Zakończono "Drogę Synodalną". Nowym celem niemieckiego Kościoła jest stała „Konferencja Synodalna”

Przyjmując orędzie końcowe, tzw. "WegWort" (Słowo Drogi) biskupi i przedstawiciele świeccy niemieckiej "drogi synodalnej", pomimo wszelkich zastrzeżeń, potwierdzili swoje zaangażowanie w kontynuowanie reformy. Zakończenie projektu obchodzono jako przejście do nowej, trwałej formy współpracy.
Obrady drogi synodalnej z 2019 roku
Obrady drogi synodalnej z 2019 roku / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Christian Pulfrich - Own work

Co musisz wiedzieć: 

  • Zakończyła się szósta i ostatnia sesja niemieckiej Drogi Synodalnej;
  • Uczestnicy usłyszeli orędzie końcowe tzw. "WegWort";
  • Kolejnym celem niemieckiego Kościoła jest utworzenie stałej „Konferencji Synodalnej”.

 

Krótko po godzinie 11:00 prezydium zgromadzenia przedstawiło dokument, którego programowy tytuł brzmi: „Dla świata, który ma przyszłość – z Kościołem, który daje nadzieję”. Tekst, gruntownie zrewidowany przez teologów podczas całonocnej debaty, ma być zarówno „przeglądem, jak i zobowiązaniem”.

 

Postawa nadziei

W deklaracji zgromadzenie potwierdza, że ​​„droga synodalna” charakteryzuje się „fundamentalną postawą nadziei”. „Kościół pełen nadziei, który niczego już nie ukrywa i się odnawia, może skuteczniej zabiegać o świat, który ma przyszłość”. Konieczne było „ujawnienie krzywdzących działań, struktur sprzyjających nadużyciom i własnego współudziału. Proces uczenia się charakteryzował się wielkim zaangażowaniem”.

Siostra Katharina Kluitmann podkreśliła podczas prezentacji tekstu, że nie chcieli niczego „upiększać”: „Na tej drodze zdarzały się napięcia, niepowodzenia i kryzysy; niektóre wysiłki były udaremniane, a ludzie poranieni”. Niemniej pod wieloma względami końcowym rezultatem jest sukces nowego sposobu współistnienia i nowych form przejrzystości.

W deklaracji podkreślono, że "zainicjowano nowy sposób współpracy, nowe formy synodalności, wagę odpowiedzialności i przejrzystości oraz umożliwiono większy udział”. Dotyczy to nie tylko szczebla krajowego; impulsy zostały również przekazane diecezjom, parafiom, stowarzyszeniom i wspólnotom kościelnym.

 

Krótka debata, jednoznaczny wynik głosowania

Przyjęcie „Słowa Drogi”,” nie obyło się bez dyskusji końcowych. Niektórzy uczestnicy, tacy jak ks. Werner Otto, nie odnieśli się do konkretnych decyzji – na przykład w kwestii homoseksualizmu. Z kolei biskup Stephan Ackermann przestrzegł, aby Kościół nie wydawał się zbyt zamknięty w sobie i nadmiernie skupiony na kontroli.

Aby dotrzymać terminów, prezydium podjęło decyzję o zakończeniu debaty po krótkiej dyskusji. 108 głosami za, 20 przeciw i 14 wstrzymującymi się oficjalnie przyjęto „Słowo Drogi”. Zgromadzenie uznało wynik i wyraziło wdzięczność inicjatorom projektu, kardynałowi Reinhardowi Marxowi i Thomasowi Sternbergowi, byłemu przewodniczącemu Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), owacją na stojąco.

 

Konferencja Synodalna jako nowe narzędzie

Uczestnicy wyraźnie uważają, że "droga synodalna" „to wszystko, tylko nie ukończony projekt”. Kolejnym celem jest utworzenie stałej „Konferencji Synodalnej”. Ten nowy krajowy organ doradczy i decyzyjny ma na celu trwałą walkę z systemowym wymiarem nadużyć władzy oraz zapewnienie równości płci i partycypacji.

Podwaliny pod to zostaną położone w nadchodzących tygodniach. Z jednej strony, jest to podróż do Rzymu: biskup Essen Franz-Josef Overbeck wkrótce uda się do Watykanu na ostateczne rozmowy wyjaśniające. W tę sobotę wyraził on nadzieję na pozytywny sygnał dotyczący statutu nowego organu. Z drugiej strony, temat ten zostanie poruszony na kolejnym plenarnym zgromadzeniu biskupów. Od 23 lutego Konferencja Episkopatu Niemiec podejmie w Würzburgu decyzję o utworzeniu Konferencji Synodalnej.

Na zakończenie biskup Georg Bätzing podziękował wszystkim zaangażowanym za odwagę. Irme Stetter-Karp, przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), podkreśliła nowo rozwinięte poczucie jedności, które pomimo wszelkich istotnych różnic stanowi fundament na przyszłość. Zgromadzenie zakończyło się w sobotę w południe w kościele św. Fidelisa, zamykając historyczny rozdział w dziejach Kościoła katolickiego w Niemczech.

"Konferencja Synodalna" ma rozpocząć się w listopadzie, po uzyskaniu zgody biskupów i Watykanu.

Mario Galgano, tom, Vatican News


 

POLECANE
Media: Rosja dzieli się z Iranem zdjęciami satelitarnymi i technologią dronową z ostatniej chwili
Media: Rosja dzieli się z Iranem zdjęciami satelitarnymi i technologią dronową

Moskwa rozszerza zakres wymiany informacji wywiadowczych i współpracy wojskowej z Iranem, dostarczając mu zdjęcia satelitarne i udoskonaloną technologię dronową - napisał we wtorek dziennik „Wall Street Journal”. Ma to pomóc Teheranowi w atakowaniu amerykańskich sił na Bliskim Wschodzie.

USA otworzyły archiwa z pełnymi kartotekami członków NSDAP pilne
USA otworzyły archiwa z pełnymi kartotekami członków NSDAP

Jak poinformował portal dw.com, Amerykańskie Archiwum Narodowe udostępnia w sieci pełne kartoteki członków NSDAP. Tymczasem te same materiały w archiwach niemieckich nadal pozostają tajne, oficjalnie ze względu na ochronę danych.

Angela Merkel wywołała wściekłość Niemców apelując do migrantów, aby głosowali przeciwko AfD z ostatniej chwili
Angela Merkel wywołała wściekłość Niemców apelując do migrantów, aby głosowali przeciwko AfD

Jak poinformował brytyjski portal Daily Mail, Angela Merkel wywołała gniew w Niemczech po tym, jak apelowała do migrantów, aby głosowali przeciwko skrajnie prawicowej partii AfD.

„Teraz Holland może nazywać polskich żołnierzy 's...synami'. Oświadczenie Zbigniewa Ziobry po wyroku sądu z ostatniej chwili
„Teraz Holland może nazywać polskich żołnierzy 's...synami'". Oświadczenie Zbigniewa Ziobry po wyroku sądu

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wydał na platformie X oświadczenie w związku z wyrokiem nakazującym mu przeproszenie reżyser Agnieszki Holland za wypowiedzi porównujące jej film „Zielona Granica” do nazistowskiej propagandy, a także przekazanie 50 tys. zł na Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu”.

Blokada cieśniny Ormuz. USA poradzą sobie bez Europy, ale czy Europa poradzi sobie bez USA? tylko u nas
Blokada cieśniny Ormuz. USA poradzą sobie bez Europy, ale czy Europa poradzi sobie bez USA?

Apel prezydenta Donald Trump o wsparcie dla operacji w rejonie Cieśnina Ormuz spotkał się z chłodną reakcją Europy. W tle rośnie napięcie wokół konfliktu z Iran i pytania o przyszłość współpracy w ramach NATO oraz bezpieczeństwo energetyczne kontynentu.

Sąd: Ziobro musi przeprosić Holland za wypowiedzi o „Zielonej Granicy” z ostatniej chwili
Sąd: Ziobro musi przeprosić Holland za wypowiedzi o „Zielonej Granicy”

Polityk Suwerennej Polski i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro musi przeprosić reżyserkę Agnieszkę Holland za wypowiedzi porównujące jej film „Zielona Granica” do nazistowskiej propagandy, a także przekazać 50 tys. zł na Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” - wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie.

Chaos w przetargach na Rail Baltica z ostatniej chwili
Chaos w przetargach na Rail Baltica

Jak poinformował Rynek Kolejowy, Krajowa Izba Odwoławcza wydała kolejny wyrok w kilkumiliardowym przetargu na budowę trasy Rail Baltica Białystok – Ełk. KIO nakazała unieważnić wybór jako najkorzystniejszej oferty firmy Budimex. Wcześniej w tym samym przetargu KIO nakazała odrzucić ofertę Mirbudu.

Plan reformy WPR? „Demontaż podstaw stabilności europejskiego rolnictwa” z ostatniej chwili
Plan reformy WPR? „Demontaż podstaw stabilności europejskiego rolnictwa”

Europejska Rada Doradcza ds. zmiany Klimatu przy Komisji Europejskiej w swoim najnowszym raporcie proponuje reformę WPR. Ekspert Jacek Zarzecki, Wiceprzewodniczący Zarządu Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny wyjaśnił na Facebooku, na czym będzie owa „reforma” polegała.

Gen. Wroński: Unijny SAFE to parszywy i fałszywy projekt tylko u nas
Gen. Wroński: Unijny SAFE to parszywy i fałszywy projekt

„Unijny SAFE to parszywy projekt, który jest projektem fałszywym z założenia” - ocenia w rozmowie z Tysol.pl gen. Dariusz Wroński, były dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Ekonomii u pani prof. Doroty Simpson (Uniwersytet Gdański).

Interwencja SKW i policji wobec Rachonia i ekipy TV Republika. Chodzi o nagrania z ostatniej chwili
Interwencja SKW i policji wobec Rachonia i ekipy TV Republika. Chodzi o nagrania

Funkcjonariusze SKW oraz policjanci chcieli uzyskać dostęp do nagrań wykonanych przez dziennikarzy TV Republika. Ci odmówili, powołując się na tajemnicę dziennikarską – informuje we wtorek TV Republika.

REKLAMA

Zakończono "Drogę Synodalną". Nowym celem niemieckiego Kościoła jest stała „Konferencja Synodalna”

Przyjmując orędzie końcowe, tzw. "WegWort" (Słowo Drogi) biskupi i przedstawiciele świeccy niemieckiej "drogi synodalnej", pomimo wszelkich zastrzeżeń, potwierdzili swoje zaangażowanie w kontynuowanie reformy. Zakończenie projektu obchodzono jako przejście do nowej, trwałej formy współpracy.
Obrady drogi synodalnej z 2019 roku
Obrady drogi synodalnej z 2019 roku / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Christian Pulfrich - Own work

Co musisz wiedzieć: 

  • Zakończyła się szósta i ostatnia sesja niemieckiej Drogi Synodalnej;
  • Uczestnicy usłyszeli orędzie końcowe tzw. "WegWort";
  • Kolejnym celem niemieckiego Kościoła jest utworzenie stałej „Konferencji Synodalnej”.

 

Krótko po godzinie 11:00 prezydium zgromadzenia przedstawiło dokument, którego programowy tytuł brzmi: „Dla świata, który ma przyszłość – z Kościołem, który daje nadzieję”. Tekst, gruntownie zrewidowany przez teologów podczas całonocnej debaty, ma być zarówno „przeglądem, jak i zobowiązaniem”.

 

Postawa nadziei

W deklaracji zgromadzenie potwierdza, że ​​„droga synodalna” charakteryzuje się „fundamentalną postawą nadziei”. „Kościół pełen nadziei, który niczego już nie ukrywa i się odnawia, może skuteczniej zabiegać o świat, który ma przyszłość”. Konieczne było „ujawnienie krzywdzących działań, struktur sprzyjających nadużyciom i własnego współudziału. Proces uczenia się charakteryzował się wielkim zaangażowaniem”.

Siostra Katharina Kluitmann podkreśliła podczas prezentacji tekstu, że nie chcieli niczego „upiększać”: „Na tej drodze zdarzały się napięcia, niepowodzenia i kryzysy; niektóre wysiłki były udaremniane, a ludzie poranieni”. Niemniej pod wieloma względami końcowym rezultatem jest sukces nowego sposobu współistnienia i nowych form przejrzystości.

W deklaracji podkreślono, że "zainicjowano nowy sposób współpracy, nowe formy synodalności, wagę odpowiedzialności i przejrzystości oraz umożliwiono większy udział”. Dotyczy to nie tylko szczebla krajowego; impulsy zostały również przekazane diecezjom, parafiom, stowarzyszeniom i wspólnotom kościelnym.

 

Krótka debata, jednoznaczny wynik głosowania

Przyjęcie „Słowa Drogi”,” nie obyło się bez dyskusji końcowych. Niektórzy uczestnicy, tacy jak ks. Werner Otto, nie odnieśli się do konkretnych decyzji – na przykład w kwestii homoseksualizmu. Z kolei biskup Stephan Ackermann przestrzegł, aby Kościół nie wydawał się zbyt zamknięty w sobie i nadmiernie skupiony na kontroli.

Aby dotrzymać terminów, prezydium podjęło decyzję o zakończeniu debaty po krótkiej dyskusji. 108 głosami za, 20 przeciw i 14 wstrzymującymi się oficjalnie przyjęto „Słowo Drogi”. Zgromadzenie uznało wynik i wyraziło wdzięczność inicjatorom projektu, kardynałowi Reinhardowi Marxowi i Thomasowi Sternbergowi, byłemu przewodniczącemu Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), owacją na stojąco.

 

Konferencja Synodalna jako nowe narzędzie

Uczestnicy wyraźnie uważają, że "droga synodalna" „to wszystko, tylko nie ukończony projekt”. Kolejnym celem jest utworzenie stałej „Konferencji Synodalnej”. Ten nowy krajowy organ doradczy i decyzyjny ma na celu trwałą walkę z systemowym wymiarem nadużyć władzy oraz zapewnienie równości płci i partycypacji.

Podwaliny pod to zostaną położone w nadchodzących tygodniach. Z jednej strony, jest to podróż do Rzymu: biskup Essen Franz-Josef Overbeck wkrótce uda się do Watykanu na ostateczne rozmowy wyjaśniające. W tę sobotę wyraził on nadzieję na pozytywny sygnał dotyczący statutu nowego organu. Z drugiej strony, temat ten zostanie poruszony na kolejnym plenarnym zgromadzeniu biskupów. Od 23 lutego Konferencja Episkopatu Niemiec podejmie w Würzburgu decyzję o utworzeniu Konferencji Synodalnej.

Na zakończenie biskup Georg Bätzing podziękował wszystkim zaangażowanym za odwagę. Irme Stetter-Karp, przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), podkreśliła nowo rozwinięte poczucie jedności, które pomimo wszelkich istotnych różnic stanowi fundament na przyszłość. Zgromadzenie zakończyło się w sobotę w południe w kościele św. Fidelisa, zamykając historyczny rozdział w dziejach Kościoła katolickiego w Niemczech.

"Konferencja Synodalna" ma rozpocząć się w listopadzie, po uzyskaniu zgody biskupów i Watykanu.

Mario Galgano, tom, Vatican News



 

Polecane