Minister Zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek był gościem red. Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Minister poinformował, że uczniowie z klas I-III prawdopodobnie wrócą do nauczania stacjonarnego w styczniu.
W programie „Strefa starcia” na antenie TVP doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy posłanką Lewicy Joanną Senyszyn a Dominikiem Tarczyńskim z Prawa i Sprawiedliwości.
Słowenia będzie konsekwentnie bronić praworządności i tych samych kryteriów dla wszystkich oraz dążyć do tego bez podwójnych standardów; jednak praworządność nie może być kwestią odpowiedniej większości politycznej - mówi tygodnikowi "Sieci" premier Słowenii Janez Jansza.
Weto jest potrzebne jako sprzeciw wobec mechanizmów, przez który pieniądze w sposób arbitralny mogą być zabierane; nawet jeśli teraz nie dojdzie do kompromisu ws. budżetu UE, to przez rok budżetowy będziemy korzystać z prowizorium i walczyć o nowe warunki - mówi "Pulsowi Biznesu" premier Mateusz Morawiecki.
Przedstawiciele opozycji, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, nie przegapią żadnej okazji, by wykorzystać sytuację dot. budżetu UE do wewnętrznej gry skierowanej przeciwko polskiemu rządowi; usiłują oni osłabić jego mandat - mówi portalowi wPolityce.pl wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Niedzielne wybory parlamentarne w Rumunii wygrała Partia Narodowo-Liberalna (PNL) kierującego obecnym, mniejszościowym rządem Ludovica Orbana lub jest remis między PNL i Partią Socjaldemokratyczną (PSD) - wynika z ogłoszonych wyników sondaży powyborczych.
Znany grafik Wojciech Korkuć udostępnił miejsce na plakaty Fundacji Nasze Dzieci, która zorganizowała kampanię plakatową w kilku miastach. Na plakatach dziecko nienarodzone jest wpisane w kształt serca. Bez haseł, bez czegokolwiek co mogłoby prowokować. Sam grafik wielokrotnie spotykał się z wandalizmem skierowanym przeciwko jego plakatom. I ten plakat również spotkał się agresją aborcjonistycznych bojówkarzy.
Minister edukacji Przemysław Czarnek był gościem Polskiego Radio 24. Podczas rozmowy mówił o swoim "pakiecie wolnościowym", który ma być przedstawiony we środę i ma być odpowiedzią na cenzurę na uczelniach wyższych, gdzie obecne mogą być wyłącznie poglądy "progresywne", a konserwatywne są brutalnie sekowane. Minister mówił również o nerwowej reakcji środowiska akademickiego w tej sprawie.
W związku z równie smutnymi jak groteskowymi wydarzeniami, często związanymi z udziałem młodych dziewcząt, podczas Strajku Kobiet, a także w ogólnym kontekście wniosków z pewnymi przemianami kulturowymi szczególnie pośród młodzieży, popularność zyskało słowo "julka". Znalazło to odbicie w plebiscycie wydawnictwa PWN na "młodzieżowe słowo roku". Słowo "julka" otrzymało mnóstwo głosów, jednak kapituła konkursu najpierw zdecydowała o nie braniu go pod uwagę, a następnie anulowała całą tegoroczną edycję konkursu. Zapytaliśmy o opinię na temat słowa "julka" naszych czytelników.
Niemiecka prezydencja we współpracy z Parlamentem Europejskim usiłowała wprowadzić mechanizm "fundusze za praworządność" - Kompromisowy tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich - poinformował na Twitterze rzecznik stałego przedstawicielstwa Niemiec, Sebastian Fischer. W ramach tego "kompromisu" możliwe byłoby odbieranie funduszy pod byle pretekstem, oraz szantaż w zakresie np. dopuszczalności aborcji czy przywilejów LGBT. Polska i Węgry w odpowiedzi zapowiedziały zawetowanie budżetu UE i tzw. koronafunduszu. Od tamtej pory trwa zmasowany atak propagandowy niemieckich i brukselskich polityków, "wiodących mediów" i celebrytów. W kwestii prawdopodobieństwa weta w wywiadzie dla DoRzeczy.pl wypowiedział się Andrzej Anusz, politolog, ekspert Instytutu Piłsudskiego.
Korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz odpowiedział na dylematy wydawcy Onetu Marcina Protaziuka.
Polityk Partii Republikańskiej Aaron J. Carpenter napisał w mediach społecznościowych o dziwnym zajściu, które miało według niego nastąpić w jednym z poddanych kontroli miasteczek w stanie Georgia.
Przez najbardziej popularne galerie handlowe w Gdańsku w niedzielę przewijały się tłumy klientów. Przed niektórymi sklepami ustawiały się kolejki. Na zapełnionych niemal po brzegi parkingach, można było spotkać wiele aut także spoza Trójmiasta.
Męczeństwo, to w tradycji chrześcijański, największy akt bliskości Chrystusowi, pójście za Nim, dla Niego aż na krzyż. Mamy w Polsce przynajmniej kilku wielkich męczenników. I warto ich przypominać.
Po pandemii wielu konsumentów pozostanie ze swoimi „nowymi” nawykami zakupowymi, bliżej miejsc zamieszkania – uważa ekspertka ds. ulic handlowych w CBRE Renata Kamińska. Dodała, że w epidemii zyskały przestrzenie handlowe ulokowane w dzielnicach sypialnych, mniej ulice handlowe w centrach miast.
Różne już, mniej, częściej bardziej odrażające formy przyjmowały "protesty" Strajku Kobiet. Tym razem aktywistki "kolędowały w Poznaniu. Na melodię "Bóg się rodzi" śpiewały "W bólach rodzić nie będziemy, DZIECI CHORYCH I NIECHCIANYCH", a na melodię "Gdy śliczna Panna" śpiewały "Gdy nasza siostra aborcję robiła, z wielkim przestrachem leki zamówiła, lili lili laj nie bój się kochana"
Jan Lechoń na wygnaniu, tęskniąc za Ojczyzną, pisał w wierszu "Hymn Polaków na obczyźnie": … "Wiem, że nie ucisk i chciwe podboje, Lecz wolność ludów szła pod Twoim znakiem, Ze nie ma dziejów piękniejszych niż Twoje I większej chluby niźli być Polakiem".
Polityk Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha zamieściła w sieci swoją diagnozę sporu na linii Warszawa-Bruksela.
- Miarą oszustwa & manipulacji jest to że opinia Służb Prawnych Rady UE z 25.X.2020 o bezprawności i sprzeczności z Traktatem warunkowania budżetu tzw. praworządnością, była utajniona, znana tylko wtajemniczonym i że została ujawniona dopiero 25.XI.2020, 2 tyg. po zgłoszeniu weta 11.XI - pisał europoseł Jacek Saryusz-Wolski, publikując fragmenty miażdżącej dla pomysłu Parlamentu Europejskiego i niemieckiej prezydencji łączenia wypłaty funduszy europejskich z tzw. "praworządnością" opinii Służb Prawnych Rady UE. Teraz zadaje trudne pytania
Niedziela 6 grudnia 2020 r. okazała się trzecią handlową niedzielą w grudniu. Niestety obóz rządzący nie po raz pierwszy w ostatnich miesiącach nie wysłuchał argumentów strony społecznej. Nie tak z rządzącą partią umawiali się pracownicy, którzy licznie głosowali na Prawo i Sprawiedliwość. Decyzja o handlu w mikołajki jest błędna, na dodatek proces legislacyjny przeprowadzany jest na ostatnią chwilę, w atmosferze bałaganu i chaosu. Czy ta pozornie drobna decyzja może oznaczać próbę powrotu do handlu w niedziele? Odpowiedzi poznają państwo w artykule Mateusza Kosińskiego w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”