Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Zbigniew Ziobro przypomina o Stefanie Michniku: Nadal jest bezkarny

– Ostatni z nich, którego Polska domagała się wydania – Stefan Michnik – zbrodniarz, sądowy morderca nadal jest bezkarny, bo szwedzki wymiar sprawiedliwości wbrew konwencjom międzynarodowym odmówił nam jego wydania – mówił podczas Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
 Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Zbigniew Ziobro przypomina o Stefanie Michniku: Nadal jest bezkarny
fot. screen TVP Info
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, gdzie wygłosił swoje przemówienie. Polityk PiS postanowił wspomnieć w swoim wystąpieniu o Stefanie Michniku – komunistycznym sędzim podejrzanym o popełnienie 93 przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i wyczerpujące znamiona zbrodni przeciwko ludzkości.

Naszym zadaniem jest upominać się o prawdę, naszym zadaniem jest budować i dawać świadectwo prawdzie, bo historia przyznała im racje, im – Żołnierzom Wyklętym – powiedział podczas uroczystości na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, a obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Minister sprawiedliwości postanowił odnieść się także do tych, przez których Żołnierze Wyklęci cierpieli, działaczy komunistycznych, którzy dopuszczali się zbrodni i wydawali wyroki.
 

Niestety nie ponieśli odpowiedzialności. Ostatni z nich, którego Polska domagała się wydania – Stefan Michnik – zbrodniarz, sądowy morderca nadal jest bezkarny, bo szwedzki wymiar sprawiedliwości wbrew konwencjom międzynarodowym odmówił nam jego wydania


– podkreślił Zbigniew Ziobro.

Kim jest Stefan Michnik?

Stefan Michnik to były kapitan Ludowego Wojska Polskiego, oskarżany o zbrodnie stalinowskie, sędzia i adwokat, działacz komunistyczny, informator i rezydent Informacji Wojskowej, przyrodni brat Adama Michnika. Po upadku komunizmu uciekł do Szwecji.

Od sierpnia 2007 r. Instytut Pamięci Narodowej rozważał wniosek o jego ekstradycję. 25 lutego 2010 r. Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie na wniosek pionu śledczego IPN wydał nakaz aresztowania, na podstawie którego w październiku wydany został europejski nakaz aresztowania.

18 listopada 2010 r. sąd w Uppsali odmówił wydania Stefana Michnika do Polski, tłumacząc, że czyny, które mają mu być zarzucone w Polsce, a umieszczone w europejskim nakazie aresztowania, w świetle prawa obowiązującego w Szwecji, uległy przedawnieniu.

8 listopada 2018 r. Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał po raz drugi europejski nakaz aresztowania w związku z 30 przestępstwami, które Stefan Michnik w latach 1952-53 popełnił wobec m. in. przedstawicieli opozycji demokratycznej i Państwa Podziemnego, w tym również o wydawanie bezprawnych wyroków śmierci.

Źródło: tvp.info
kpaAnkieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura