Na zarzuty KODu dotyczące nominacji Adama Andruszkiewicza na wiceministra zareagował Dariusz Rosati. Internauci z kolei nie byli dla byłego ministra spraw zagranicznych zbyt łaskawi.
- Chciałbym Panu bardzo podziękować za trwającą blisko rok współpracę zapoczątkowaną tak ważnymi dla naszego kraju obradami Okrągłego Stołu. Chcę, by Pan Generał wiedział, że przyniosła mi ona wiele osobistej satysfakcji - pisze w ujawnionym przez prof. Cenckiewicza liście do gen. Kiszczaka Aleksander Hall. Sprawę skomentoał Krzysztof Wyszkowski
Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zakładał pewne zmiany. Ustawa miałaby nosić teraz nazwę ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Przemoc domowa jest tu definiowana, jako stan mający charakter ciągły, stąd z definicji znęcania się która dotąd brzmiała "jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste" miało zniknąć słowo "jednorazowy". Oprócz tego odpowiedzialność ws. zagrożonego dziecka przeniesiona jest z pracownika socjalnego na policjanta, a założenie Niebieskiej Karty nie może się odbyć bez zgody ofiary. Na podstawie tych informacji niektóre media i politycy uznali, że prawo zezwala na jednorazowe pobicie drugiej osoby - Mylicie reakcję karną i politykę wsparcia. "Przyłożenie" komukolwiek nawet 1 raz to przestępstwo. "Przemoc domowa" to szersze pojęcie, przesłanka nie sankcji, a systemowego wsparcia - komentował sprawę mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris. W związku z zaistniałym kontrowersjami do sprawy odniósł się premier
Ukraińcy świętują rocznicę urodzin Stepana Bandery, tamtejszy Instytut Pamięci Narodowej wyraża dumę z jego... dokonań.
Waldemar Kuczyński, były działacz antykomunistyczny, obecnie gorliwie wspierający środowisko Platformy Obywatelskiej, obrażał w mediach społecznościowych Mateusza Morawieckiego i Adama Andruszkiewicza.
Prof. ginekologii i położnictwa Bogdan Chazan to członek PAN, były Krajowy Konsultant w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii oraz były dyrektor Szpitala Specjalistyczczego im. Św. Rodziny, z którego został zwolniony na skutek skargi pacjentki według, której "powołując się na klauzulę sumienia odmówił dokonania aborcji nieodwracalnie uszkodzonego płodu Zdaniem pacjentki i jej pełnomocnika (…) świadomie i celowo przeciągał procedury tak długo, by legalne przerwanie ciąży było już niemożliwe, oraz nie skierował jej do lekarza, który przeprowadziłby aborcję, mimo że zgodnie z obowiązującym prawem miał taki obowiązek". Prowadzone przez prokuraturę w tej sprawie umorzono „wobec braku znamion czynu zabronionego”.
Pochodzący z Poznania publicysta relacjonował kolejny - siódmy już dzień przebiegu Powstania Wielkopolskiego.
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się w mediach społecznościowych do zaangażowanego w polityczny spór sędziego Waldemara Żurka.
Roman Dmowski polityk i publicysta, zarazem twórca jednej z opcji polskiej państwowości, które ścierały się u progu odzyskania przez Polskę niepodległości i po ukształtowaniu się II Rzeczpospolitej. W jego biogramie czytamy: \n"minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej, poseł II i III Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego. Współzałożyciel Narodowej Demokracji (endecji, ruchu narodowego), główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenie wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i ententą, zaś w opozycji do państw centralnych (w szczególności Niemiec). Związany z ruchem neoslawistycznym. Pod koniec I Wojny Światowej stał na czele Komitetu Narodowego Polski, który był uznany przez państwa Ententy za namiastkę rządu polskiego na emigracji i przedstawicielstwo interesów Polski[1]. Delegat Polski na konferencję paryską w 1919 i sygnatariusz traktatu pokojowego w Wersalu. Zagorzały przeciwnik polityczny Józefa Piłsudskiego i jego projektu tworzenia państwa federacyjnego – wizji wielowyznaniowej i wielonarodowościowej Polski, twórca inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego, zakładającej polonizację ludności niepolskiej".
W 2004 roku Roman Giertych dziękował wyborcom, którzy decydowali się na głosowanie przeciwko wejściu Polski do struktur unijnych. Dziś internauci przypominają tamto wystąpienie. Czyż to nie ciekawe przypomnieć sobie tamte czasy, opinie i dzisiejsze przetasowania?
"Jakże musieli cieszyć się polscy zwolennicy sojuszu z Ukrainą, gdy wczoraj w 110. rocznicę urodzin zbrodniarza Bandery ulicami Kijowa i Lwowa przeszła parada z uzbrojonymi bałwanami na czele. No cóż, jaki kraj taka i parada. Takie i wojsko" - napisał na Twitterze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
"Rzeczpospolita" publikuje sondaż, wg. którego 42 proc. respondentów uważa, iż po wyborach parlamentarnych w 2019 roku PiS utrzyma swoją większość w Sejmie. 38 proc. badanych twierdzi, że tak nie będzie.
Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zakładał pewne zmiany. Ustawa miałaby nosić teraz nazwę ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Przemoc domowa jest tu definiowana, jako stan mający charakter ciągły, stąd z definicji znęcania się która dotąd brzmiała "jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste" miało zniknąć słowo "jednorazowy". Oprócz tego odpowiedzialność ws. zagrożonego dziecka przeniesiona jest z pracownika socjalnego na policjanta, a założenie Niebieskiej Karty nie może się odbyć bez zgody ofiary. Na podstawie tych informacji niektóre media i politycy uznali, że prawo zezwala na jednorazowe pobicie drugiej osoby. Do sprawy włączył się dyrektor Instytytu Ordo Iuris.
Dawid Wildstein podsumował pierwszy dzień Nowego Roku w internecie.
Program 500 plus motywuje Polaków do pracy. Dzięki niemu dziesiątki tysięcy Polaków rozpoczęło pracę lub zaczęło jej szukać – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
"Nie ma żadnej gwarancji, że chimeryczny prezydent nie podejmie nagle decyzji o wycofaniu swoich żołnierzy z Polski. Być może nastąpi to po rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem, który zapewni go, że nie musi się troszczyć o Polskę" – pisze "Der Spiegel" i apeluje o budowę europejskiego systemu obrony.
Podczas rozmowy w stacji Polsat News doszło do ostrej wymiany zdań między Tomaszem Cimoszewiczem, synem Włodzimierza Cimoszewicza, i warszawskim radnym Jackiem Ozdobą. Za Cimoszewiczem ujmowała się prowadząca program Agnieszka Gozdyra.
Szereg plakatów wzywających do zapłaty reparacji przez Niemcy, wiszących jak najbardziej legalnie w wyznaczonych do tego celu miejscach, został zniszczony przez ludzi nazywanych przez Gazetę Wyborczą "aktywistami". Gazeta Wyborcza nie omieszkała się akcją pochwalić na stronie Wyborcza.pl, włączając w to zdjęcia zrobione podczas zaklejania plakatów, co każe stawiać pytania o związek "tajemniczych" "aktywistów" z Gazetą Wyborczą. Reduta Dobrego Imienia, zleceniodawca plakatów zapowiedziała doniesienie do prokuratury. O komentarz poprosiliśmy Wojciecha Korkucia
W 2019 r. polscy piloci przejmą nadzór nad przestrzenią powietrzną państw nadbałtyckich.
- Wielce Szanowny Panie Premierze. Pragnę podziękować Panu z całego serca za Pana niezwykły list, który sprawił mi wiele radości. Dziękuję za znalezienie czasu, aby obejrzeć "Ryszarda III", później zaszczycić mnie Pańskim komentarzem. Wyobrażam sobie bowiem jak bardzo jest Pan zajęty - list o takiej treści opublikował jeden z internautów, jego autentyczność, jako listu Andrzeja Seweryna do gen. Kiszczaka, potwierdził prof. Sławomir Cenckiewicz - tak! Ale jest w USA oryginał - rękopis piękny - napisał prof. Cenckiewicz