W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej otwarto nową ekspozycję dot. historii powstania tablic z 21. postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 r. Powstała z inicjatywy Fundacji Promocji Solidarności. Kuratorem wystawy jest Joanna Lewandowska z Archiwum Historycznego KK NSZZ : "Solidarność". Projekt sfinansowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w ramach umowy o współpracy pomiędzy Fundacją i Muzeum.
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w Szczecinie tegoroczne obchody rocznicy wydarzeń Grudnia'70.
Od złożenia kwiatów na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęła się 14 grudnia uroczystość, na którą zaproszeni zostali działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych. Zjazd zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Od odsłonięcia tablicy upamiętniającej internowanych i aresztowanych w stanie wojennym gorzowska „Solidarność” rozpoczęła obchody tej smutnej rocznicy.
13 grudnia 1981 r. to dramatyczna data w historii Polski, związana z ludzkimi dramatami, cierpieniem, niejednokrotnie łamiąca życiorysy. Opolska "Solidarność" uczciła pamięć ofiar stanu wojennego. Rano na Skwerze "Solidarności", przy pomniku Trzech Krzyży przy parafii św. Piotra i Pawła, przy pomniku św. Katarzyny na terenie zakładu Wagon Opole Sp. z o. o, a wieczorem przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki działacze "Solidarności" zapalili symboliczne świece i złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów.
Prezentujemy oświadczenie MOZ NSZZ Solidarność przy MPK we Wrocławiu.
Podczas tegorocznych obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyła się rekonstrukcja historyczna na terenie puławskich Zakładów Azotowych. W inscenizacji młodzi aktorzy wcielili się w role ZOMO oraz załogi strajkujących. Naprzeciw siebie stanęli funkcjonariusze służb państwowych i robotnicy. Doszło do konfrontacji i pacyfikacji strajku okupacyjnego. W ruch poszły petardy i pałki. Związkowcy skandowali hasła antysocjalistyczne, widoczne były flagi narodowe oraz „Solidarności”. Atmosfery grozy dodawały wyjące syreny, fragmenty przemówienia Jaruzelskiego oraz podkład muzyczny.
Od apelu poległych i złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia przy przystanku Gdynia Stocznia rozpoczęły się uroczystości 49. rocznicy masakry robotników w Gdyni 17 grudnia 1970 r. W swoim wystąpieniu przewodniczący stoczniowej "Solidarności" Roman Kuzimski wzywał Rząd i Prezydenta do zmian w wymiarze sprawiedliwości.
Dziś w Łodzi odbyło się spotkanie wigilijne "Solidarności" Regionu Ziemi Łódzkiej, na którym obecni byli przedstawiciele redakcji "Tygodnika Solidarność" i portalu Tysol.pl.
Grudzień 1970-Poznań 1956 dwie daty splotły się 16 grudnia br. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Poznańscy robotnicy przynieśli do świątyni replikę poznańskich krzyży Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956, symbol robotniczego powstania w Poznaniu. Zostanie on wkomponowany w bursztynowy Ołtarz Ojczyzny, wotum za niepodległość. W Bazylice Św. Brygidy odprawiono mszę św. w intencji ofiar Grudnia 1970 r.
W trakcie dzisiejszej uroczystej wigilii Solidarności Regionu Ziemi Łódzkiej rozmawialiśmy z jej przewodniczącym, Waldemarem Krencem.
Dwadzieścia cztery osoby, w tym pięć osób pośmiertnie odebrało dzisiaj z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka Krzyże Wolności i Solidarności. Uroczystość z udziałem przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy odbyło się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
W rocznicę stanu wojennego w świątyni spotkali się członkowie Federacji Młodzieży Walczącej z kilku miast naszego kraju, by podarować krzyż FMW do bursztynowego ołtarza Ojczyzny, dar dziękczynienia.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek i przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda spotkali się w Gdańsku w siedzibie Związku. Rozmowa dot. przyszłorocznej rocznicy powstania "Solidarności".
17 grudnia w Szczecinie odbędą się uroczyste obchody grudnia '70 zorganizowane przez Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego
Dziś o godzinie 12 na Placu Solidarności odbyło się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą Ofiary stanu wojennego. Odsłonięto wystawy-tablice poświęcone: Antoniemu Browarczykowi, Piotrowi Sadowskiemu, Wacławowi Kamińskiemu, Janowi Samsonowiczowi. Uroczystość zorganizował Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S”, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Gdańsku, oraz Stowarzyszenie Godność.
Osiągnięte przez Premiera Mateusza Morawieckiego porozumienie na szczycie klimatycznym Rady Europejskiej to wielki sukces, tak oczekiwany przez polskich pracowników i społeczeństwo. Zawarty kompromis daje Polsce własną drogę dojścia do neutralności klimatycznej i stwarza możliwość uzyskania finansowego wsparcia na konieczną transformację naszej gospodarki - pisze w specjalnym oświadczeniu przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
- Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” życzy Waszej Świętobliwości wielu łask Bożych oraz zapewnia o modlitwie. Niech siła płynąca z narodzin Chrystusa zawsze Cię Ojcze wzmacnia - napisał w imieniu Związku przewodniczący Piotr Duda. Dzisiaj 50. rocznica święceń kapłańskich Papieża Franciszka.
13 grudnia w Olsztynie odbędą się uroczystości 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. ZR Warmińsko-Mazurskiego zaprasza do udziału.
Z okazji 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w Białymstoku odbędzie się koncert pt. "Wolność - to nie cel lecz szansa...".