loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Rozpoczęła się 36. Pielgrzymka Ludzi Pracy
Opublikowano dnia 15.09.2018 20:43
Ma ona charakter szczególny, odbywa się bowiem w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego. Patronat honorowy nad pielgrzymką sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda.

fot. arch.

Pielgrzymka rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Wieczorem zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Łobeskiego Domu Kultury. O godz. 19.00 Jego Ekscelencja ks. abp Andrzej Dzięga odprawił Mszę Św. na szczycie. O godz. 21.00 odbył się Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu, a następnie Droga Krzyżowa.

Początki Pielgrzymki Ludzi Pracy sięgają roku 1982, gdy na Jasną Górę udali się pracownicy Huty Warszawa wraz ze swoim duszpasterzem, księdzem Jerzym Popiełuszką, dzisiejszym błogosławionym. Później już każdego roku, w połowie września, świat ludzi pracy spotykał się w Częstochowie, by tam wspólnie zawierzać swoje najtrudniejsze sprawy Matce Bożej. Naturalnym organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia stał się i jest do dzisiaj NSZZ Solidarność.

Każdego roku, Pielgrzymkę Ludzi Pracy organizuje inny Region naszego Związku. Tradycją jest również peregrynacja obrazu Matki Boskiej Robotników „Solidarności”, przygotowująca duchowo uczestników pielgrzymki. W Regionie Zachodniopomorskim, obraz odwiedził rekordową liczbę 53 parafii. We wrześniowej mszy, podczas której diecezja szczecińsko-kamieńska pożegnała wizerunek Maryi, udział wzięli Duszpasterze Ludzi Pracy z całego kraju. Księża gościli kilka dni w Szczecinie, biorąc udział w uroczystościach związanych z pielgrzymką i peregrynacją.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Z. Kuźmiuk: Do tej pory tylko się domyślaliśmy, Pawlak mówi jak jest z mediami zagranicznymi w Polsce
Ujawnione wczoraj przez portal TVP Info fragmenty rozmowy pomiędzy Waldemarem Pawlakiem, wtedy wicepremierem i ministrem gospodarki, a jednym z najbogatszych przedsiębiorców w Polsce Michałem Sołowowem, rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące wpływu mediów o zagranicznym kapitale na polską politykę.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy obronimy konstytucję przed uzurpatorami?
Od pewnego czasu wykrzykiwanie go na każdej antyrządowej demonstracji stało się znakiem wywoławczym i sztandarem totalnej opozycji wobec obecnego obozu władzy.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: O światowej polityce imigracyjnej słów kilka
(...) liczymy na wzajemność – jeżeli my nie chcemy imigracji nielegalnej,przymusowej, etc, etc. - to w takim razie muszą to uszanować. Nie ma alternatywy dla tej naszej polityki (...)
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.