Wkrótce nastąpi rozstrzygniecie osiemnastej już edycji rozdziału środków z Funduszu Stypendialnego NSZZ Solidarność Regionu Gdańskiego. Finał i wręczenie stypendiów odbędzie się 31 sierpnia, a wnioski stypendialne można składać do 20 lipca.
8 czerwca przedstawiciele środowisk pracowniczych i pracodawców podpisali porozumienie na rzecz aktywnego starzenia się. Ma ono na celu zachowanie jak najdłużej na rynku starzejących się pracowników przy jednoczesnym zapewnieniu im odpowiednich warunków do pracy.
W siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się posiedzenie Prezydium Zespołu Trójstronnego. Publikujemy komunikat Krajowego Sekretariatu Zdrowia NSZZ Solidarność, dotyczący tego spotkania.
Komisja Europejska zatwierdziła w zeszłym tygodniu polski program pomocy o wartości 7,5 mld zł na dokapitalizowanie dużych przedsiębiorstw oraz niektórych większych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w związku z pandemią Covid-19. To finalna, piąta część tarczy finansowej dla dużych przedsiębiorstw.
Jak dowiedział się portal Tysol.pl, Straż Miejska w Białymstoku prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie... umieszczenia dwóch bannerów kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy na budynku będącym własnością Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność. Wśród związkowców zawrzało; padają ostre zarzuty, że działania Straży Miejskiej są inspirowane politycznie przez należącego do Platformy Obywatelskiej prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, a wszczynanie dochodzenia przez służby to brutalne zwalczanie kandydatury prezydenta Andrzeja Dudy. Czy gdyby zawisły tam bannery Rafała Trzaskowskiego, Straż Miejska również wszczęłaby dochodzenie? O sprawę zapytaliśmy przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego, Józefa Mozolewskiego.
8 czerwca doszło do podpisania Porozumienia strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia się. Jest to element wdrażania w Polsce porozumienia europejskich partnerów społecznych z 8 marca 2017 r.
Pandemia zatrzymała ich w swoich domach, chociaż na co dzień świadczą usługi w cudzych miejscach zamieszkania. Mowa o opiekunach osób starszych oraz nianiach.
Przedstawiciele Solidarności Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Policji podpisali 8 czerwca porozumienie o współpracy. – Wszędzie, poza strażakami, nasze struktury są dopiero w fazie organizacji, bo Solidarność w służbach mundurowych może działać dopiero od października ubiegłego roku. Na pewno potrzebna nam jest współpraca i wymiana doświadczeń – mówi Andrzej Kołodziejski z Solidarności Służby Więziennej, jeden z inicjatorów porozumienia.
O godz. 2 w nocy, 9 czerwca pracownicy International Paper w Kwidzynie przystąpili do strajku. Protest ma podłoże płacowe. Związkowcy domagają się podwyżek.
8 czerwca Komisja Europejska zorganizowała pierwsze „przesłuchanie” europejskich partnerów społecznych w związku z przygotowywaniem planu wdrożenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych.
8. PKO Półmaraton Solidarności odbył się 6 czerwca na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie. Każdy zawodnik miał do pokonania na bieżni dystans 14 578 metrów, który odpowiadał liczbie dni, które minęły od 8 lipca 1980 roku.
Przedstawiamy stanowisko ZR Ziemi Łódzkiej NSZZ „S" ws. wypowiedzenia Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto Łódź.
3 czerwca Komisja Europejska rozpoczęła 2 fazę konsultacji z partnerami społecznymi na temat możliwych działań na rzecz stworzenia unijnych ram dla europejskiej płacy minimalnej. Zgodnie z postulatem EKZZ, dołączono do tego kwestię promowania rokowań zbiorowych jako podstawowego instrumentu ustalania płac.
Nie ma żadnych przesłanek uzasadniających zawieszenie ograniczenia handlu w niedzielę. Postulat przywrócenia niedziel handlowych, poparty m.in. przez Forum Związków Zawodowych, jest nie do przyjęcia. „Solidarność” pod żadnym pozorem nie zamierza uczestniczyć w liberalizowaniu ustawy – czytamy w stanowisku Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. To reakcja na coraz liczniejsze głosy z wnętrza Rady Dialogu Społecznego, aby z powodu pandemii handlować przez cały tydzień.
Związkowa spółka DomS zarządza siedmioma ośrodkami wypoczynkowymi na Podhalu, w górach opawskich oraz w Polsce centralnej. Najbardziej popularnym ośrodkiem jest hotel HYRNY w Zakopanem, który znajduje się tuż przy Krupówkach. Spółka przedstawia bardzo atrakcyjną ofertę dla członków Solidarności.
3 czerwca, na pierwszym w okresie pandemii posiedzeniu spotkała się Grupa Robocza RDS ds. europejskiego dialogu społecznego (EDS). Jednym z kluczowych tematów była analiza propozycji unijnych zaleceń w ramach Semestru Europejskiego.
Ksiądz Czesław Wala, twórca, budowniczy i wieloletni kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie, zmarł 31 maja 2020 r. w wieku 84 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w czwartek, a zakończą mszą w sobotę, po której kapłan zostanie pochowany w dolnym kościele sanktuarium w Kałkowie.
Podpisując 5 maja nową umowę programową z kandydatem na Prezydenta Andrzejem Dudą wskazywaliśmy, że jeden z postulatów może zostać bardzo szybko zrealizowany. I tak się dzisiaj stało. Prezydencki projekt dodatku solidarnościowego został przyjęty przez Sejm RP, dając pracownikom tracącym pracę w wyniku Covid-19 wyższe świadczenie, dodatkowo przesuwające w czasie termin rozpoczęcia pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Niezależnie od tego po raz pierwszy od 7 lat zasiłek ten został podniesiony, a także wprowadzono inne powiązane z tym świadczenia. Dzięki tym rozwiązaniom przez okres nawet pół roku, osoba która utraciła pracę będzie mogła otrzymywać dużo wyższe wsparcie niż dotychczas.
Mała Zosia cierpi na SMA czyli rdzeniowy zanik mięśni. Wyniszczającą chorobę może powstrzymać tylko najdroższy lek świata. Zebrano już ponad milion złotych, ale zegar wciąż tyka. Lek musi zostać poddany jak najszybciej, po 2. urodzinach na terapię będzie za późno! Do pomocy Zosi zaangażował się Region Płocki NSZZ "Solidarność"
- Mam propozycję dla pana Trzaskowskiego. Jeżeli chce się powoływać na ideały Solidarności, bo zapewne o to mu chodzi, to najpierw niech zdekomunizuje ulice w Warszawie, niech więcej czasu poświęci w ratuszu na weryfikację fundacji, którym przyznaje środki finansowe, bo jak się okazuje, pieniądze trafiają do instytucji którymi kierują byli agenci Służby Bezpieczeństwa, którzy donosili choćby na śp. księdza Blachnickiego. To sytuacja dla mnie kuriozalna i najpierw niech się pan Trzaskowski, jako prezydent Warszawy, zajmie tymi sprawami, a później powołuje się na Solidarność, bo Solidarność rodziła się pod krzyżem i dzisiaj związek zawodowy w swoim statucie ma wartości chrześcijańskie, naukę społeczną Kościoła i nie ma tam miejsca na promowanie ideologii LGBT. A pan Trzaskowski jako prezydent Warszawy to robi - mówił przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w Radiu Gdańsk.