loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Parlament Europejski przyjął ACTA 2. To koniec sieci jaką znamy?
Opublikowano dnia 12.09.2018 13:36
Parlament Europejski przyjął dyrektywę na temat praw autorskich potocznie zwaną ACTA 2. To może oznaczać koniec internetu jaki znamy.

pixabay.com

Nowa dyrektywa ma wprowadzić mechanizmy filtrujące treści i każdy materiał publikowany będzie poddany kontroli. Ma to zapobiegać sytuacji gdy w materiałach jest wykorzystywany utwór, do których nie posiada się prawa. Koszty stworzenia mechanizmów mają ponieść właściciele serwisów internetowych, cenzury obawiają się autorzy treści satyrycznych.

Obawy wyrażają również twórcy startupów, którzy spodziewają się, że będą mieli ograniczony dostęp do ogromnej bazy danych, które będą dostępne jedynie dla instytucji. Specjalne licencje będą musieli również wykupywać nauczyciele, którzy do tej pory legalnie mogli pokazywać uczniom fragmenty utworów muzycznych.

Wedle hiszpańskiego dziennika „AS”, po wprowadzeniu dyrektywy nielegalne będzie dzielenie się zdjęciami i filmami z wydarzeń sportowych, tak więc selfie  ze stadionu będzie zabronione.

Autorzy ACTA 2 odpierają atak, twierdząc, że nowe prawo autorskie nie dotknie pojedynczych użytkowników sieci.

 –Jest natomiast potrzeba uregulowania sytuacji, w której pełnia przychodów pozostaje w rękach ludzi nie mających żadnego wpływu na tworzenie dzieł. Temu mają służyć nowe zasady monitorowania, kontrolowania i egzekwowania podziału zysków czerpanych z tytułu wykorzystywania dzieł w przestrzeni cyfrowej – powiedział w rozmowie „Newsweekiem” poseł PO Tadeusz Zwiefka, uczestnik prac nad dyrektywą.

Źródło: newsweek.pl
kos
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Jak zjeść lokalne konfitury polityczne i nie wylecieć z partii?
Liderzy, a także szefowie wojewódzkich struktur Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego muszą nieustannie przypominać działaczom terenowym, że wykluczone są jakiekolwiek alianse z politycznym wrogiem.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: Źdźbło w polskim oku – belka w…
W dniu gdy niemieccy politycy zaczynają drążyć temat reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce w kontekście sporu Bruksela (czy Luksemburg) – Warszawa, jestem zmuszony przypomnieć, że właśnie jedne z liderów frakcji CDU w Bundestagu, a więc urzędujący polityk został wybrany na wiceszefa Trybunału Konstytucyjnego RFN – już wiadomo, że za rok ma zastąpić prezesa tegoż Trybunału w Karlsruhe, gdy ten przejdzie na emeryturę. Zatem akurat u naszego zachodniego sąsiada ta ingerencja polityków w wymiar sprawiedliwości jest dużo większa niż u nas.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tusk w roli Pytii
Od tygodnia dogłębnej analizie podlega przemówienie, które wygłosił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na Łódzkich Igrzyskach Wolności.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.