loading
Proszę czekać...
avatar
Jerzy Bukowski

Jerzy Bukowski: Tischnera przewodnik po życiu
18.11.2017
Myślą przewodnią składających się na książkę tekstów jest poszukiwanie w ludziach dobra i ciągnięcie ich do góry, o co zawsze zabiegał ks prof. Tischner.

YT, print screen
            Od dłuższego czasu mówiło się, że są jeszcze nie opublikowane teksty zmarłego ponad 17 lat temu księdza profesora Józefa Tischnera. Teraz te przypuszczenia zamieniły się w pewność, ponieważ odnalazł je i zebrał w książce jeden z największych znawców dorobku „filozoficznego bacy”, związany podobnie jak on z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz ze „Znakiem”  - redaktor Wojciech Bonowicz.
            I właśnie Społeczny Instytut Wydawniczy Znak wypuścił w ostatnich dniach na rynek „Tischnera - krótki przewodnik po życiu”, którego promocję zorganizował - w tradycyjnej formie posiadów z regionalnymi smakołykami - Nowotarski Oddział Związku Podhalan. Kapelanem tego stowarzyszenia był przez wiele lat autor „Historii filozofii po góralsku”.
            Jak powiedział Bonowicz, myślą przewodnią składających się na książkę tekstów jest poszukiwanie w ludziach dobra i ciągnięcie ich do góry, o co zawsze zabiegał ks prof. Tischner.
            - Stawiał tezę, że świat nie zaczyna się od nas. Potrafił w teraźniejszości wyciągać z tradycji to, co było najpiękniejsze. Brakuje mu Tischnera nie z powodu tego, iż już nic nie powie, nie skomentuje, ale nie że mogę już obok niego usiąść. W przestrzeni publicznej brakuje nam dzisiaj takich ludzi, takich autorytetów jak ks. prof. Tischner. Wystarczyło obok nich być, poczuć ich obecność, a zaraz człowiek nabierał innego oglądu na świat - powiedział redaktor książki (cytat za portalem internetowym krakowskiego „Gościa Niedzielnego”).
            Bonowicz zwrócił uwagę na jeden szczególny artykuł napisany w kwietniu 1999 roku. Organizująca wtedy w Krakowie koncert pt. „Dla Kosowa” Anna Dymna poprosiła Tischnera, żeby napisał jej jakieś przesłanie czy refleksję, którą można by odczytać podczas koncertu i ciężko już wówczas chory filozof przystał na jej propozycję.
            „W nowotarskim spotkaniu uczestniczyli jeszcze i wspominali ks. profesora: jego brat Kazimierz Tischner, ks. prałat Władysław Zązel - kapelan Związku Podhalan i organizator wspólnie z ks. profesorem Mszy św. ludzi gór pod Turbaczem, poetka i przyjaciółka autora <Etyki Solidarności> Wanda Szado-Kudasikowa, wieloletni burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, Józefa Kuchta z Łopusznej, kierownik tamtejszej <Tischnerówki> - Izby Pamięci ks. profesora. <Miastowi> górale podczas spotkania wspominali także osoby, które przeszły już na niebiańską grań” - czytamy w portalu. 
 
 
00
Nasi partnerzy
(410 artykułów)
Jerzy Bukowski: Tischnera przewodnik po życiu
Jerzy Bukowski: "Gafa Putina, niedopatrzenie ochroniarzy innych VIP-ów"
Jerzy Bukowski: Uprzejma motornicza i nieczuli pasażerowie
Jerzy Bukowski: Prezydent harcerz zagapił się
Jerzy Bukowski: Krakowska opozycja wystawiona do wiatru
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.