– Szwedzcy parlamentarzyści poparli rządowy projekt, który zakłada ponowne wprowadzenie zniesionego w 2010 roku poboru do wojska. Polscy politycy boją się nawet o tym rozmawiać. Tymczasem bez poboru nie da się zbudować powszechnej obrony terytorialnej – mówi Romuald Szeremietiew, b. wiceminister obrony, ekspert do spraw wojskowości i bezpieczeństwa w rozmowie z Cezarym Krysztopą.
- Wysiłek skoncentrowany wyłącznie na tych obszarach, które dadzą najskuteczniejsze możliwości obrony. To samo dotyczy reorganizacji struktury armii. Armia będzie tak zreorganizowana, aby móc się przeciwstawić największemu i najgroźniejszemu przeciwnikowi, równocześnie utrzymując zdolność współdziałania z naszymi sojusznikami i odgrywania kluczowej roli na flance wschodniej - mówił Minister Macierewicz podczas konferencji, na której ministerstwo obrony narodowej prezentowało Koncepcję Obronną RP
Polski eksport, który szacuje się obecnie na ok. 200 mld dol., rośnie w tempie ok. 6 proc. rocznie, a jego dynamika w kolejnych będzie rosła. Rodzime firmy coraz częściej wchodzą na zagraniczne rynki, dlatego rośnie zapotrzebowanie na wsparcie, także finansowe, w ekspansji zagranicznej. Tylko w 2016 roku Bank Gospodarstwa Krajowego zwiększył wartość finansowania eksportu i ekspansji zagranicznej polskich firm do poziomu 1,7 mld zł.
- Nie stanęliśmy po żadnej ze stron sporu. Zostaliśmy wybrani, aby zasiadać w ławach poselskich i z nich prowadzić sensowną dyskusję nad sprawami ważnymi dla naszego państwa, a nie biegać po Sejmie bez ładu i składu. Nie blokowaliśmy mównicy, ale też nie głosowaliśmy w Sali Kolumnowej. Głosować należy tam, gdzie są maszynki do głosowania, gdzie jest nasze miejsce pracy - mówi o okresie tak zwanego "ciamajdanu" w sejmie poseł Kukiz'15 Andrzej Kobylarz
- Wydaje mi się, że niektórzy europejscy politycy uznali, że Polacy będą pili piwo, którego ci politycy nawarzyli, i sądzą, że Polska czy inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej pod wpływem gróźb, szantażów, pod wpływem tego rodzaju słów, jakie na przykład słyszeliśmy ostatnio od Pana Donalda Tuska, będzie skłonna ulec tej presji. - mówi w rozmowie z portalem Fronda.pl poseł PiS Stanisław Pięta.
Sławomir Nowak, były minister transportu w rządzie Donalda Tuska zeznaje dziś przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Jest pytany głównie o to, dlaczego podległe mu w latach 2011 - 2013 instytucje pozwoliły na wielki przekręt związany z liniami lotniczymi OLT Express - kontrolowanymi przez piramidę finansową Amber Gold. Swoje zeznania rozpoczał od swobodnej wypowiedzi, w której chciał mówić o innych parabankach. Reakcja komisji była ostra i jednoznaczna.
Mogłoby się wydawać, że Bełchów ma wszystko, co potrzeba, aby być najlepiej skomunikowaną miejscowością pod słońcem: świetną lokalizację w samym centrum Polski i sprawną infrastrukturę kolejową. Codzienność mieszkańców niewiele ma jednak wspólnego z komunikacyjnym eldorado. Jeśli nie masz samochodu, jesteś odcięty od świata.
Równe szanse i dostęp do zatrudnienia, sprawiedliwe warunki pracy oraz ochrona socjalna i włączenie społeczne – to założenia europejskiego filaru praw socjalnych. Zadziwiająco zbieżne z postulatami Solidarności.
Pracownicy Praktiker Polska pikietowali 22 maja przed siedzibą spółki w Dąbrowie Górniczej. Ostatnie wynagrodzenia otrzymali pod koniec marca. Nie dostali też wypowiedzeń, ani świadectw pracy, co pozwoliłoby im szukać nowego zatrudniania.
Sprawa tegorocznej edycji opolskiego festiwalu budzi gorące emocje. Do dyskusji swoje trzy grosze postanowił dorzucić nie kto inny, jak Roman Giertych. Na swoim Facebooku opublikował "Telegram w sprawie Opola" skierowany do Jacka Kurskiego. Adwokat Donalda Tuska postanowił poszydzić z szefa TVP. Śmieszne? Może sam mógłby wystąpić na festiwalu?
W ślad za ogólnopolską akcją protestacyjną pracowników handlu przeprowadzoną 2 maja br. pojawiły się próby ograniczenia działalności związkowej. Czy protest pracowników supermarketów przyniesie efekty i zmusi zarządy zagranicznych operatorów sklepów do zmiany podejścia do praw pracowniczych?
Wczoraj hitem internetu stał się występ nowej posłanki PO Joanny Augustynowskiej w programie „Pociąg do polityki”. Pomysł nie okazał się strzałem w dziesiątkę. Była polityk Nowoczesnej skompromitowała się totalnie nie wiedząc kto był pierwszym królem Polski, czy mówiąc, że szklane domy chciał budować Syzyf... Ale to nieważne, bo posłanka PO ma pomysł na rozwiązanie problemu z kolejkami w służbie zdrowia. Jej zdaniem jest to wina seniorów, którzy nudząc się na emeryturze, siedzą sobie w kolejkach, bo tam mogą mieć towarzystwo. Warto przypomnieć, że to rozwiązanie wymyśliła już jakiś czas temu inna posłanka PO, Joanna Mucha.
– Musimy bronić swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, a także bronić się metodami politycznymi. (...) My po prostu nie możemy w to wchodzić – mówił we wczorajszej „Gazecie Polskiej Codziennie” Jarosław Kaczyński, który uważa, że Polska nie może zgodzić się z decyzją Komisji i Parlamentu Europejskiego w sprawie przyjmowania uchodźców. W ubiegły wtorek Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców. Po tragicznych wydarzeniach w Manchesterze, te słowa nabierają nowego znaczenia. Internauci ironizują natomiast, że Grzegorz Schetyna będzie dziś przeciwko przyjmowaniu uchodźców.
- Pierwsze wiadomości, które analizowaliśmy wskazują na to, że był to atak przygotowany, że nie był to doraźny incydent - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 szef MON Antoni Macierewicz komentując krwawy atak w Manchesterze. "Manchester opłakuje ofiary. Łączymy się w bólu. Terroryzm znowu dosięgnął niewinnych. Bestialski akt przemocy na który nie może być zgody." - napisała na swoim Twitterze Beata Szydło. Tylko przywódcy europejscy boją się nazwać rzeczy po imieniu i używają słów "incydent" i "wybuch".
– Ogłaszają, że bojkotują Opole, mówiąc jednocześnie, że robią to apolitycznie. Widać w tym szczyt hipokryzji, kompletnej obłudy i zakłamania – tak zamieszanie wokół festiwalu w Opolu w "Wiadomościach" TVP komentował Jan Pospieszalski, muzyk i publicysta.
– Żal mi mieszkańców Opola, że mają prezydenta, który tak bardzo nie chciał, bym wystąpił w amfiteatrze, że postanowił odwołać tak ważną dla miasta imprezę - tak decyzję prezydenta Opola o wypowiedzeniu TVP umowy na na organizację festiwalu skomentował Jan Pietrzak. "Gazeta Wyborcza", której udzielił wypowiedzi, już ogłosiła, że satyryk uważa, że to przez niego festiwal się nie odbędzie. Ale czemu tu się dziwić...
W hali Manchester Arena doszło do wybuchu po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande. Policja potwierdza, że zginęło 19 osób, a ponad 50 osób jest rannych - wśród nich głównie dzieci i rodzice, którzy czekali pod halą. W internecie nieznani ekstremiści przyznali się już do zamachu. Wciąż rośnie bilans ofiar.
- Szanowni Państwo, ważne w sprawie Festiwalu w Opolu: 1. Nie było żadnej cenzury – nikomu nie zabroniono występu na festiwalu. Skąd wziął się problem? Kilka niewiarygodnych mediów podało fejknews o tym, że zabroniono śpiewania Kayah. A prezydent Opola bezrefleksyjnie (nie sprawdzając czy to prawda u źródła) publicznie zaatakował swojego partnera z TVP. Chwile później Kayah na FB prostowała, że to kłamstwo i nikt jej nie zabronił śpiewać – tylko sama z siebie nie chce wystąpić ( bo woli grać dla KOD i Michnika) - pisze Patryk Jaki [PiS], który jako Opolanin popierał w wyborach obecnego prezydenta Opola
- Podczas, gdy kolejni muzycy toczyli polityczne boje, on, po cichu, odszedł sobie niepostrzeżenie do nieba. R.I.P. - napisała Magdalena Ogórek poruszona śmiercią Zbigniewa Wodeckiego. Komentarz jak wiele podobnych, jednak tak zwane "wiodące media" nie omieszkały potraktować go jako pretekstu do kolejnej fali niezrozumiałego hejtu wobec dziennikarki
Wynagrodzenia i świadczenia pracownicze, stabilność zatrudnienia oraz przyjazna atmosfera w miejscu pracy to najważniejsze czynniki, które zdaniem pracowników decydują o atrakcyjności pracodawcy. Na znaczeniu w istotny sposób zyskuje równowaga między pracą a życiem prywatnym – wynika z badania Randstad Employer Brand Research.