Agenci z Delegatury CBA w Warszawie zatrzymali trzech stołecznych urzędników m.in. naczelnika z Biura Spraw Dekretowych Urzędu Miasta Stołecznego. Mieli przyjmować łapówki przy wydawaniu reprywatyzacyjnych decyzji zwrotowych i odszkodowawczych. Funkcjonariusze przeszukują biuro w warszawskim ratuszu.
Zdaniem Zofii Romaszewskiej najważniejsze postulaty Andrzeja Dudy zostały w reformie sądownictwa uwzględnione. Zapowiedziała, że prezydent szczegółowo obejrzy ustawę i jeśli wszystko co dla niego wydawało się ważne będzie zaakceptowane, podpisze ją. Stwierdziła także, że kształt reformy wywoła dużą awanturę na arenie międzynarodowej.
W warszawskim Empiku odbyła się premiera książki Romana Giertycha „Kronika dobrej zmiany”. Pojawili się na niej m. in. Radosław Sikorski, Andrzej Celiński, prof. Tomasz Nałęcz, a spotkanie autorskie z Giertychem prowadziła Dorota Wysocka-Schnepf. Dziennikarka podczas powitania postanowiła "zabłysnąć" dowcipem.
Wg. najnowszego sondażu IBRIS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" PiS wciąż ma dużą przewagę nad oponentami. Sporą zwyżkę zanotowała jednak Nowoczesna.
W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności z okazji Dnia Świętej Barbary, patronki Górników, ale i wszystkich ludzi ciężkiej, i odpowiedzialnej pracy. Życzę przede wszystkim poczucia dumy z wykonywanej przez Was profesji.
Poseł Adam Andruszkiewicz poinformował o sprawie młodych Polaków, których władze niemieckie uznały za zbyt biednych, by wychowywać własne dziecko. Chciano im je odebrać, a po ucieczce rodziny do Polski policja w Niemczech ściga rodziców listem gończym.
Krzysztof M. Kaźmierczak, dziennikarz i pisarz od kilkunastu lat badał niezwykłą historię polskich żołnierzy, którzy starli się z Armią Czerwoną w 1947 roku. Powodem walki była uratowana przez Polaków kobieta.
Satyryk odnosząc się do 80. rocznicy swoich urodzin i 50. rocznicy działalności Kabaretu pod Egidą opowiadał o przeżyciach z władzami PRL i późniejszych doświadczeniach i trudnościach w pracy już po transformacji ustrojowej. Mówił także o trudnościach związanych z jego występem na tegorocznym festiwalu w Opolu.
12 grudnia, w święto Matki Bożej z Guadalupe odbędzie się inspirowane "Różańcem do Granic" wydarzenie modlitewne na terenie Stanów Zjednoczonych, które ma nosić nazwę "Różaniec na Wybrzeżach i Granicach".
– Brak szerokich konsultacji społecznych i ominięcie rozmów ze związkami zawodowymi w kwestii ustawy rekompensacyjnej sprawiły, że swoją decyzją rząd podzielił górników – mówi Kazimierz Grajcarek, przewodniczący\n Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.
- A urzędujący burmistrz Berlina, Michael Mueler (SPD) skrytykował sytuację, że jak dotąd na ulicach niemieckich miast nie pojawiły się żadne taksówki elektryczne wyprodukowane w Niemczech. Dotyczy to również autobusów elektrycznych, które powinny być czym prędzej zakupione. W większych ilościach mogą je jednak dostarczyć jak na razie jedynie producenci zagraniczni, na przykład z Polski. Trzeba zatem uważać, aby nie tworzyć tego rodzaju programów wsparcia, z których korzyści odnosiliby producenci zagraniczni - słychać z kręgów rządowych. Niemieccy producenci samochodów muszą się zatem pospieszyć, jeśli chcą być uwzględnieni w rozpisanych już przetargach" - czytamy w Tagesspiegel. Ciekawe jak analogiczne tezy polskich urzędników skomentowałyby niemieckie media oburzone polską aplikacją "Pola", która sprawdza czy dany produkt jest produkcji polskiej?
Hans-Georg Maassen szef niemieckiego kontrwywiadu zwraca się w wywiadzie dla dpa z informacją o tym, że po upadku IS bojownicy islamistów próbują wysyłać do Europy swoje rodziny, w celu uchronienia ich od niebezpieczeństwa, na jakie są narażeni w Syrii i Iraku.
W programie "Woronicza 17" podjęty został temat reformy sądów i procedowania prezydenckich projektów w Sejmie. W imieniu Planformy Obywatelskiej wypowiadał się Jan Grabiec mówiąc o łamaniu konstytucji i zawłaszczaniu sądownictwa przez Prawo i Sprawiedliwość, co okreslił czymś "sprzecznym z racją stanu Polski". Do sprawy odniósł się poseł Adam Andruszkiewicz z koła poselskiego Wolni i Solidarni.
W programie "Woronicza 17" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta mówił na temat poprawek do prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN.
Do strzelaniny między bandytami a policją doszło dziś w nocy w miejscowości Wiszna Mała na Dolnym Śląsku, podczas akcji antyterrorystycznej zmierzającej do ujęcia złodziei okradających bankomat. Nie żyje 40-letni policjant. Trzech innych jest rannych.
Po tym jak Tomasz Piątek otrzymał w plebiscycie studentów dziennikarstwa nagrodę ProwokaTOR za książkę "Macierewicz i jego tajemnice", do sprawy odnieśli się m.in. dziennikarze i publicyści
Tau, czyli Piotr Kowalczyk, raper, wokalista i producent muzyczny dał się poznać jako bardzo zaangażowany katolik. Artysta poprzez duchową tematykę, którą podejmuje na scenie spotyka się czasem z niezrozumieniem w pewnych kręgach muzycznych.
W związku z działaniami polityka belgijskiego Guya Verhofstadta wymierzone przeciwko Polsce autorzy skierowali petycję do prezydenta Andrzeja Dudy.
Do tragicznej sytuacji doszło dziś w nocy w Piechowicach koło Jeleniej Góry, w wyniku pożaru zginęło troje dzieci w wielu 8, 6 i 4 lata.
Dziś I Niedziela Adwentu. Poniżej słowo o. Piotra Kropisza SJ o przygotowaniu się i owocnym przeżyciu Adwentu. Kazanie to o. Piotr mówił w zeszłym roku, możemy więc usłyszeć o długim Adwencie, w tym roku mamy krótki, ale słowa te są na tyle ważne i ponadczasowe, że proponujemy wysłuchać ich dziś.