[MEM] Kapitan Memo: Demontaż UE [kliknij aby zobaczyć całość] Wiadomości
[MEM] Kapitan Memo: Demontaż UE [kliknij aby zobaczyć całość]

Demontaż UE

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Imam i Piątacy Wiadomości
Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Imam i Piątacy

Niektórzy imamowie, czyli religijni nauczyciele i przywódcy, osiągali władzę polityczną, na przykład sunnicki imam Usman dan Fodio z sułtanatu Sokoto w XIX w. czy szyicki ajatollah Ruhollah Chomeini w Iranie w XX w. Jednak stanowiska przywódcze opierali na legitymacji religii islamskiej, a nie świeckiej potędze, mimo że władzę zdobywali za pomocą albo dżihadu, albo rewolucji. Najdłużej istniejąca szyicka linia imamów funkcjonowała w Jemenie przez ponad milenium (897-1963). Tam wywodzący się zwykle z sekty szyickiej Piątaków-Zaidi imam sprawował też władzę państwową, aż padł ofiarą nowoczesności. Była to jednak szyicka anomalia, wynikająca z sekciarskiego fanatyzmu, plemiennych układów oraz surowej geografii i przewidywalnej geopolityki Jemenu.

Jan Pietrzak dla "TS": Firmowanie quasi-Polaka nie przynosi nam chluby ani pożytku Wiadomości
Jan Pietrzak dla "TS": Firmowanie quasi-Polaka nie przynosi nam chluby ani pożytku

Rozgrywka zapowiada się ciekawie, choć rezultat trudny jest do przewidzenia. W początkach nigdy nie znamy zakończeń. Zgłoszenie przez polski rząd Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej jest, niezależnie od rezultatu, pomysłem niebanalnym. Jak w szachach, otwarcie hetmanem, pięć przestudiowanych ruchów do przodu, a dalej się zobaczy! Cel rozgrywki jest ważny, ale sama gra niemniej ważna: gonić króliczka! Dawniej mówiło się – pogonić kota! Komu? Tuskowi oczywiście!

Marian Panic: Niemieckie media o Polsce po wyborze Tuska - "Czy są jeszcze poczytalni?" Wiadomości
Marian Panic: Niemieckie media o Polsce po wyborze Tuska - "Czy są jeszcze poczytalni?"

Wynotowałem (oczywiście daleko nie wszystkie) tytuły, jakie pojawiły się w ostatnich dniach w niemieckich mediach w związku z wyborem Tuska na szefa Rady Europejskiej.

Zbigniew Kuźmiuk: Kurs akcji PKN Orlen przebił rekordową granicę 100 zł Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Kurs akcji PKN Orlen przebił rekordową granicę 100 zł

W ostatni poniedziałek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie kurs akcji koncernu PKN Orlen S.A. przebił po raz pierwszy od początku notowań tej spółki rekordową granicę 100 zł.

14 marca 1980 r. – katastrofa samolotu PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik” Wiadomości
14 marca 1980 r. – katastrofa samolotu PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”

37 lat temu, 14 marca 1980 r., w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie rozbił się lecący z Nowego Jorku samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik” (nr rejestracyjny SP-LAA), lot nr 007. Zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi. Wśród ofiar znaleźli się m.in. piosenkarka Anna Jantar-Kukulska, amerykański etnomuzykolog Alan Merriam, 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA oraz szóstka młodych delegatów z warszawskich uczelni, wracająca z obrad Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych AIESEC. Na pokładzie znajdowali się także obywatele NRD i ZSRS.

GrzechG: Wojna informacyjna z PiS na całego, więc co na to PiS? Wiadomości
GrzechG: Wojna informacyjna z PiS na całego, więc co na to PiS?

PiS ma odpowiednie środki, by to, co jest racją Polski, co jest pozytywne w jego polityce dla większości Polaków, odpowiednio wyeksponować, innymi słowy, nie tylko odbijanie wściekłych ataków, ale także jak najbardziej pozytywna narracja oparta tylko i wyłącznie na faktach.

Marcin Kacprzak: O społeczeństwie teoretycznym, któremu koleją jeździć nie kazano Wiadomości
Marcin Kacprzak: O społeczeństwie teoretycznym, któremu koleją jeździć nie kazano

Mamy tutaj u nas, po prawej stronie Wisły, kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy, lokalne medium o nazwie „WPR”. Mieszkańcy Pruszkowa i Grodziska Mazowieckiego, a także mniejszych ośrodków w tej okolicy, mogą dowiedzieć się z tego naszego „WPR-u” dosłownie wszystkiego co trzeba. Na przykład tego, że gdzieś tam sobie jest dziura w szosie, albo że w Piastowie krzepki sześćdziesięciolatek groził swojej konkubinie nożem stołowym.

Jacek Jarecki: Na przykład Warzecha Wiadomości
Jacek Jarecki: Na przykład Warzecha

Jeśli chcecie by wszyscy myśleli jak wy, wykluczcie się automatycznie z grona ludzi myślących.

12-13 marca 1938 r. – aneksja (Anschluss) Austrii przez III Rzeszę Wiadomości
12-13 marca 1938 r. – aneksja (Anschluss) Austrii przez III Rzeszę

79 lat temu, w dniach 12-13 marca 1938 r., miał miejsce Anschluss – przyłączenie terytorium Republiki Austrii do niemieckiej III Rzeszy, kierowanej przez Adolfa Hitlera. Wydarzenie to zapoczątkowało ciąg „pokojowych aneksji” Niemiec, które poprzedziły wybuch II Wojny Światowej.

Zbigniew Kuźmiuk: Gazprom ma jednak ogromne wpływy w Komisji Europejskiej Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Gazprom ma jednak ogromne wpływy w Komisji Europejskiej

Kilka dni temu Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia, że rosyjski Gazprom zobowiązał się do wyeliminowania ograniczeń w reeksporcie gazu, a także do tego, że ceny sprzedawanego gazu w Europie Środkowo-Wschodniej będą odzwierciedlać ceny rynkowe.

Rosemann: Najnowsza bajka o złej Angeli i dobrym Donaldzie Wiadomości
Rosemann: Najnowsza bajka o złej Angeli i dobrym Donaldzie

W weekend, ku naprawdę mało uzasadnionej uciesze przeciwników Tuska i widzącej w nim „nową nadzieję” opozycji pojawiły się ( i były chętnie polecane przez niepałających sympatią do Tuska użytkowników sieci) przedruki niemieckiej prasy, która nagle przejrzała na oczu i zaczęła źle się wyrażać o Tusku (Die Zeit) oraz zdradzać „prawdziwe” kulisy jego wyboru (Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung).

GrzechG: Jest wizja Polski w Europie, czas ją realizować Wiadomości
GrzechG: Jest wizja Polski w Europie, czas ją realizować

Trwa dziś w najlepsze walka o to, czy będziemy się rozwijać według naszych standardów kulturowych i naszej wizji gospodarczej, naszego interesu narodowego, wykorzystując racjonalnie wszystkie mechanizmy, jakie daje jeszcze bycie w UE, czy też pozwolimy silnym państwom UE zepchnąć Polskę do narożnika i całkowicie podporządkować ją brukselskiej centrali.

Marcin Kacprzak: Polacy z Wenus, Holendrzy z Księżyca Wiadomości
Marcin Kacprzak: Polacy z Wenus, Holendrzy z Księżyca

Kiedy usłyszałem o tym, że w Holandii coś się zaczęło dziać, a w rolach głównych występują tam Turcy, poczułem coś co nazywa się ambiwalencją. Tak się bowiem składa, że wiem trochę więcej o Holandii niż o każdym innym kraju, o którym coś tam się słyszy z mediów. Byłem tam w swoim życiu z dziesięć razy, trochę się po nim pokręciłem, zobaczyłem to i owo.

Zbigniew Kuźmiuk: Walki na ulicach Rotterdamu, a Tusk i Timmermans, zapadli się pod ziemię Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Walki na ulicach Rotterdamu, a Tusk i Timmermans, zapadli się pod ziemię

Tuż przed wyborami parlamentarnymi w Holandii, które odbędą się w najbliższą środę nagle wybuchł konflikt pomiędzy rządem tego kraju, a rządem Turcji, który spowodował bitwy uliczne w Rotterdamie.

Graf Zero: Recenzja „Żar” Sándor Márai Wiadomości
Graf Zero: Recenzja „Żar” Sándor Márai

Powieść historyczna o konflikcie ludzkich namiętności na Węgrzech w XIX wieku.

Nowy rysunek Andrzeja Fajdy: Nowoczesność w domu i na manifie [kliknij aby zobaczyć całość] Wiadomości
Nowy rysunek Andrzeja Fajdy: Nowoczesność w domu i na manifie [kliknij aby zobaczyć całość]

Dizajnerstwo w służbie femiszajby

Rafał Górski: NBT – nowe GMO na Twoim talerzu... Wiadomości
Rafał Górski: NBT – nowe GMO na Twoim talerzu...

Słyszeliście Państwo o NBT? To nowe GMO. Korporacje agrochemiczne i biotechnologiczne pracują pełna parą. Zarówno w laboratoriach, jak i w agencjach PR. W ciągu kilku ostatnich lat przygotowały nowe techniki hodowlane (new breeding techniques, NBT) pozwalające otrzymywać zmodyfikowane rośliny i zwierzęta. Cel? Zwiększenie zysków dzięki wykorzystaniu ich w przemysłowej produkcji żywności, biomasy i biopaliw.

8-9 marca 1862 r. – bitwa w zatoce Hampton Roads. Pierwsze starcie okrętów pancernych Wiadomości
8-9 marca 1862 r. – bitwa w zatoce Hampton Roads. Pierwsze starcie okrętów pancernych

155 lat temu, w dniach 8-9 marca 1862 r., podczas Wojny Secesyjnej w USA, na wodach zatoki Hampton Roads w stanie Wirginia, miała miejsce bitwa morska pomiędzy flotą federalną, a grupą okrętów Stanów Skonfederowanych Ameryki Północnej. Podczas tej bitwy doszło do pierwszego w historii starcia okrętów pancernych – konfederackiego, improwizowanego pancernika CSS „Virginia” i federalnego, eksperymentalnego okrętu USS „Monitor”.

Grzech G: Wirus Tuska dotarł do Polski Wiadomości
Grzech G: Wirus Tuska dotarł do Polski

Platformie w ogóle niepotrzebne jest silne państwo, ona potrzebuje go jedynie jako dekoracji i narzędzia do czerpania profitów z władzy. Tak było przez wszystkie lata rządów Tuska i Kopacz.

Emerytury
Stażowe