„Gapa” na Krakowskim Przedmieściu. Instalacja Jerzego Kaliny na 17 września Wiadomości
„Gapa” na Krakowskim Przedmieściu. Instalacja Jerzego Kaliny na 17 września

W ramach projektu przeprowadzona została akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej autorstwa Jerzego Kaliny.

Jak tolerancyjna jest postepowa lewica? Napięcia kulturowe Wiadomości
"Jak tolerancyjna jest postepowa lewica?" Napięcia kulturowe

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na piąte spotkanie z cyklu dyskusji Napięcia kulturowe z udziałem artystów, pisarzy, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa. Tym razem gościć będziemy Rosie Kay, Alastaira Donalda i Bronisława Wildsteina.

Krystyna Janda: Ludzie ratunku! Kupujcie bilety! Wiadomości
Krystyna Janda: "Ludzie ratunku! Kupujcie bilety!"

Znana w ostatnim czasie z zaangażowania politycznego Krystyna Janda ma kłopoty. Jej teatry przynoszą straty.

Orlęta. Grodno 39'. Filip Gurłacz (filmowy Jakub Rotman): Komunizm jest ideą przez którą cierpią ludzie Wiadomości
"Orlęta. Grodno 39'". Filip Gurłacz (filmowy Jakub Rotman): Komunizm jest ideą przez którą cierpią ludzie

Rozmowa z Filipem Gurłaczem – odtwórcą roli Jakuba Rotmana.

[Nasz Patronat] Powstaje animacja o tym jak Niemcy zabili lub porwali ok 10 tysięcy dzieci z Zamojszczyzny Wiadomości
[Nasz Patronat] Powstaje animacja o tym jak Niemcy zabili lub porwali ok 10 tysięcy dzieci z Zamojszczyzny

Razem możemy przypomnieć ich historię! 30 tys. dzieci wyrwanych z rąk rodziców to jedna z największych tragedii, jaka dotknęła mieszkańców Zamojszczyzny w trakcie akcji wysiedleńczej "Aktion Zamość".

[Nasz Patronat] Orlęta. Grodno ‘39. Leoś na grodzieńskich barykadach, ostatnim skrawku polskich Kresów Wiadomości
[Nasz Patronat] "Orlęta. Grodno ‘39". Leoś na grodzieńskich barykadach, ostatnim skrawku polskich Kresów

„Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją  z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

„Notre-Dame płonie”. Między świątynią i ogniem Wiadomości
„Notre-Dame płonie”. Między świątynią i ogniem

To szokujące, że doszło do ogromnego pożaru tak wyjątkowego obiektu sakralnego jak katedra Notre-Dame w Paryżu. Jean-Jacques Annaud pokazuje, jaką rolę odegrali w tej historii zwykli ludzie.

Nie żyje gwiazda musicalu „Grease” Wiadomości
Nie żyje gwiazda musicalu „Grease”

Olivia Newton-John, piosenkarka i aktorka, zmarła w poniedziałek na swoim ranczu w południowej Kalifornii, wśród członków rodziny – podają amerykańskie media, powołując się na męża artystki. Miała 73 lata.

OD ŁAWKI DO METAVERSU. 25-lecie SOKOŁA w warszawskim COS Torwar i gościnny koncert WWO Wiadomości
OD ŁAWKI DO METAVERSU. 25-lecie SOKOŁA w warszawskim COS Torwar i gościnny koncert WWO

21 października 2022 w COS Torwar odbędzie się potrójnie ważna impreza. Po pierwsze to premierowy warszawski koncert Sokoła promujący album NIC. Po drugie w tym roku mija dokładnie 25 lat od kiedy Sokół pojawił się na scenie. Po trzecie swój 40 minutowy koncert zagra WWO.

„Notre-Dame płonie”. Katedrę trzeba odbudować. Relikwie trzeba ocalić Wiadomości
„Notre-Dame płonie”. Katedrę trzeba odbudować. Relikwie trzeba ocalić

Nowy film jednego z największych reżyserów współczesnego kina Jean-Jacquesa Annaud, twórcy filmów „Imię róży”, „Siedem lat w Tybecie”, „Wróg u bram”. [materiały producenta]

Bóg zapłać Wojciechowi Korkuciowi! Antysemicka wystawa!. Ogromne emocje. Wielki sukces wystawy w CSW Wiadomości
"Bóg zapłać Wojciechowi Korkuciowi! Antysemicka wystawa!". Ogromne emocje. Wielki sukces wystawy w CSW

Instalacja Wojciecha Korkucia Pierwszy transport prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 20 czerwca do 14 sierpnia 2022 jest kontynuacją artystycznego projektu, który twórca rozpoczął w 2020 roku, zainspirowany rozmową z Barbarą Wojnarowską-Gautier, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz, ofiarą eksperymentów Josefa Mengele, a dziś kustoszem honorowym tego projektu. Odpowiadając na jej apel, zdecydował się wziąć udział w projekcie przywracania pamięci o pierwszym transporcie Polaków do największej fabryki śmierci w historii świata.

63 młodych ludzi, owiana tajemnicą misja i strach ukryty głęboko pod wodą. Zobacz zwiastun filmu „Orzeł. Ostatni patrol” Wiadomości
63 młodych ludzi, owiana tajemnicą misja i strach ukryty głęboko pod wodą. Zobacz zwiastun filmu „Orzeł. Ostatni patrol”

Mieli wypłynąć na kilkanaście dni, nigdy nie powrócili... Legendarny okręt i młoda, odważna załoga, chluba polskiej marynarki wojennej – do dziś nie wiemy, jaki spotkał ich los. Zanurz się w tę pasjonującą historię, której kulisy odsłania zwiastun debiutujący właśnie w sieci. „Orzeł. Ostatni patrol” wejdzie na ekrany kin 14 października, a już we wrześniu powalczy o Złote Lwy na największym święcie polskiego kina – Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Młoda Polka zrobiła dla kraju więcej niż bezwartościowe wiadra medali dla ważniaków”. Lawina komentarzy po występie Sary James Wiadomości
„Młoda Polka zrobiła dla kraju więcej niż bezwartościowe wiadra medali dla ważniaków”. Lawina komentarzy po występie Sary James

14-letnia Polka Sara James wystąpiła w castingu do amerykańskiego show „Mam Talent”. Jej wykonanie „Lovely” Billie Eilish zrobiło furorę. W sieci pojawiła się lawina komentarzy.

Mick Jagger chory. Rolling Stones odwołują koncert i wydają oświadczenie Wiadomości
Mick Jagger chory. Rolling Stones odwołują koncert i wydają oświadczenie

Zespół Rolling Stones odwołał koncert dosłownie na kilka godzin przed występem. Powodem ma być choroba Micka Jaggera.

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Po prostu „Top Gun” Wiadomości
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Po prostu „Top Gun”

„Top Gun. Maverick” to po prostu świetny kawałek rozrywkowego kina, w którym dodatkową atrakcją jest fakt, że ponownie budzi ono fascynację wojskiem.

Wiadomości
"Kazimierz: Wojna, miłość i zdrada". Historical fiction o Pułaskim po amerykańsku [WYWIAD]

Na amerykańskim rynku wydawniczym w tym roku pojawi się wartościowa książka, która barwnie opisuje życie Kazimierza Pułaskiego na dwóch kontynentach. Fikcja historyczna pod tytułem „Kazimierz: Wojna, miłość i zdrada” (Kaz: War, Love, and Betrayal) wplata ponad sto postaci historycznych w interesującą fabułę godną ekranizacji. Nigdy wcześniej nie było książki, którą można byłoby dzisiaj śmiało polecić Amerykaninowi szukającemu polskiej perspektywy wydarzeń końca XVIII-go wieku, czasu, kiedy Polska państwowość obumierała, a amerykańska się rodziła. Kim jest autor Dr. Bogdan Kotnis i jaki cel mu przyświecał w napisaniu Kaz’a - pyta Edward Dusza.

Nie żyje znany legendarny radiowiec,  dziennikarz Antyradia Wiadomości
Nie żyje znany legendarny radiowiec, dziennikarz Antyradia

- Dziś o poranku pękły nam serca. Wciąż ciężko nam w to uwierzyć. Dotarła do nas niszcząca informacja o śmierci naszego i Waszego wielkiego przyjaciela - Przemysława »Jah Jah« Frankowskiego. Kultowej i kochanej postaci związanej z historią Antyradia - poinformowało dziś Antyradio w mediach społecznościowych.

No jakże by inaczej... W nowej Akademii Pana Kleksa Adaś Niezgódka będzie... dziewczynką Wiadomości
No jakże by inaczej... W nowej "Akademii Pana Kleksa" Adaś Niezgódka będzie... dziewczynką

Wydana tuż po wojnie "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy, książka o przygodach dwunastoletniego łobuziaka Adasia Niezgódki, który trafia do magicznej "Akademii Pana Kleksa" (niektórzy dopatrują się tutaj inspiracji dla książek J. K. Rowling), wychowywała, inspirowała i zachwycała kilka pokoleń dzieci w Polsce.

Nie żyje legenda Depeche Mode Wiadomości
Nie żyje legenda Depeche Mode

W wieku 60 lat zmarł w czwartek Andy Fletcher, brytyjski muzyk, współtwórca grupy Depeche Mode, której był jej członkiem przez 40 lat. Grał na instrumentach klawiszowych i gitarze basowej.

Nie żyje pisarka. „Pierwsza dama polskiej fantastyki” zginęła w tragicznych okolicznościach Wiadomości
Nie żyje pisarka. „Pierwsza dama polskiej fantastyki” zginęła w tragicznych okolicznościach

Informację o śmierci Mai Lidii Kossakowskiej przekazało wydawnictwo Fabryka Słów.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe