Od czwartku w kraju trwają protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji eugenicznej. W protesty bardzo chętnie włączają się celebryci. Niektórzy niestety przekraczają wszelkie granice.
Zachęcanie studentów do udziału w zgromadzeniach w sytuacji epidemii nazwać trzeba nieodpowiedzialnością. A poza tym dlaczego godzinami rektorskimi lub dziekańskimi karani są studenci, którzy w tym czasie chcą sie uczyć? Na wnioski przyjdzie czas - napisał na Twitterze Przemysła Czarnek, minister nauki i szkolnictwa.
Protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od czwartku. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.
TVN24 od kilku dni relacjonuje wydarzenia związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Tym razem na celowniku stacji znalazła się prezes Trybunału, Julia Przyłębska.
"Dziewczyny, zaje***w ch*ja" – napisał na Twitterze Jerzy Sawka, przez dwie dekady współpracujący z "Gazetą Wyborczą".
"Europo, odnajdź siebie samą! Odkryj na nowo swoje głęboko zakorzenione ideały. Bądź sobą!"- napisał papież Franciszek w liście, opublikowanym we wtorek. Wezwał, by Europa nie bała się swojej tysiącletniej historii, bo jest ona "oknem ku przyszłości".
Napisano w komunikacie Radia TOK FM: "Popełniliśmy błąd, przepraszamy". Przepraszano za... zaproszenie do programu Tomasza Terlikowskiego, który w dyskusji nt. aborcji miał inne zdanie niż pozostali rozmówcy. Publicysta skomentował sprawę w mediach społecznościowych.
Jezuita o. Remigiusz Recław, proboszcz Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi odniósł się do serii dewastacji i profanacji kościołów w Polsce, która powiązana jest z czwartkowym orzeczeniem TK ws. aborcji eugenicznej.
Podczas awantury dotyczącej aborcji wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wygłosił przez pomyłkę ostrzeżenie pod adresem "posłanki Jarugi-Nowackiej". Matka posłanki Nowackiej zginęła w katatrofie smoleńskiej.
Człowiek jest wtedy, kiedy się urodzi. Możemy mówić, że wtedy, gdy zaczyna bić serce, zaczyna się życie – stwierdziła w RMF FM Joanna Scheuring-Wielgus, która popiera protesty ws, wyroku TK pomijając fakt, że serce dziecka zaczyna bić już ok. szóstego tygodnia ciąży.
W związku z dramatycznymi wydarzeniami i atakami bojówkarzy na kościoły i zakłócaniem Mszy Świętych, Przewodniczący Piotr Duda apeluje o obronę świątyń.
Prezydent Trzaskowski zadeklarował poparcie dla demonstrantów ze Strajku Kobiet, winą za całą sytuację obarcza rząd.
W rok po utworzeniu pierwszych organizacji NSZZ „Solidarność” w Służbie Więziennej, Prezydium Komisji Krajowej podjęło decyzję o zarejestrowaniu Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”. Dzisiaj to 18 organizacji i 1039 członków.
Dzisiejsze posiedzenie Sejmu nie należy do spokojnych. Z obrad usunięto posłów KO - Klaudię Jachirę i Sławomira Nitrasa. Grupa posłów zaatakowała także wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, którego osłoniła straż marszałkowska.
Redaktor Wybranowski donosił w mediach społecznościowych o organizowaniu przez kibiców z całej Polski ochrony kościołów, bardzo nie spodobało się to... synowi znanego satyryka Krzysztofa Daukszewicza Krzysztofowi Daukszewiczowi.
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła we wtorek prokuratorowi Andrzejowi Z., podejrzanemu o przyjmowanie łapówek od znanej z programu "Królowe życia" Joanny P. – dowiedziała się PAP. Orzeczenie jest prawomocne, prokuratura może mu teraz przedstawić zarzuty i wnioskować o areszt.
Prokuratura żądała dożywocia, ale sąd uniewinnił dziś oskarżonego o zabójstwo gen. Marka Papały .
Wojciech Wybranowski odniósł się do wczorajszych wywołanych przez zamieszek zwolenników aborcji. Podczas demonstracji obnażyła się jedna z kobiet, "Gazeta Wyborcza" zilustrowała tym okładkę dzisiejszego wydania.
– Dla mnie przede wszystkim nie jest zrozumiały okres zamknięcia górnictwa. W grudniu zeszłego roku premier w Brukseli nie podpisał neutralności klimatycznej do 2050 roku, bo to zbyt krótko, mówiło się o 2060 roku. A teraz chce się skrócić ten czas do 2049? – mówi Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w Tauron Wydobycie ZG „Sobieski”, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
W Sejmie trwa burzliwa debata. Doszło do awantur przy udziale m.in. polityków Lewicy. Sprawę w ironiczny sposób skomentował polityk Konfederacji, Tomasz Grabarczyk.