Koniec z tzw. pseudohodowlami psów? Komitet społeczny składa petycję do premiera

W piątek 15 listopada 2019 r. odbyła się konferencja prasowa Komitetu Społecznego na Rzecz Projektu Ucywilizowania Traktowania Bezdomnych Zwierząt.
 Koniec z tzw. pseudohodowlami psów? Komitet społeczny składa petycję do premiera
fot. screen YouTube / Uwaga! TVN
Członkowie Komitetu wystąpili z petycją do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie prac nad rządowym projektem prawa zmierzającego do zlikwidowania problemu bezdomności zwierząt w Polsce.

Zdaniem autora projektu, Tadeusza Wypycha obecne prawo jest niespójne i pełne luk – dlatego na bezdomności zwierząt można w Polsce zarabiać. Mimo kolejnych nowelizacji obecnego prawa liczba bezdomnych zwierząt nie maleje, a koszty ich wyłapywania i często fikcyjnej opieki ponoszone przez gminy, z roku na rok rosną. Projekt postuluje wprowadzenie zupełnie nowych rozwiązań prawnych, które umożliwią zlikwidowanie problemu bezdomności zwierząt.
 

Centralnym zagadnieniem jakości obecnego prawa jest nieokreślony status prawny zwierzęcia bezdomnego


– zwraca uwagę komitet społeczny.

Wedle ustawy o ochronie zwierząt ma ono być przedmiotem publicznej opieki, zaś wedle innych ustaw nie posiada nawet statusu rzeczy - jest odpadem podlegającym usuwaniu. Zgodnie z obecnymi przepisami gminy są odpowiedzialne tylko za eliminowanie ze swojego terenu bezdomnych zwierząt i umieszczenie ich w schroniskach, często setki kilometrów od miejsca znalezienia.
 

Tuż za bramą schroniska nadzór i wpływ gminy na los zwierzęcia się kończy, pomimo że opłacany jest z publicznych pieniędzy


– czytamy.

Proponowane zmiany mają doprowadzić do tego, by gminy miały obowiązek odpowiedzialnie i kompleksowo zajmować się bezdomnymi zwierzętami na swoim terenie tworząc domy tymczasowe, lokalne miejsca opieki zbiorowej, spełniając przy tym ustalone standardy sprawowania pieczy, takie jak np. wymóg sterylizacji i znakowania zwierząt.

Ponadto projekt przewiduje ograniczanie nadpodaży zwierząt domowych poprzez uregulowanie funkcjonowania hodowli i likwidację tzw. pseudohodowli.
 

Absurd polega na tym, że z punktu widzenia ustawy o ochronie zwierząt i statutów organizacji hodowców są oni hobbystami, a nie przedsiębiorcami. Z punktu widzenia przepisów podatkowych - produkują, ale jest to produkcja rolna, praktycznie nieopodatkowana. Projekt zakłada, że hodowle powinny stanowić regulowaną działalność gospodarczą, a hodowcy powinni płacić podatki, jak każdy przedsiębiorca. Doprowadzi to do podniesienia cen i zmniejszenia popytu na zwierzęta specjalnie hodowane na sprzedaż. Będzie to też przychód dla budżetu państwa pozwalający sfinansować skuteczny nadzór rządowy nad postępowaniem gmin


– zapewnia Tadeusz Wypych.

Źródło: materiały prasowe
kpa


 

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy zagłosujesz w ew. przyspieszonych wyborach?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: