W szarej strefie poza oficjalnym i w miarę ucywilizowanym rynkiem pracy pozostaje w Polsce 500 tys. osób. Rocznie ZUS traci z tego powodu nawet 1,5 mld zł. Dotyczy to nie tylko Polaków, ale przede wszystkim pracowników – gości z Ukrainy.
- Nie może dochodzić do sytuacji, w której mówi się, że ulicami w Polsce szli faszyści. To fałsz, z którym trzeba walczyć. Będziemy interweniować różnymi metodami – mówił w dzisiejszych "Sygnałach Dnia" marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
– Sprośne dowcipy, gwizdanie, klepanie po tyłku, komplementowanie za cycki - to norma nawet w kręgach inteligenckich – mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Agnieszka Holland dodając, że w Polsce próg tego, co niedopuszczalne w relacjach damsko-męskich, jest bardzo niski.
– Mój syn świetnie sobie radzi w rządzie, jest najlepszym ministrem i widziałbym go w każdej funkcji. Także w roli premiera – powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Kornel Morawiecki, marszałek senior i poseł koła Wolni i Solidarni.
- Pokazaliśmy, że Polskę można zmieniać w różnych aspektach, jest też wielki plan Morawieckiego, który realizujemy i to realizujemy bardzo konkretnie - mówił w TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem najważniejsze było pokazanie, że zmiany w Polsce jednak są możliwe. Jednocześnie podkreślił, że do do doskonałości nam jeszcze daleko.
Telewizja Republika ujawniła wczoraj fragmenty rozmów Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod przewodnictwem Jerzego Millera, ministra spraw wewnętrznych i administracji w latach rządów Donalda Tuska. Z rozmów tych wynika, że wbrew faktom komisja Millera stwierdziła "obecność" śp. generała Andrzeja Błasika w kokpicie Tupolewa.
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziesiątki osób w związku z wyłudzeniami kredytów na kwotę 1 mld 630 mln zł – donosi "Do Rzeczy". Sprawa dotyczy SK Banku w Wołominie. Wśród zatrzymanych są członkowie zarządów wielkich firm deweloperskich. To wspólna akcja CBA i Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
"Masowa skala fake newsów po Święcie Niepodległości zagraża dobremu imieniu Polski. Trzeba działać" - pisze Marcin Makowski z dorzeczy.pl. Zdaniem dziennikarza sprawa Marszu Niepodległości, poza prawdziwymi i godnymi potępienia hasłami rasistowskimi, ma również drugie, fakenewsowe oblicze.
W XXI w. do pokonania przeciwnika wcale nie potrzeba wielkich armii, nowoczesnych czołgów lub samolotów. Wojnę można wygrać, siedząc nie za sterami super myśliwca czy we wnętrzu najpotężniejszego czołgu, ale operując klawiaturą i myszką komputerową w komfortowym biurze.
- Polska Fundacja Narodowa z dużym niepokojem zauważa informacje pojawiające się w mediach, przedstawiające Marsz Niepodległości jako "marsz nazistów". Takie odwrócenie pojęć jest dezinformacją godzącą w dobre imię Polski i będącą dla Polaków obrazą. W Marszu nie uczestniczyli faszyści czy naziści - brali w nim udział Polacy cieszący się wolnością odzyskaną w 1918 roku po latach zaborów, ponownie zaś w 1989 roku po okresie okupacji niemieckiej i zniewolenia przez Związek Sowiecki - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Polskiej Fundacji Narodowej
Żądanie reparacji od Berlina i jego nagłośnienie przywraca w świadomości międzynarodowej opinii publicznej prawdę o odpowiedzialności Niemców, nie zaś bezpaństwowych i pozbawionych narodowych korzeni nazistów, za wybuch i barbarzyński przebieg wojny. Przywraca prawdę o Polsce jako ofierze wojny. Paraliżuje próby fałszowania historii, których symbolem stały się „Polish Death Camps”.
– Dyskusja o obronie cywilnej powinna dotyczyć całego systemu koordynacji oraz zadań państwa w sytuacji zagrożeń i kompetencji poszczególnych służb – podkreśla dr Wojciech Szewko, ekspert narodowego Centrum Studiów Strategicznych, analityk ds. stosunków międzynarodowych, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
"[Należy] zdelegalizować tych wszystkich, którzy propagowali język nienawiści w sobotę. Wszystkie organizacje, które są odpowiedzialne za organizowanie tego marszu, organizowanie tych antysemickich, faszystowskich, nazistowskich ekscesów muszą zostać zdelegalizowane" - mówił Grzegorz Schetyna na dzisiejszej konferencji prasowej.
Andrzej Duda gościł dziś w Krapkowicach, gdzie skomentował sobotnie wydarzenia na marszu niepodległości w Warszawie. Prezydent stanowczo stwierdził, że nie można postawić znaku równości pomiędzy nacjonalizmem, a patriotyzmem.
"Czy pan Rafał Trzaskowski, oprócz tego że ładnie wygląda i ładnie mówi, ma jakiś swój projekt, który od początku do końca przeprowadził?" - pytał Patryk Jaki na konferencji prasowej.
Nie żyje jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych, teatralnych, estradowych i telewizyjnych - Alina Janowska. O jej śmierci poinformował prezes ZASP.
Tegoroczny Marsz Niepodległości przeszedł pod hasłem "My chcemy Boga". Wg. szacunków policji wzięło w nim udział około 60 tysięcy uczestników. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Marcina Żeglińskiego, fotoreportera "Tygodnika Solidarność".
Nie widać końca dominacji Prawa i Sprawiedliwości na scenie politycznej. W najnowszym sondażu CBOS, przeprowadzonym na początku listopada, ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego jest zdecydowanym liderem. Druga Platforma Obywatelska pozostaje daleko w tyle. Na trzecim miejscu Kukiz'15.
Słynny brytyjski historyk udzielił wywiadu dla "Gazety Wyborczej", w którym nie stronił od kontrowersyjnych tez. Stwierdził m.in, że to Kościół katolicki sącząc Polakom „truciznę o bezbożnym liberalizmie” odpowiada za sukcesy wyborcze Jarosława Kaczyńskiego.
Kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy - Rafał Trzaskowski - w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" zadeklarował pełne poparcie dla Parady Równości.