Dziś obchodzimy 80. rocznicę inwazji sowietów na Polskę 17 września 1939 roku. Od dawna rosyjska propaganda usiłuje przekonać światową opinię publiczną o tym, że inwazja była "uzasadniona", a Pakt Ribbentropp-Mołotow był czymś akceptowalnym.
Na portalu OKO.press ukazał się materiał zatytułowany "IPN trwale uszkadza polską świadomość historyczną. Należy go po prostu zamknąć", w którym prof. Jan Grabowski zarzuca Instytutowi Pamięci Narodowej manipulowanie historią i postuluje jego likwidację.
Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych podkreślił polską pamięć o zesłanych na Sybir. O 14.30 premier złożył także wieniec pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, który znajduje się w Warszawie na Skwerze Matki Sybiraczki.
Doradca prezydenta Dudy, prof. Andrzej Zybertowicz, poruszył w Polskim Radiu temat wpływu napaści ZSRR na Polskę i okupacji polskich ziem. Socjolog stwierdził, że problem może stanowić to, że "dziedzictwo komunizmu tkwi w naszym języku".
Beata Szydło zareagowała na tekst "Super Expressu" dotyczący wypadku z udziałem funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa. Medium stwierdza, że jest to kierowca byłej premier.
- Cimoszewicz - świętujesz dziś nadejście twoich zza wschodniej granicy? - zapytał dziś na Twitterze Witold Gadowski. KIm jest ojciec Włodzimierza Cimoszewicza? Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego hasło opisujące życiorys jego ojca Mariana zniknęło z Wikipedii, ale, jak to mówią w internecie nic nie ginie
Wobec przekroczenia granic Polski przez sowieckiego najeźdźcę wódz naczelny marszałek Rydz-Śmigły wydał rozkaz: "Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów. Zadania Warszawy i miast które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii". 17 września na moście granicznym na Czeremoszu pojazdom z marszałkiem Śmigłym drogę zastąpił płk Ludwik Bociański
"Zabiegi aborcyjne. Prawda o wyborze" zatytułowano film, na którym bez krwawych scen opisano i pokazano - stosując gumowy model dziecka - procedury aborcyjne i narzędzia stosowane obecnie w Stanach Zjednoczonych.
Prezydent RP złożył wieniec pamięci pod ścianą budynku dawnego Sowieckiego Trybunału i prokuratury NKWD na Pradze w Warszawie. Kwiaty spoczęły pod tablicą poświęconą Bezimiennym Żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanym przez NKWD.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiada natężone kontrole oczyszczalni ścieków.
Podczas pobytu w Wilnie, premier uczestniczył w uroczystym otwarciu kanału telewizyjnego TVP Wilno. Szef polskiego rządu dziękował premierowi Sauliusowi Skverneliusowi, który wydał zgodę na powstanie stacji dla Polaków na Litwie oraz min. Dworczykowi i min. Szynkowskiemu vel Sękowi za przyczynienie się do powstania kanału.
Siergiej Iwanow, szef rady opiekuńczej Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego i współpracownik Władimira Putina, stwierdził, że utrzymywanie, że ZSRR okupował Polskę we wrześniu 1939 roku kłóci się z faktami historycznymi.
Video bloger i aktywista Stefan Tompson opisał w mediach społecznościowych historię znajomości z młodym Izraelczykiem.
Podczas wizyty na Litwie, Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Sauliusem Skvernelisem. Pod spotkaniu odbyła się konferencja prasowa.
Prof. Leszek Balcerowicz obwieścił internautom, że odbył spotkanie z Lechem Wałęsą i samym sobą. Pojawiły się liczne komentarze.
Stanisław Gawłowski był gościem Roberta Mazurka w RMF FM. Podczas rozmowy kilkakrotnie doszło do ciekawej wymiany zdań.
Wzrost cen żywności obserwować można od pewnego czasu w całej Unii Europejskiej, podwyżki cen produktów spożywczych w Polsce politycy KO eksponują w ramach kampanii wyborczej w akcji #StopDrożyźnie. Akcja polega na zrobieniu zakupów i opublikowaniu paragonu z komentarzem dotyczącym cen dawniej i dziś.
Wczoraj w Berlinie, nieopodal Bramy Brandenburskiej, nastąpiło uroczyste otwarcie Instytutu Pileckiego. Na miejscu obecni byli: reprezentujący Prezydenta RP min. Wojciech Kolarski oraz wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński.
Krzysztof Wyszkowski przedstawił swoją opinię dotyczącą poparcia politycznego dla postkomunistów i liberałów.
Według podanego wczoraj wieczorem sondażu pracowni Kantar z 6-11 września, gdyby wybory odbyły się teraz, układ sił politycznych w Polsce byłby następujący: PiS 40 proc. (48 proc. wśród osób zdecydowanych), KO 24 proc. (29 proc. wśród zdecydowanych), Lewica 11 proc. (13 proc. zdecydowani), PSL 6 proc. (7 proc.zdecydowani). Pod progiem wyborczym znalazłaby się Konfederacja z 2 proc. głosów. W stosunku do poprzedniego badania te sondażowni - PiS powiększył poparcie o 2 pproc., KO odnotowała spadek o 2 pproc., Lewica może cieszyć się wzrostem o 1 pproc.