Koniec KL Auschwitz nastąpił 27 stycznia 1945 r. Tego dnia żołnierze 60. armii 1. Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej zajęli rozległy obszar obozowy. W Auschwitz, Birkenau i Monowitz wyzwolenia doczekało około siedmiu tysięcy więźniów, w tym kilkaset dzieci. Większość więźniów całego kompleksu obozowego w liczbie blisko 60 tysięcy osób została wcześniej ewakuowana w tzw. marszach śmierci na zachód. Od 2005 r. dzień 27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
Postać Witolda Pileckiego, który informował o zbrodniach popełnianych w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, przypomniał w środę w liście opublikowanym na łamach dziennika "Daily Telegraph" ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.
Wszystko wskazuje na to, że były szef PO Grzegorz Schetyna nie oszczędza obecnego lidera opozycji Borysa Budki.
Wczoraj poznaliśmy zwycięzców Paszportów Polityki 2020 roku. W kategorii Muzyka popularna laureatem nagrody został Duet Siksa, który zaskoczył swoją wypowiedzią. Z resztą zobaczcie sami...
Kazimierz Smoleń zmarł w Oświęcimiu w dniu 27 stycznia 2012 roku, dokładnie w 67. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz, mając 91 lat. Przez trzydzieści pięć lat był dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Pod jego kierunkiem przepracowałem w Muzeum Auschwitz osiemnaście lat.
To jest zachowanie niegodne i rodzi sytuację podobną do tej, którą mieliśmy na WUM. To są takie tłumaczenia z kategorii pięciolatka. Jest to sytuacja absolutnie nieakceptowalna – stwierdził na antenie Radia ZET zapytany o sprawę posła Zbigniewa Girzyńskiego minister zdrowia Adam Niedzielski.
Mamy nadzieję, że strona, którą udostępniamy w rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, spełni nasze oczekiwania i przyczyni się do wyeliminowania fałszującego prawdę historyczną pojęcia „polskich” obozów śmierci czy zagłady – podkreśla pracownik Biura Badań Historycznych IPN dr hab. Sławomir Kalbarczyk na nowoutworzonej stronie truthaboutcamps.eu.
"Super Express" wyliczył wysokość emerytury Jarosława Kaczyńskiego po waloryzacji.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odniósł się do śmierci p. Sławka, Polaka, którego odłączono od kroplówki z pokarmem i nawodnieniem. Mężczyzna miał polskie obywatelstwo i o jego powrót starały się matka oraz siostra, a także polskie władze. Brytyjczycy nie wypuścili jednak Polaka i pacjent zmarł w dniu wczorajszym w wyniku zagłodzenia. Pana Sławka chciała przyjąć i poddać terapii Klinika Budzik.
Mocno to przeżył. Najgorsze jest to, że nigdy nie dowiemy się, co by było, gdyby poprowadził kadrę na Euro - mówi WP SportoweFakty Krzysztof Kołaczyk, wieloletni przyjaciel Jerzego Brzęczka.
Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus mówiła na temat Radia Maryja i TV Trwam. Polityk nieświadomie przypisała mediom o.Rydzyka ogólnoświatowe zasięgi?
Luty będzie mroźny! W prognozach IMGW przewiduje się, że temperatury znowu spadną co najmniej kilkanaście stopni poniżej zera. Jest nawet szansa, że wróci 30-stopniowy mróz.
Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który od 2005 roku przypada w rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz. Korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz skomentował sprawę niemieckiej pamięci Holokaustu dość kontrowersyjnym wpisem w mediach społecznościowych.
Powrót do szkół jest planowany cały czas (...). Mam nadzieję, że w dalszej części lutego będzie zgoda na pójście do nauczania stacjonarnego - mówił w Radiu PLUS Przemysław Czarnek.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało dobowy raport dotyczący zakażeń i zgonów spowodowanych wirusem SARS-CoV-2.
Wydaje mi się bestialskim to, co się stało. Uważam, że jest to po prostu bierna eutanazja w majestacie prawa - mówiła w rozmowie z „Faktem” Ewa Błaszczyk, założycielka kliniki „Budzik”.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odniósł się do śmierci p. Sławka, Polaka, którego odłączono od kroplówki z pokarmem i nawodnieniem. Mężczyzna miał polskie obywatelstwo i o jego powrót starały się matka oraz siostra, a także polskie władze. Brytyjczycy nie wypuścili jednak Polaka i pacjent zmarł w dniu wczorajszym w wyniku zagłodzenia.
W środę przed Sądem Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczął się proces dziennikarza Kamila Durczoka, który w 2019 r. będąc pod wpływem alkoholu spowodował kolizję na drodze krajowej nr 1. Grozi mu do 12 lat więzienia.
Minister zdrowia w rozmowie z Beatą Lubecką mówił m.in. o polityce rządu w temacie zakupu szczepionek, planie szczepień, scenariuszach związanych z dalszym przebiegiem pandemii oraz o kwestii utrzymywania obostrzeń pandemicznych. Adam Niedzielski odniósł się także do sprawy wcześniejszego szczepienia pracowników UAM, w tym posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego.
Zniekształcanie pamięci o Holokauście jest podstępniejsze niż jego negowanie - uznał Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) w swoim raporcie. Jednym z przykładów jest zacieranie odpowiedzialności nazistowskich Niemiec za utworzenie obozów koncentracyjnych.