Układ planetarny BD+14 4559 to pozasłoneczny system z planetą, której nazwę nadadzą Polacy. Nie astronomowie, czy politycy ale ci, którzy wezmą udział w konkursie na nazwę dla nowo-odkrytej planety - ograniczeń nie ma. Startować mogą wszyscy Polacy - Międzynarodowa Unia Astronomiczna przyjmie zgłoszenia indywidualne oraz od szkół, organizacji, czy firm. Warunek jest jeden - mają być polskie.
Skąd pomysł na to, aby to właśnie Polacy mieli nazywać jedną z tysięcy pozasłonecznych planet? To piękny gest Międzynarodowej Unii Astronomicznej, która obchodzi w tym roku 100-lecie swojego istnienia. Z tej okazji IAU zorganizowała ogólnoświatowy konkurs na nazwanie planet pozasłonecznych - każde państwo może nadać nazwę jednej egzoplanecie oraz jej gwieździe macierzystej. Układów planetarnych nie przyznawano losowo - Komitet Sterujący konkursu brał pod uwagę związek danego państwa z tą konkretną gwiazdą oraz jej widoczność z terytorium kraju.
Układ BD+14 4559 widoczny jest z Polski w gwiazdozbiorze Pegaza jako bardzo słaba gwiazda. Ma 9,7 magnitudo jasności, co oznacza że nawet przy idealnie ciemnym niebie bez lornetki jej nie zobaczymy. Sama gwiazda oddalona jest od nas o 160 lat świetlnych , zaś krążąca wokół niej planeta przypomina Jowisza - jest gazowym olbrzymem i ma podobną masę. Planeta znajduje się na wydłużonej, eliptycznej orbicie i stale znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy. To oznacza, że w jej zewnętrznych warstwach woda może być w stanie ciekłym.
Jest i polski akcent związany z tym układem planetarnym. Planeta, o której mowa została odkryta w ramach toruńsko-pensylwańskiego programu poszukiwania planet pozasłonecznych przez zespół naukowców z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego. Wśród odkrywców znajdują się również Grzegorz Nowak, Monika Adamów oraz Aleksander Wolszczan.
Jak zgłaszać swoje propozycje? Każde zgłoszenie (przyjmuje się je do końca lipca) powinno zawierać propozycję dwóch nazw – odrębną dla gwiazdy oraz jej planety. Nazwy te powinny być ze sobą związane tematycznie, a także nawiązywać do historycznego, kulturalnego lub geograficznego aspektu Polski. Tu znajdują się formularze zgłoszeniowe:
https://www.iau100.pl/planety/Źródło: IAU