Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele Koalicji Europejskiej zaapelowali do rządu o spełnienie postulatów nauczycieli i zakończenie tym samym ich protestów. - Jako przedstawiciele Koalicji Europejskiej jesteśmy tutaj, by zaapelować o zakończenie protestu. Nie może być tak, że ten słuszny protest nauczycieli będzie trwał przez święta - mówił Grzegorz Schetyna na specjalnej konferencji. Sprawę dosadnie komentują internauci i publicyści, którzy nie mają wątpliwości, że strajk przestał się "politycznie opłacać" opozycji, w związku z czym ta zaczęła się z niego wycofywać.
"Nie lubię pozywać osobiście dziennikarzy, ale dzisiejsza obrzydliwa insynuacja Stankiewicza mnie do tego zmusza" - napisał Roman Giertych na Twitterze.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz na konferencji prasowej odniósł się do najnowszej propozycji rządu ws. podwyżek płac. Stwierdził także, iż „przerwa świąteczna nie jest dla nauczycieli”.
Dziś szefostwo Koalicji Europejskiej z Grzegorzem Schetyną na czele, wezwało do zakończenia strajku postkomunistycznego związku Nauczycielstwa Polskiego. Nie spodobało się to szefowi partii Razem, który w ostrych słowach skrytykował ich decyzję
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, co w praktyce oznacza, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta (od 18 do 60 roku życia). Oprócz tego, tak jak w każdy piątek, wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia) – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.
"Apeluję do takich ludzi, których uważam za uczciwych, jak pan Michalkiewicz czy pan Braun: panowie, osłabiając Prawo i Sprawiedliwość – osłabiacie Polskę" - mówił były minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz w felietonie "Głos Polski" dla telewizji TRWAM i Radia Maryja.
Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego. W tym dniu nie odprawia się Mszy Świętej, Odbywają się natomiast nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jednak do obchodów zaliczana jest wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek obowiązuje Post Ścisły
- Jako przedstawiciele Koalicji Europejskiej jesteśmy tutaj, by zaapelować o zakończenie protestu. Nie może być tak, że ten słuszny protest nauczycieli będzie trwał przez święta - mówił Grzegorz Schetyna na specjalnej konferencji, na której liderzy Koalicji Europejskiej zaapelowali o zakończenie protestu nauczycieli ZNP
Protest nauczycieli i bezkompromisowa postawa ZNP Sławomira Broniarza budzi w społeczeństwie duże emocje. Złość i frustracja zdają się być coraz większe tym bardziej, że z każdym dniem rośnie prawdopodobieństwo, iż uczniowie niektórych szkół nie będą mogli napisać matur. Swoim komentarzem w tej sprawie podzielił się w mediach społecznościowych Ojciec Leon Knabit.
19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom nazistowskim. W trwających blisko miesiąc walkach wzięło udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tysiące żołnierzy. Swoim komentarzem w tej sprawie podzielił się Sekretarz Kolegium do spraw Służb Specjalnych i zastępca Mariusza Kamińskiego, Maciej Wąsik.
- To nie może być przypadek, że w ciągu ostatnich miesięcy płonie ponad 10 kościołów, w tym dwa najważniejsze kościoły Paryża. To z czegoś musi wynikać, częściowo to muszą być podpalenia, a częściowo jak w Notre Dame niesłychane niedbalstwo - ocenił na antenie TVP Info ks. prof. Dariusz Oko.
Z zarządu Gazpromu odchodzi jeden z najbliższych i najstarszych współpracowników szefa koncernu Aleksieja Millera – wieloletni dyrektor generalny spółki-córki monopolu, Gazprom Mieżregiongazu Kiryłł Sielezniow. Odejście Sielezniowa może być wynikiem sprawy Araszukowów oraz skandalu z umorzeniem długów gazowych Czeczenii. To już czwarta dymisja członka zarządu Gazpromu w ciągu ostatnich kilku tygodni. Nie wydaje się jednak, by poważniej zaszkodziła Millerowi, bo Sielezniowa zastąpił jego dotychczasowy zastępca - piszą eksperci Warsaw Institute.
"Moja mama i ja padliśmy ofiarą okropnego ataku. Przykro mi, że muszę dziś zabrać głos w tej sprawie, ale najbardziej mi przykro dlatego, że z mamą musimy wracać do tych trudnych doświadczeń" - pisze w mediach społecznościowych Robert Biedroń. Wg. doniesień mediów polityk miał skrzywdzić matkę, a sprawa trafiła do sądu wiele lat temu. W jego obronie stanął... Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jego wpis zadziwił internautów. "Może jakieś słowo w obronie maturzystów, których matury są zagrożone?" - pytają.
Barbara Piela, autorka satyrycznych filmów animowanych, wielokrotnie atakowana pod absurdalnymi zarzutami, wykonała plastelinową figurkę redaktora naczelnego Tysol.pl i zastępcę redaktora naczelnego Tygodnika Solidarność Cezarego Krysztopy
- - Związkowcy z Solidarności wobec protestu nauczycieli zachowali się jak grupa łamistrajków. Chichotem historii jest też to, że wielki ruch na rzecz solidarności, emancypacji i godności ludzkiej stanął teraz po stronie reżimu, który tę prawdę depcze i poniewiera ludzi - zaatakował na antenie TOK FM Solidarność Adam Michnik. Odpowiedział mu Krzysztof Wyszkowski
Zapewne każdy z nas zastanawiał się w dzieciństwie, kim chciałby być, gdy dorośnie. Jedni chcieli być sportowcami, inni strażakami, a jeszcze inni gwiazdami muzyki. Kto by przypuszczał, że znajdą się i tacy, którzy poczują się w przyszłości… psami? Ale po kolei.
Już mamy dziewiąte sympozjum wiosenne, które zorganizowały Katedra im. Kościuszki oraz Centrum Studiów nad Intermarium w naszej uczelni, The Institute of World Politics. Lady Blanka Rosenstiel pomogła jak zwykle. Tym razem większość wykładowców przybyła z Polski. Przyjaźnimy się i współpracujemy od niemal 30 lat. Ich projekty badawcze zachwycają. Tematyka jak zwykle ezoteryczna.
Dla Chin ostatnie 200 lat dominacji Europy i USA to dziejowa niesprawiedliwość. Zamierzają na nowo porachować się ze światem. Obecny wkład Chin w światowe PKB wynosi już prawie 20 procent.
Premier Mateusz Morawiecki zaprosił w czwartek reprezentacje rodziców, ekspertów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców i opozycję na rozmowy na temat oświaty w ramach okrągłego stołu, które odbędą się w piątek, 26 kwietnia, o godz. 12 na Stadionie Narodowym.
- Śledczy badający sprawę pożaru paryskiej katedry Notre Dame sądzą, że przyczyną tragedii prawdopodobnie było zwarcie elektryczne - czytamy na portalu pr24.pl.