„Casus Belli. Po co komu ta wojna?” Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP Wiadomości
„Casus Belli. Po co komu ta wojna?” Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Gośćmi będą Michał Orzechowski i Maciej Maciejewski.

Wiadomości
Prof. Wojciech Roszkowski pisze o historii Europy z perspektywy Polski.

W swej najnowszej książce „Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza” (wyd. Biały Kruk) prof. Wojciech Roszkowski zabiera nas w fascynującą podróż po dziejach naszego kawałka świata.

Napięcia kulturowe. „Sztuka zaangażowana społecznie” Wiadomości
Napięcia kulturowe. „Sztuka zaangażowana społecznie”

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

[Nasz Patronat] ArtArmor.  Sztuka, która ratuje życie Wiadomości
[Nasz Patronat] ArtArmor. Sztuka, która ratuje życie

Ekspozycja projektu artystycznego „ArtArmor” przenosi się ze Lwowa do Warszawy. Można się będzie z nią zapoznać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Wiadomości
„Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989”. Ogólnopolska konferencja naukowa na Uniwersytecie Gdańskim

W dniach 12–13 stycznia br. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Historia szkolnictwa polskiego 1945–1989”.

Joanna Opozda: Wybrała mnie Brigitte Bardot Wiadomości
Joanna Opozda: Wybrała mnie Brigitte Bardot

– Na początku Bardot nie wyraziła zgody na to, żeby ktoś mógł ją zagrać. Powiedziała, że nie po to zrezygnowała z kina, żeby teraz ktoś ją odgrywał. Po pierwsze – chciała mieć wpływ na sceny, w których aktorka wcieli się w nią samą. Po drugie – musi osobiście zaakceptować aktorkę. Zaczęły się poszukiwania. Była nawet kandydatura Claudii Schiffer. Bardot ją odrzuciła, mówiąc, że modelki są zbyt sztywne i nie chce, żeby w jej rolę wcieliła się modelka. Ostatecznie Bardot obejrzała moje zdjęcia próbne i powiedziała, że to ja mogę ją zagrać. To ogromne wyróżnienie – mówi Joanna Opozda, aktorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Wiadomości
„Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia” – nowa fascynująca książka ks. prof. Józefa Naumowicza.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało, że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

OT.TO: Znamy się na kabarecie Wiadomości
OT.TO: Znamy się na kabarecie

Można się różnić i to jest piękne. To daje pole do rozmów, żeby mieć inną perspektywę, wysłuchać tego, co kolega ma do powiedzenia – mówią członkowie kabaretu OT.TO Andrzej Tomanek, Ryszard Makowski i Wiesław Tupaczewski w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Wiadomości
„Romantyzm Polski” – kult honoru, pogarda dla tchórzostwa

Wszyscy znamy wspaniałą twórczość Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Zygmunta Krasińskiego. Jednak czy pamiętamy o np. Alojzym Felińskim, Kazimierzu Brodzińskim czy Antonim Malczewskim? Polski romantyzm nie jedno ma imię, a pisarze tworzący w duchu romantyzmu krzepili polskie serca w latach niedoli i zaborów. Ba, wciąż to robią, bo ich literackie dzieła okazały się tak ważnym budulcem polskości, że wciąż się do nich odwołujemy. Warto poznać wszystkie odcienie i zakamarki „Romantyzmu Polskiego”, które przybliża nam Bohdan Urbankowski w swojej książce.

Wiadomości
Zakończył się konkurs „Spotkania ze sztuką”. Prezes PGE: Dzieci i młodzież chcą mieć kontakt ze sztuką

Już ponad 30 klas uczniów z miasteczek i wsi wzięło udział w lekcjach dla szkół zorganizowanych w polskich muzeach w ramach konkursu Fundacji PGE pod nazwą „Spotkania ze sztuką”. Lekcje rozpoczęły się 23 listopada br. i będą kontynuowane w przyszłym roku, bowiem z 500 prac wyłoniono dziewięćdziesiąt zwycięskich klas.

Marta Zgutczyńska: Jestem sama sobie szefem Wiadomości
Marta Zgutczyńska: Jestem sama sobie szefem

Z nikim się nie ścigam. Nie mam czegoś takiego, że muszę mieć milion obserwujących w mediach społecznościowych. Wierzę, że będę rozwijała się w filmach, w serialach, w teatrze, gdzie się tylko da. Na pewno nie zobaczycie mnie w FAME MMA (śmiech). Będę robiła dużo treści na TikToku. Nie ukrywam, że ta aktywność pomaga mi w mojej branży. Na TikToku mogę pokazać wiele rzeczy na moich warunkach – mówi Marta Zgutczyńska, aktorka, tiktokerka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Wiadomości
„Wojna i dziedzictwo” – nowa książka Andrzeja Nowaka

Wszyscy znamy dziedzictwo Polski, kraju zbudowanego na chwale Rzeczypospolitej, dumie i nieugiętości narodu polskiego, który mimo licznym przeciwnościom i agresorom w swojej historii nigdy nie złożył broni w walce o swoją niezależność, niepodległość i podmiotowość. Dziś, gdy wielu wieszczyło tzw. koniec historii, okazuje się, że o tożsamość Polski wciąż trzeba zabiegać i walczyć, a zagrożenia są nie tylko zewnętrzne, ale także wewnętrzne.

[Nasz Patronat] XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”. Premiera online dziś 20.00 Wiadomości
[Nasz Patronat] XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”. Premiera online dziś 20.00

Retransmisja online z premiery w Muzeum Powstania Warszawskiego 13 grudnia 2022 o godz.20.00.

[Reportaż] Ląduję w nocy na lotnisku Bejrut-Rafic Hariri.... Juliusz Słowacki w drodze do Libanu Wiadomości
[Reportaż] "Ląduję w nocy na lotnisku Bejrut-Rafic Hariri...". Juliusz Słowacki w drodze do Libanu

„Na górze Libanu pracowałem trochę i owoc moich marzeń także ze mną wędruje. Myślałem nawet zamknąć go w butelce, aby na przypadek rozbicia można go rzucić w morze, i tak coś po sobie ocalić” - fragment „Listów do matki”

Mariusz Kuczewski: Szczęście prywatne to mój priorytet Wiadomości
Mariusz Kuczewski: Szczęście prywatne to mój priorytet

– Obecnie bardziej pociąga mnie reżyseria, bo jest o tyle fajna, że wychodzi się z domu. Spotykam się z ludźmi. Pracujemy zespołowo. Pisząc scenariusze, to się tak siedzi i tak się klepie albo się patrzy w ścianę i się myśli. Jednak to scenarzysta w większym stopniu kreuje światy i wymyśla je od zera, od czegoś, co kompletnie nie istnieje. Reżyser to przepoczwarza na swoją modłę – mówi Mariusz Kuczewski, reżyser i scenarzysta, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

[Nasz Patronat] Koncert Niepodległości Silesia. Transmisja online 20.00 Wiadomości
[Nasz Patronat] Koncert Niepodległości "Silesia". Transmisja online 20.00

Koncert Niepodległości „Silesia” to 46 edycja projektu realizowanego od 15 lat w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wydarzenie zainaugurowało w 2009 roku.

[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o Dzieciach Zamojszczyzny Wiadomości
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny"

110 000 osób deportowanych z ponad 300 wsi, w tym 30 000 dzieci, które skradziono rodzicom i przeznaczono do germanizacji. Wielu zabitych i rannych. Stracony dorobek całego życia. To bilans działalności Niemców na Zamojszczyźnie. "Miałem jasne włosy i niebieskie oczy" - nosi tytuł animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny", przygotowanej przez Fundację Pamięci Narodów. Premiera dzisiaj o 19.00.

Szymon Gonera: W filmie dokumentalnym to twoi bohaterowie cię niosą Wiadomości
Szymon Gonera: W filmie dokumentalnym to twoi bohaterowie cię niosą

– W filmie zależało nam na tym, żeby pokazać różne etapy i różne miejsca pomocy ludziom w potrzebie. Każda z tych form pomocy była na swój wyjątkowy sposób nieszablonowa – mówi Szymon Gonera, reżyser filmu „Superheroes”, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Wiadomości
Wojna na Ukrainie oczami polskiego korespondenta

Wojna już trochę nam spowszedniała. „Wojskowa operacja specjalna”, jak nazywa ją rosyjska propaganda, miała trwać zaledwie kilka tygodni. Dzielna Ukraina broniła się mężnie, a my jako jej sąsiedzi w trwodze śledziliśmy doniesienia prasowe i internetowe relacje. Mijały kolejne tygodnie, miesiące, a Ukraina dalej stawiała opór najeźdźcom, oddalając od Polski widmo wojny z barbarzyńcami. Dziś, zdaje się, jesteśmy na etapie zobojętnienia na kolejne informacje dotyczące sytuacji ukraińskich żołnierzy i cywili. Mamy swoje sprawy i zmartwienia, ale wojna za naszą granicą toczy się nadal. Codziennie rozgrywają się tragedie zwykłych ludzi. Przypomina o tym niezwykle mocny reportaż w formie książki: „Wojna. Reportaż z Ukrainy” autorstwa Jakuba Maciejewskiego, wydany przez wydawnictwo Biały Kruk.

„Napięcia kulturowe”. „Postmodernizm: dobry czy zły?” Dyskusja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Wiadomości
„Napięcia kulturowe”. „Postmodernizm: dobry czy zły?” Dyskusja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

W jaki sposób estetyka postmodernizmu przenikła do świata polityki, kapitalizmu i relacji społecznych? Czy postmodernizm powinien mieć prawo do szydzenia z religii, kwestionowania pism świętych i moralnego autorytetu w islamie i chrześcijaństwie? Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza do udziału w dyskusji pod tytułem „Postmodernim: dobry czy zły?” z cyklu „Napięcia kulturowe”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe