W pociągu powrotnym z "Wakacji dla Bohatera" został okradziony w portfela i dokumentów mjr Henryk Czerwiński.
Sejm pracuje nad nową ustawą o dystrybucji ubezpieczeń, która od 2018 roku dostosuje krajowe przepisy do unijnej dyrektywy IDD. Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo klientów. Przepisy nakazują dystrybutorom m.in. zbadanie potrzeb klienta i dopasowanie do nich produktu, przekazanie szczegółowych informacji o danej polisie czy o charakterze wynagrodzenia pobieranym przez pośrednika. W sytuacji sprzedaży klientowi produktu, który nie jest mu potrzebny, dystrybutorzy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.
Przed ponad rokiem państwowe zakłady zbrojeniowe zostały objęte nadzorem Ministra Obrony Narodowej. Minister Macierewicz zdecydował kto będzie kierować tymi zakładami. W podporządkowaniu MON znalazła się Polska Grupa Zbrojeniowa skupiająca 60 firm prezentująca się jako ”jeden z największych koncernów obronnych w Europie Środkowej, który ma ambicję stać się wiodącym producentem zaawansowanego technologicznie sprzętu dla nowoczesnych armii”. Jednak obserwatorzy zauważają, że PGZ mimo wydatkowania miliarda złotych nie radzi sobie z akcją promocyjną. Do tego polskie firmy najwyraźniej nie umieją negocjować umów z kontrahentami. Aby sprzedać broń za granicę, firmy zbrojeniowe muszą dysponować wydawanymi specjalnie licencjami eksportowymi. W 2016 roku przemysł pobrał w działach niezwiązanych z sektorem lotniczym zezwolenia eksportowe na 606,4 mln euro, gdy wyeksportował za ledwie 182,3 mln euro. Okazało się, że tylko w jednej trzeciej sprzedano to, co zaplanowano, czyli tylko w takim wymiarze negocjacje umów okazały się skuteczne.
Nowy rysunek Cezarego Krysztopy
- Wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia, PiS poszedł na ogromne ustępstwa i zgodziliśmy się na te 3/5, o które wnioskował pan prezydent, na to żeby wyeliminowana została rola ministra sprawiedliwości, na to że KRS zostaje wybierany ponadpartyjnie, zgodziliśmy się na emerytury, o których mówił pan prezydent, więc wydaje się, że to porozumienie dotyczące tego byśmy przeprowadzili reformę wymiary sprawiedliwości gruntownie, tak by ta reforma spełniała przede wszystkim oczekiwania Polaków, jest w naszym zasięgu i że wspólnie damy radę to zrobić - mówiła rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek
- Kolejne weto dla reform byłoby czynnikiem destabilizującym polską państwowość, tak samo postulat wybierania sędziów większością 3/5 głosów w parlamencie. Sąd Najwyższy powinien być powołany na nowo, bez osób uwikłanych w postkomunistyczne układy - piszą w petycji do Prezydenta Andrzeja Dudy działacze opozycji antykomunistycznej
- Jest we mnie też jakiś niepokój o wnuki. Boję się, że jak sytuacja w kraju będzie się pogarszać, moje dzieci wyjadą - skarży się Gazecie Wyborczej Jerzy Stuhr. Zjawisko "wyjeżdżania" elit wydaje się być ogólnoświatowe, podobnie w USA elity straszą wyjazdami, choć nie wyjeżdżają
- Na tym etapie mogę państwu powiedzieć, że prezydent prosił o przekazanie, że a najbliższym czasie lub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość zamierza zgłosić poprawki do ustaw przedstawionych przez pana prezydenta (...) Pan prezydent zadeklarował, że dopiero kiedy takie poprawki dostanie na piśmie, czyli one będą jasne i precyzyjnie zapisanie, dopiero wtedy może się do nich odnosić - mówił rzecznik Prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński po spotkaniu Duda-Kaczyński w/s reformy sądownictwa
- Kogo pani premier Szydło nazywa oprawcami? Tych, którzy ścigali morderców? Chronili Jana Pawła II podczas pielgrzymek? - pisze Monika Olejnik w odpowiedzi na słowa Premier Szydło, która mówiła kilka dni temu, w kontekście dezubekizacji emerytur, że "Nie może być tak, że oprawcy mają większe uposażenia i za swoje niecne czyny nie zostali ukarani, a ofiary muszą żyć na skraju nędzy"
- Wszystkie poszkodowane rodziny oczywiście pomoc otrzymają. Pan minister Błaszczak po dzisiejszej naradzie, wideokonferencji, mówił o tym również na briefingu. Ja przypomnę, że po sierpniowych nawałnicach zmienione zostały zasady przyznawania pomocy dla poszkodowanych - mówił Premier Szydło podczas konferencji w związku z usuwaniem skutków zniszczeń dokonanych przez orkan Ksawery
Orkan Ksawery, który przeszedł w nocy nad Polską największe zniszczenia w województwach lubuskim i wielkopolskim. Jak dotąd odnotowano dwie ofiary śmiertelne, 39 osób rannych i liczne straty materialne. Internauci donoszą os tratach w mediach społecznościowych
1 października w Brzezinach koło Łodzi zawiązało się stowarzyszenie skupiające rodziny Żołnierzy Wyklętych. – To niezwykle potrzebna organizacja, która będzie miejscem spotkań i wspólnej patriotycznej działalności krewnych naszych Bohaterów – powiedział Tadeusz Płużański, syn Tadeusza Płużańskiego ps. „Tadeusz Radwan”, prezes stowarzyszenia.
Jedyna kobieta będąca faktycznym i tytularnym władcą Polski. Dziedziczka dwóch królestw, wielka księżna. Święta Kościoła katolickiego. A wszystkie te tytuły i godności przypadły młodej kobiecie – pożegnała się bowiem z tym światem, mając niespełna 26 lat. Jej rola w polskiej historii jest nie do przecenienia – choć Jadwiga z Andegawenów Polką była co najwyżej w jednej czwartej.
- Ci co myśleli, że będą Rosjanie hodować gołębie mocno się pomylili (...) Rosja przygotowuje się do wojny na dużą skalę - mówi w rozmowie z Cezarym Krysztopą gen. Leon Komornicki
- Niektórzy zamiast robić burdel, powinni lepiej rozejrzeć się, czy nie znajdą pracy – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wizyty w ośrodku szkoleniowym w Egletons w Nowej Akwitanii.
Globalnie luka kadrowa w branży szacowana jest na dwa miliony wakatów. W Polsce nieobsadzonych jest 30–50 tys. miejsc. Pracodawcy w branży IT prześcigają się w walce o pracownika. Oferują wyższe wynagrodzenia i atrakcyjne benefity, oryginalne akcje i nietypowe kampanie marketingowe. Coraz częściej płacą też za polecenie pracownika. W zależności od stanowiska każdy, kto skutecznie poleci kandydata, może liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych premii.
Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) została laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Jest to globalna koalicja społeczeństwa obywatelskiego działająca na rzecz promowania przestrzegania i pełnego wdrożenia "Traktatu o zakazie broni nuklearnej".
- Idą chłody i słoty, ale w sytuacji, kiedy grozi nam realne upolitycznienie sądownictwa, namawiam do szykowania ciepłych butów i kurtek. Trzeba znów będzie bronić sądów - powiedział w programie "Rzecz o Polityce" Paweł Rabiej z Nowoczesnej.
Maria Cholewińska z NZS, Tomasz Tokarski z Parlamentu Studentów RP i Tomasz Klemt z Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych rozmawiali na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia o reformie szkolnictwa wyższego, zaproponowanej przez wicepremiera Jarosława Gowina. W opinii przedstawicieli środowisk studenckich, reforma jest potrzebna i ma sens przede wszystkim z względu na konieczność poprawy jakości szkolnictwa wyższego w Polsce, ograniczenie liczby studentów, wsparcie doktorantów.
"Zapewniam, że ani Komisja Kodyfikacyjna, ani kierowany przeze mnie resort, nie ma najmniejszego zamiaru określać sposobu wykorzystywania urlopu wychowawczego przez pracowników, w tym ograniczać możliwości aktywnego spędzania przez nich czasu wolnego" – wyjaśniła w komunikacie minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, po szumie medialnym, jaki powstał po wywiadzie wiceministra Zielenieckiego dla "DGP".