- Stan wojenny jest dziś często bagatelizowany; także po to, by umniejszyć zbrodniczość działań tych, którzy wtedy prześladowali polski naród i prześladowali tych, którzy władzy komunistycznej mówili „nie” - mówił w piątek wieczorem w Warszawie prezydent Andrzej Duda.
"Pamiętamy o ofiarach stanu wojennego i czołgach wyprowadzonych przeciwko narodowi, aby stłumić oddolne ruchy dążące do niepodległej Polski. Jesteśmy winni pamięć ofiarom i nie zapominamy o oprawcach" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
"Skoro rząd chce karać sędziów za każde zdanie odrębne, wprowadzając praktyki rodem z Korei Północnej, to mam pytanie, kiedy rządzący zamierzają wprowadzić obozy reedukacyjne dla przeciwników politycznych?" - pyta na Twitterze posłanka Klaudia Jachira.
"Wyobraźmy sobie. Pewna wspólnota postanawia odejść od świeczek i wprowadzić elektryczność. Ponoszą koszty ,inwestują bo to oznacza lepsze, zdrowsze życie. Postęp. A jeden mówi zrezygnuje z postępu, będę używał świeczki bo ja mam swoje tempo. To @MorawieckiM w UE w kwestii klimatu" - napisał na Twiterze poseł PO Sławomir Nitras. Udane porównanie?
"Jestem zdecydowanie krytycznie nastawiona do Grzegorza Schetyny, więc na pewno na Grzegorza Schetynę nie zagłosuję. Zobaczymy, kto będzie kandydował - i wtedy będę podejmowała decyzję" - tak o wyborach nowego szefa Platformy Obywatelskiej mówiła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Joanna Mucha.
Pozostałe zdjęcia wykonano też w Warszawie w rocznicy stanu wojennego 12 lub 13 grudnia.
Komendant miejscowego posterunku policji Maria P. przyjechała na jedną z gorzowskich stacji benzynowych, by kupić alkohol. Prowadziła auto nietrzeźwa.
"Frasyniuk to polityczny kretyn, który broni tego co zawdzięcza III RP i układowi z Magdalenki" – odpowiada na ten wpis eurodeputowana PiS Beata Mazurek. "Jego knajacki, prowokacjny język służy do wywołania w państwie emocji i awantury. Wpis wymusza pytanie, czy ten barbarzyńca wzywa do przelania polskiej krwi?" – zastanawia się na Twitterze była wicemarszałek Sejmu.
"Zmiany związane z neutralnością klimatyczną do 2050 roku muszą być dostosowane do polskich warunków, do polskich możliwości, do polskich potrzeb - i tak się też stało." - mówił premier Mateusz Morawiecki komentując porozumienie ws. osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej.
W czasie zaborów w niemieckim Reichstagu działało ok. 30 polskich posłów. Mimo przewagi niemieckich deputowanych Polacy potrafili skutecznie wpłynąć na bieżące sprawy.
Szwedzka prokuratura zwróciła się do Sądu Rejonowego w Goeteborgu z wnioskiem o wydanie polskim władzom b. stalinowskiego sędziego Stefana Michnika – poinformowała na Twitterze Polska Agencja Prasowa.
Francuz stwierdził, że jeśli Polska odstąpi od wdrażania neutralności klimatycznej do 2050 r., to zostanie wykluczona z unijnego mechanizmu finansowania tego celu
– Wie pani, może to idiotycznie zabrzmi. Mój mąż ma nietolerancję alkoholu. Nie powinien pić ciężkich alkoholi – wyjawiła na antenie Radia Zet Jolanta Kwaśniewska, żona byłego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego.
– Wygrałam w sądzie karnym z Niemcem nazistą! Hans G. jest uznany winnym znieważania mnie ze względu na moją narodowość oraz gróźb karalnych – poinformowała Natalia Nitek-Płażyńska.
– Kiedyś Margaret Tatcher wywalczyła „brytyjski rabat”. Przez ostatnie 20 lat nie było wyjątku dla żadnego kraju – napisał na Twitterze poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała. Nie spodziewał się jednak odpowiedzi ze strony byłego posła Platformy Obywatelskiej Piotra Misiło.
W rozmowie z portalem "Dziennik.pl" znany aktor Borys Szyc określa siebie jako "ekopatriotę" i dzieli swoimi przemyśleniami nt. wycinki Puszczy Białowieskiej.
– Ta ustawa, a przynajmniej jej zapowiedzi wyglądają niezwykle niebezpiecznie – ocenił, zaproponowany przez PiS projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.
- Polski Kościół jest bardzo taki... kostyczny. Tak mi się wydaje. Ma swoje tradycje, swoje założenia. Większość pieśni, nawet bożonarodzeniowych, wesołych pieśni, to są pieśni smutne - mówiła prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin w rozmowie z ministrantami z Bogucic, którzy zrobili prawdziwą furorę w sieci swoją parodią utworu Ronniego Ferrariego "Ona by tak chciała".
To już czwarte spotkanie w rocznicę stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie do 2015 znajdowało się więzienie.
W dniu 16 grudnia 1981 roku w Katowicach Roman S. wraz z innymi funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej, wziął udział w ataku na strajkujących górników kopalni ,,Wujek”, którzy protestowali przeciwko bezprawnemu wprowadzeniu stanu wojennego i pozbawieniu obywateli podstawowych praw i wolności.