Mój śp. Tata był nauczycielem WF-u. Jako nauczyciel wychował kilka pokoleń uczniów w jednym z zespołów szkół zawodowych. Nauczycielem był surowym, jedni uczniowie go lubili, inni pewnie za nim nie przepadli, ale nie był nauczycielem „od-do”, był też społecznikiem i trenerem siatkówki, organizował młodzież i dawał im coś, co dla jednych było odskocznią od szarości komuny, a dla innych dobrym pretekstem, by nie zakończyć kariery pod budką z piwem.
38,7 proc. dla Prawa i Sprawiedliwości, 34,5 proc. dla Koalicji Europejskiej, 8,7 proc. dla Wiosny i 5,2 proc. dla Kukiz'15 - to wyniki opublikowanego przez portal Onet.pl badania wyborczego wykonanego przez PARR i Badania.pro. Dane opracowano na podstawie uśrednionego poparcia dla partii politycznych z dwunastu kwietniowych sondaży. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.
Platforma Obywatelska opublikowała w mediach społecznościowych filmik promujące wydarzenie zorganizowane przez Koalicję Europejską - marsz "Polska w Europie". W klipie zagrali znani aktorzy.
"Chciałam tylko pewnym nieukom wytłumaczyć, ze TĘCZA to do niedawna, bo jak widać PiS to zmienił, była symbolem chrześcijańskim, normalnym atrybutem, który nikogo nie szokował" - pisze dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska w mediach społecznościowych.
Zbliżające się wybory do europarlamentu przyniosą nam odpowiedź, w jakim kierunku rozwijać się będzie Unia Europejska. Do zarysowanego już wyraźnie podziału na zwolenników superpaństwa europejskiego i tych, którzy Unię Europejską widzą jako Europę Ojczyzn, dochodzi kolejny, coraz bardziej wybrzmiewający spór o to, czy Unia wciąż ma być oparta na wartościach chrześcijańskich.
Grzegorz Schetyna zeznaje przed komisją śledczą ds. VAT. Szef Platformy Obywatelskiej stwierdził m.in, że w sprawach VAT "Wszystkie ważne decyzje podejmował premier Tusk w KPRM". Słowa te skomentował wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński.
Jean-Claude Juncker na konferencji prasowej odniósł się do jednego z materiałów "Wiadomości" TVP. "To całkowicie nie do zaakceptowania i obrzydliwe" - skomentował szef KE. Na Twitterze odpowiedział mu wydawca programu, Jarosław Olechowski.
"Nie da się zrobić kroku cywilizacyjnego, jeżeli będziemy klękać przed proboszczem czy biskupem. (…) Oddajmy Bogu, co boskie, a cesarzowi, co cesarskie; trzeba rozdzielić konstytucję i Biblię – mówił w Częstochowie (pod jasnogórskim klasztorem) Robert Biedroń. Do tych słów odniósł się w komentarzu ks. prof. Dariusz Kowalczyk, jezuita.
"Wiosna złoży na jesieni projekt nowelizacji kodeksu karnego znoszącej art. 196 dot. obrazy uczuć religijnych - tak, by w Polsce nikt już nie był ścigany dlatego, że jacyś talibowie próbują na tym zbijać kapitał religijny czy polityczny" - mówił we wtorek w Bielsku-Białej lider Wiosny Robert Biedroń. Do tych słów w mocnym wpisie w mediach społecznościowych odniósł się Paweł Kukiz.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok w sprawie Lech Wałęsa – Henryk Jagielski. Były prezydent ma przeprosić Jagielskiego – chodzi o „bezpodstawne oskarżenie” na Twitterze o to, że Jagielski, były pracownik Stoczni Gdańskiej, miał być agentem Służby Bezpieczeństwa oraz miał pobić kolegę w pracy.
Muzułmanin nie musi modlić się w meczecie. Jednak zawsze ma się modlić pięć razy dziennie. Oczywiście dotyczy to najbardziej religijnych. Inni modlą się rzadziej, a niektórzy, zlaicyzowani, wcale albo od wielkiego święta. Modlitwa to jedna z pięciu podstaw mahometanizmu.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok w sprawie Lech Wałęsa – Henryk Jagielski. Były prezydent ma przeprosić Jagielskiego – chodzi o „bezpodstawne oskarżenie” na Twitterze o to, że Jagielski, były pracownik Stoczni Gdańskiej, miał być agentem Służby Bezpieczeństwa oraz miał pobić kolegę w pracy.
Korespondenta TVP w Brukseli Dominika Cosic skomentowała wystąpienie wiceprzedowniczącego Komisji Europejskiej.
7 maja 1977 r. w tajemniczych okolicznościach zmarł Stanisław Pyjas, student filologii polskiej i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, działacz opozycyjny, współpracownik Komitetu Obrony Robotników. Ciało zostało znalezione rankiem 7 maja 1977 r. w bramie kamienicy przy ul. Szewskiej 7 w Krakowie. Według środowisk opozycyjnych śmierć studenta była skutkiem pobicia, dokonanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Władze twierdziły, iż spadł ze schodów.
Dr Kevin Hassett wygłosił dziś na SGH wykład poświęcony Polsce i wolnym rynkom. Do sprawy odniosła się amerykańska ambasador w Warszawie Georgette Mosbacher.
Korespondent TVP w Berlinie poinformował dziś o odwołaniu wizyty Sekretarza Stanu USA w Niemczech.
Szef Platformy Obywatelskiej jest dziś przesłuchiwany przez Komisję ds. wyłudzeń podatku VAT.
Wciąż w przestrzeni publicznej trwa dyskusja na temat mowy Leszka Jażdżewskiego, redaktora „Liberte”, która poprzedziła wykład Donalda Tuska. Na antenie radiowej „Jedynki” prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS, przypomniał, że działania Donalda Tuska przypominają te z 2007 r. i „politykę miłości” zapowiedzianą przez lidera PO.
3 maja w kościele pw. św. Jana ktoś połamał krzyż i wlał alkohol do kropielnicy. Warszawski klasztor ss. Matki Bożej Miłosierdzia, ktoś w nocy okleił wizerunkami Matki Bożej Częstochowskiej w aureoli LGBT.
"Rzeczpospolita" pisze o kulisach pomysłu szczytu Komisji Europejskiej i polskich władz. Z obu stron chciano iść na ustępstwa w celu załagodzenia sporów. Na drodze stanęły aspiracje różnych unijnych frakcji i kampania wyborcza.