W sobotę, 11 lipca, odbędą się w Świdniku uroczystości upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce latem 1980 r. W zakładach pracy na Lubelszczyźnie doszło wówczas do strajków pracowniczych spowodowanych podwyżką cen żywności. W następnych miesiącach fala oporu rozlała się na całą Polskę i zapoczątkowała erę „Solidarności”.
Mija 77 lat. 11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańcach 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw.
Wiarygodność w stosunku do wyborców, do członków "Solidarności", to jest coś, co nam przyświeca; Dudy tak mają, że dotrzymują słowa - oświadczył w piątek wieczorem przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w Zamościu (woj. lubelskie), podczas finałowego wiecu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy.
To jest dla mnie wielki przywilej, że ludzie "Solidarności" stoją koło mnie - mówił prezydent Andrzej Duda w piątek na finałowym wiecu w Zamościu (Lubelskie).
Wielki wiec Andrzeja Dudy w Zamościu. Razem z nim Przewodniczący Komosji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda
- Powiem krótko. Gdybym się nie interesował sprawami społecznymi to zadałbym tylko jedno pytanie. Na kogo głosowaliby: kard. Stefan Wyszyński, ks. Jerzy Popiełuszko, Witold Pilecki, Anna Walentynowicz, a na kogo Urban, Kiszczak i zwolennicy aborcji - napisał nasz felietonista ks. Janusz Chyła. W sposób absolutnie obraźliwy odpowiedziała mu Hanna Lis
Za nami najgorętsza i najgorsza kampania wyborcza w historii III RP. Górę w niej wzięły emocje, niestety głównie negatywne. Obaj kandydaci wiele obiecywali Polakom, zapewniali o chęci realizacji swoich planów, które obejmują niemal każdą sferę życia. Zupełnie jakby mieli zostać Królem Polski o nieograniczonej władzy. Tylko co faktycznie może zrobić sam Prezydent w naszym ustroju politycznym?
Jeżeli prezydent Andrzej Duda wygra II turę wyborów prezydenckich, to nie mam pewności, czy i kiedy jakiekolwiek wybory w Polsce się odbędą – powiedział w piątek założyciel Polski 2050 Szymon Hołownia, który jako kandydat niezależny osiągnął trzeci wynik w I turze wyborów, 13,87 proc.
To nie był zwykły miesiąc. Wydarzenia pamiętnego Lipca stały swoistym prologiem na naszej drodze do wolności. Prologiem, który miał swoje bezpośrednie źródło w pielgrzymce św. Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. Wtedy ten wielki Polak wypowiedział znamienne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”. I zstąpił. Duch Święty poruszył serca Polaków, pozwolił im się policzyć, wzajemnie wzmocnić i natchnąć odwagą. Rok później odwaga przybrała konkretną postać.
Instytut Ordo Iuris zaprezentował wyniki audytu umów zawartych przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z 11 organizacjami społecznymi. Analiza wykazała niegospodarność i liczne uchybienia po stronie władz stolicy takie jak brak wskazania celów dotacji, niepełne sprawozdania z wydatkowania środków przez organizacje czy anonimowe dopiski nanoszone ołówkiem na umowach. Ponadto, projekty te dotyczyły często kontrowersyjnych kwestii takich jak pomoc w zażywaniu narkotyków czy rozdawanie testów „jakości” narkotyków. Poseł Sebastian Kaleta, przy wsparciu Instytutu Ordo Iuris, złoży wniosek do Najwyższej Izby Kontroli w celu sprawdzenia umów zawartych przez warszawski Ratusz.
Jesteśmy u schyłku najgorszej kampanii wyborczej w historii III Rzeczpospolitej. Kampanii, w której pierwszy raz kandydaci nie usiedli do wspólnej debaty. Kampanii, w której z jednej strony kandydat opozycji, mimo haseł o powszechnym pojednaniu, swoją narrację budował głównie na przekazie negatywnym (R. Trzaskowski: „Będę wypalać żelazem to, co zrobił PiS”), z drugiej strony władza, która ma na swoim koncie liczne sukcesy tak ją poprowadziła, że końcówkę zapamiętamy głównie ze wzniecenia dość niskich nastrojów anty., przed pierwszą turą anty-LGBT, teraz anty-niemieckich. Jakby sztabowcy PiS-u zapomnieli, że podobna retoryka przez lata współdecydowała o serii wyborczych porażek.
Podczas Gali "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność" przewodniczący NSZZ Solidarność dosadnie odpowiedział Rafałowi Trzaskowskiemu ws. głoszonych przez niego teorii, że za rządów PiS w kraju jest rzekomo wysokie bezrobocie. Szef Solidarności nie pozostawił wątpliwości - gdy w 2015 r. rząd PO-PSL oddawał władzę, bezrobocie było wyższe, niż obecnie - a przecież Polska zmaga się z kryzysem po niedawnym wyhamowaniu gospodarki z powodu pandemii koronawirusa.
– Przemoc, która wybucha teraz przeciwko wszystkiemu, co uosabia tożsamość Zachodu – przeciwko kościołom, pomnikom, dziełom literatury klasycznej, językowi – jest nieuniknionym rezultatem lewicowych i liberalnych przygotowań. A jesteśmy dopiero na początku – mówi wywiadzie z Jakubem Pacanem i Cezarym Krysztopą prof. David Engels, belgijski historyk starożytności i filozof, badacz kryzysu tożsamości Europy, wykładowca Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Sławomir Nitras kolejny raz przepycha dziennikarzy – pisze portal TVP Info na Twitterze i publikuje nagranie.
Była pracownica niemieckiego przedsiębiorcy - Hansa G. – skierowała do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną ws. wyroku sądu, który – w wytoczonym przez nią procesie cywilnym - uznał G. za winnego obrażania Polaków. W tym samym wyroku sąd uznał pracownicę za winną nagrywania G. bez jego wiedzy.
Spośród osób gotowych do udziału w wyborach do Sejmu po epidemii koronawirusa, Zjednoczoną Prawicę poparło 39 proc. badanych, Koalicję Obywatelską - 35 proc., Konfederację - 7 proc., Lewicę 6 - proc., a 5 proc. - PSL-Koalicję Polską z Kukiz'15 – wynika z sondażu Kantar.
Po wyborach przyjdzie czas na rozliczenie kandydatów i partii za nimi stojących z realizacji obietnic. Nie będę nikomu sugerował czy i jak głosować - napisał w piątek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.
Gdański magistrat zrezygnował ze współpracy ze znanym gdańskim piekarzem Grzegorzem Pellowksim – informuje Radio Gdańsk. Kilka dni wcześniej Pellowski poparł w mediach społecznościowych prezydenta Andrzeja Dudę.
Plan Trzaskowskiego to plan Trzaskowskiego-Rabieja; plan, który oznacza weto dla weta, konflikt dla konfliktu – mówił w piątek w Mikołowie w województwie śląskim premier Mateusz Morawiecki.
"To są bardzo ważne wybory. Wielu z nas może powiedzieć, że nie ma w nich swojego wymorzonego kandydata. Obu kandydatów dzielą ogromne różnice w sprawach fundamentalnych, a wybór nie sprowadza się jedynie do wyboru kandydata partii, ale przede wszystkim wyboru, jaka będzie Polska. (…) To zrobi nasz głos, Twój głos. I dlatego bliżej mi do obecnego prezydenta pana Dudy. Będę na niego po prostu głosowała" – podkreśliła w swoim oświadczeniu niezależna senator Lidia Staroń.