawa. Koszty stworzenia mechanizmów mają ponieść właściciele serwisów internetowych, cenzury obawiają się autorzy treści satyrycznych.

Obawy wyrażają również twórcy startupów, którzy spodziewają się, że będą mieli ograniczony dostęp do ogromnej bazy danych, które będą dostępne jedynie dla instytucji. Specjalne licencje będą musieli również wykupywać nauczyciele, którzy do tej pory legalnie mogli pokazywać uczniom fragmenty utworów muzycznych.

Wedle hiszpańskiego dziennika „AS”, po wprowadzeniu dyrektywy nielegalne będzie dzielenie się zdjęciami i filmami z wydarzeń sportowych, tak więc selfie  ze stadionu będzie zabronione.

Autorzy ACTA 2 odpierają atak, twierdząc, że nowe prawo autorskie nie dotknie pojedynczych użytkowników sieci.

 –Jest natomiast potrzeba uregulowania sytuacji, w której pełnia przychodów pozostaje w rękach ludzi nie mających żadnego wpływu na tworzenie dzieł. Temu mają służyć nowe zasady monitorowania, kontrolowania i egzekwowania podziału zysków czerpanych z tytułu wykorzystywania dzieł w przestrzeni cyfrowej – powiedział w rozmowie „Newsweekiem” poseł PO Tadeusz Zwiefka, uczestnik prac nad dyrektywą.

Źródło: newsweek.pl
kos
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Ławrow w Bośni, czyli rozgrywka o Donbas wchodzi w nową fazę.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow odwiedził stolicę Bośni i Hercegowiny Sarajewo oraz Banja Lukę, stolicę Republiki Serbskiej wchodzącej w skład tego federacyjnego kraju o najbardziej, jak piszą dziennikarze Timesa, skomplikowanym systemie rządów w Europie. Jest on spuścizną pokoju w Dayton, który kończył wojnę na Bałkanach i jednocześnie starał się zbudować kruchy modus vivendi w tym podzielonym, na kantory etniczne kraju. Wizyta jest istotna z kilku powodów, o których trzeba napisać. 
avatar
Jerzy
Bukowski

Dekalog zamiast preambuły?
Zgodnie z procedurą petycja zostanie rozpatrzona przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Gdzie jest ojczyzna Frasyniuka?
"Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą do TSUE."
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.