Niemieckie gazety „Sueddeutsche Zeitung“ i „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ piszą o wizycie ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa w Warszawie w kontekście refleksji nad polsko-niemieckimi relacjami.
„Gazeta Wyborcza” w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uderzyła w NSZ i Żołnierzy Wyklętych i "Brygadę Świętokrzyską", nazywając ją kolaborantami III Rzeszy. Sprawę skomentował senator PiS i historyk prof. Jan Żaryn.
Ambasada Stanów Zjednoczonych opublikowała nagranie, na którym żołnierze oddają hołd Powstańcom Warszawskim.
Kamil Durczok, dziennikarz i celebryta telewizyjny, po kilku dniach picia we Władysławowie, przed jazdą do domu wypił jeszcze dwa piwa i ruszył w drogę do Katowic, wraz z dwudziestoletnią Karoliną – którą zresztą ledwo znał. „Super Express” zdobył zeznania byłego szefa Faktów TVN.
"Porządkujemy miejsca uświęcone krwią naszych wielkich poprzedników!", "Cześć i chwała bohaterom!", "Pamiętamy!", "Nie sposób powstrzymać łez. Warszawo ma" - to tylko niektóre wpisy internautów o Powstaniu Warszawskim.
Dziś obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, krwawo i bestialsko stłumionego przez Niemców. Z tej okazji ambasador Niemiec Rolf Nikel napisał:
- Powstanie Warszawskie przyniosło nam olbrzymi ładunek zasobu tożsamości narodowej - powiedział w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
- Ta odpowiedzialność Niemiec nie dotyczy tylko Warszawy. Także w innych częściach kraju zburzono miasta i zrównano z ziemią całe wsie. Wypędzono ludność, by stworzyć tzw. przestrzeń życiową dla Niemców. Jest mu wstyd za to, co Niemcy wyrządzili Polsce - mówił Heiko Maas podczas uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Poprzednia wersja filmu Stefana Tompsona o Powstaniu Warszawskim została ocenzurowana przez YouTube - Ponownie wrzucamy materiał, ponieważ poprzednia wersja materiału została ocenzurowana (Age restricted) – dlatego też w tą niezwykle ważną 75. rocznicę wrzucamy lekko poprawioną wersję materiału, bez żadnych "drastycznych" zdjęć - komentuje Stefan Tompson.
Krystyna Pawłowicz w emocjonalny sposób zwróciła się do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz ws. upamiętnienia wybuchu II wojny światowej. We wpisie na Twitterze pisze m.in., o padnięciu na kolana i przeproszeniu ofiary nazistowskich Niemiec.
- Kochany Bracie. Jeśli piszesz o sobie: #jestemLGBT - degradujesz w ten sposób siebie do roli obiektu seksualnego, który przedstawia się światu przez pryzmat tego, gdzie wkłada penisa lub jak dochodzi do orgazmu. Nie rób tego. Nie jesteś "LGBT", ani "XYZ". Nie jesteś jedną z literek z szeregu seksualnych problemów. To nie jest Twoja tożsamość. Jesteś dużo cenniejszy i o wiele bardziej kochany niż sądzisz - pisze Paweł Bartosik pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku.
W ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Powstańcami i Kombatantami. Wziął również udział w uroczystej Mszy Świętej oraz Apelu Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich.
"Niszczenie Warszawy dokonuje się w tragicznych okolicznościach rękoma Polaków, „małoletnich bandytów”, przy bierności aliantów zachodnich i po myśli Stalina" - takie informacje o Powstaniu Warszawskim rozgłaszała od sierpnia 1944 roku niemiecka propaganda.
- Dziś 75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego i prezydent Andrzej Duda odda hołd powstańcom warszawskim. A za dziesięć dni uczci pamięć polskich kolaborantów III Rzeszy. 11 sierpnia będzie patronował rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej NSZ, która odrzuciła współpracę z AK i współdziałała z Wehrmachtem - pisze w Wyborczej Mirosław Maciorowski w artykule p.t. "Dziś Andrzej Duda odda hołd powstańcom warszawskim, a jutro faszystom"
Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wybraliśmy nieoczywiste utwory, które godnie i z klasą przypominają o walce jaką stoczyli powstańcy o naszą wolność.
Jedynką w Warszawie będzie Władysław Teofil Bartoszewski, syn zmarłego w 2015 roku Władysława Bartoszewskiego. Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz ma być jedynką w Tarnowie. Dziś zbiera się Naczelny Komitet Wykonawczy PSL.
Podczas mszy upamiętniającej 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek przypomniał o niezwykle doniosłej roli kapelanów powstańczych, z których wielu poniosło śmierć idąc z posługą duszpasterską.
- Chcę, żeby zapanowała normalność, by Polska była krajem kolorowym, a nie szarym. Chcę, by wszyscy mieli takie same prawa, by nie łamano konstytucji, nie zastraszano sędziów i prokuratorów, by każdy człowiek, bez względu na to, jakie ma poglądy, mógł się czuć w naszym kraju bezpiecznie - mówił dziennikarz sportowy, który kandyduje z list KO Tomasz Zimoch Polsatowi.
Łatwo dziś prowadzić często ahistoryczne dyskusje na temat sensowności decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego. Szczególnie z perspektywy wiedzy, której ówcześni decydujący o rozpoczęciu walki nie mieli. Z drugiej strony, oczywiście, że historia ma być nauczycielką życia i również, a może przede wszystkim po to ją mamy, żeby wyciągać z niej wnioski na przyszłość. Dziś jednak, uważam, nie czas na taką dyskusję, na to jest cały rok. Dziś jest czas na pochylenie się w zadumie nad ofiarą Powstańców i Dziedzictwem, które nam pozostawili.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas mówił w Warszawie podczas przyjazdu na obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, że "Niemcom nie wolno zapomnieć o zbrodniach, których dokonali w Polsce".