Jak wynika z sondażu pracowni IBRIS przeprowadzonego dla portalu Onet.pl, Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie odzyskuje poparcie. Co trzeci Polak zagłosowałby na partię rządzącą.
Przykre, że b. premier sprowadza siebie do roli złośliwego trolla internetowego; najwyraźniej przeżywa fakt, że jest na politycznym aucie i odreagowuje w ten sposób - stwierdził europoseł Adam Bielan (Porozumienie), pytany o słowa szefa Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska.
W Puławach (lubelskie) doszło wybuchu gazu w jednym z domów jednorodzinnych. Dom jest częściowo zawalony. Strażacy poszukują dwóch osób.
PO pracuje nad nową deklaracją ideową, która ma zostać przyjęta w przyszłym roku. Z informacji PAP wynika, że wokół jej treści powstał spór światopoglądowy i o ile postulat rozdziału kościoła od państwa zapewne znajdzie się w dokumencie, to kwestie związane z aborcją czy związkami partnerskimi już nie.
Opowiadam się za możliwością dokonania wyboru przez kobietę. To mój głos jako posła, ale jako szef PO nigdy nie będę narzucał dyscypliny w sprawach sumienia – mówi Borys Budka w piątkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Działalność Wojciecha Rychlewicza, konsula generalnego RP w Stambule, była tematem dyskusji online, zorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Berlinie. Rychlewicz w czasie II wojny światowej pomógł tysiącom osób z Polski, głównie Żydom, uciec na Bliski Wschód i do obu Ameryk.
Katolicka, wielodzietna rodzina Lefevre'ów wykonująca w chórze polifonicznym katolickie pieśni religijne, wygrała francuski "Mam talent". Nie mogło się to nie spotkać z hejtem środowisk "progresywnych".
Dziś, podczas drugiego dnia posiedzenia Senatu, podczas którego między innymi odczytano projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 50. rocznicy wydarzeń Grudnia'70, doszło do spięcia pomiędzy senatorem Stanisławem Karczewskim [PiS] byłym Marszałkiem Senatu, a Marszałkiem obecnym, Tomaszem Grodzkim [PO].
Mroczna tajemnica PRL i rażące zaniedbania organów ścigania, czyli dokumentalna próba rekonstrukcji działalności i ostatnich dni życia 21-letniej opozycjonistki, Joanny Kempińskiej. „Miała patriotyzm w genach”, „Wierzyła, że możemy jako kraj odzyskać niepodległość, zrzucić dominację sowiecką z siebie” - tak w najnowszym filmie Anity Gargas pt. „Za zasłoną milczenia” mówią o Joannie jej bliscy. Czy młoda dziewczyna swój antykomunizm mogła przypłacić życiem? Dlaczego funkcjonariusze milicji oraz prokuratorzy od razu uznali, że doszło do samobójstwa? Dlaczego nie dopełniono podstawowych czynności dochodzeniowych? W jaki sposób Joanna Kempińska była rozpracowywana przez SB i kto sprawę jej śmierci zmiótł pod dywan? Kim był tajny współpracownik o pseudonimie 012?
Prezydencja niemiecka wraz z Parlamentem Europejskim uzgodniły tzw. "mechanizm warunkujący" w ramach którego środki z funduszy europejskich mogą być odbierane państwom nieprzestrzegającym tzw. "praworządności". Naturę tego mechanizmu najlepiej opisała niemiecka wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley, która w niemieckim radio mówiła o tym, że trzeba "zagłodzić" Polskę i Węgry. Polska i Węgry zagroziły wetem wieloletniego budżetu UE i tzw. koronafunduszu. Na szczycie Rady Unii Europejskiej w Brukseli zgodziły się na mechanizm pod warunkiem przyjęcia "konkluzji szczytu", które miały ograniczać działanie mechanizmu do spraw dotyczących budżetu. Niedługo później Komisja Europejska i Parlament Europejski s twierdziły, że "konkluzje" ich nie wiążą, a jedynym obowiązującym prawem jest rozporządzenie KE o "warunkowości". Wiceprzewodnicząca KE ds. wartości i przejrzystości Vera Jourova zapowiedziała, że ma zamiar z tego mechanizmu korzystać. W tej sprawie wypowiadał się dr Jerzy Targalski w Radio Wnet.
„Donald Tusk mimo swojego wieku potrafi jeszcze zaskoczyć. Dziś np. dołączył oficjalnie do płaskoziemców i foliarzy od "plandemii"” – tak porównanie stanu wojennego do obostrzeń pandemicznych przez Donalda Tuska skomentował Samuel Pereira, dziennikarz TVP. Kim jest wspomniany „foliarz”?
W Domont pod Paryżem uzbrojony napastnik wziął w czwartek wieczorem zakładników i zabarykadował się w budynku. Agencja AFP informuje o co najmniej dwóch postrzelonych osobach. Trwa akcja policji i Grupy Interwencyjnej Żandarmerii Narodowej
"To dla mnie wielki dzień" - powiedział Robert Lewandowski po triumfie w plebiscycie FIFA na najlepszego piłkarza świata 2020 roku. Nagrodę wręczył mu prezydent FIFA Gianni Infantino. "Jestem bardzo dumny i zadowolony, muszę powiedzieć, że to wielki dzień dla mnie i mojej drużyny, moich kolegów. Muszę im powiedzieć "dziękuję", bo ta nagroda należy też do nich, trenerów, sztabu, w Bayernie Monachium i drużynie narodowej... Czuję się niewiarygodnie dobrze" - powiedział podczas rozmowy z Infantino kapitan reprezentacji Polski.
Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, uchwalił w czwartek ustawę legalizującą eutanazję. Jej projekt przedłożył rząd. Zakończenie życia przy asyście lekarza ma być możliwe w przypadku osób cierpiących na nieuleczalne i ciężkie choroby. Za ustawą głosowało 198 posłów 350-osobowej izby. 10 grudnia projekt został zatwierdzony przez komisję sprawiedliwości Kongresu Deputowanych. Teraz ustawa zostanie skierowana do Senatu. Według gazety "El Publico" ustawa może zostać ostatecznie zatwierdzona w pierwszym kwartale 2021 r.
Prezydent Francji Emmanuel Macron prawdopodobnie zakaził się koronawirusem podczas szczytu UE, który odbył się w ubiegłym tygodniu - poinformował w czwartek wieczorem Pałac Elizejski. Wykrycie koronawirusa u Macrona zmusiło wielu liderów UE do przeprowadzenia testów - pisze Reuters.
Dziś Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wprowadzenie kolejnych obostrzeń w ramach tzw. "narodowej kwarantanny". Wywołało to w sieci ożywioną dyskusję, w której chciał wziąć udział były premier, obecnie na uboczu polityki, Donald Tusk - Różnica między stanem wojennym a rządami PiS jest taka, że wtedy na Sylwestra zawieszono godzinę policyjną, a teraz ją wprowadzają. Co do kasyn, brak danych. Pasterka bez zmian - napisał Tusk
Spór o praworządność między Polską i Węgrami z jednej strony a Unią Europejską z drugiej, po raz któryś z rzędu wysunął na plan pierwszy sprawę odmiennego podejścia do kwestii imigracji. Ponieważ argumenty są niezwykle złożone i emocjonalnie naładowane, a często też przedstawiane na wiele sprzecznych ze sobą sposobów, należałoby się pokusić o krótki ich przegląd. Argumenty można sprowadzić do trzech podstawowych stanowisk, których granice są oczywiście w pewnym stopniu rozmyte.
„Czy my Polacy zasługujemy na niepodległość? Ta wypowiedź Adama Bodnara zasługuje na nagrodę za bzdurę roku!” – skomentował były minister spraw zagranicznych, obecnie europoseł, Witold Waszczykowski. Europarlamentarzysta do swojej wypowiedzi załączył artykuł z portalu fronda.pl zatytułowany „Polskie media w polskich rękach zagrażają wolności słowa…”.
Nie ma już podstaw do podnoszenia tezy o występowaniu systemowych lub ogólnych nieprawidłowości w kwestii niezależności polskich sądów, a przeprowadzone w Polsce reformy wymiaru sprawiedliwości, same w sobie, nie mogą stanowić przyczyny do odmowy wykonania ENA - oceniła czwartkowe orzeczenie TSUE w rozmowie z wPolityce.pl wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska.
Ciało piłkarza Diego Maradony "musi zostać zachowane" na wypadek, gdyby jego DNA było potrzebne w ewentualnych sprawach o ustalenie o ojcostwo - zdecydował w środę sąd w Buenos Aires. Maradona zmarł 25 listopada w swoim domu na przedmieściach Buenos Aires. Przyczyną śmierci był zawał serca. Miał 60 lat. Wniosek o wstrzymanie ewentualnej zgody na kremację ciała Maradony złożyli prawnicy sześciu osób, które wystąpiły o ustalenie ojcostwa i stwierdzenie nabycia praw do spadku po piłkarzu. Z decyzją sądu nie zgadzają się prawnicy rodziny piłkarza. Twierdzą, że próbki DNA zostały już pobrane i będzie je można później wykorzystać. Tej argumentacji sąd jednak nie uznał.