W 2023 roku w Niemczech przyszło 693 019 dzieci na świat. Jest to o ponad 40 000 mniej niż w roku 2022. Jednocześnie zmarło blisko 1 027 tys. osób w 2023, co znaczy, że w Niemczech przypadków śmierci było w zeszłym roku znacznie mniej niż w latach poprzednich, co może mieć związek z zakończeniem epidemii COVID 19. Sytuacja demograficzna pogorszyła się jednak znacznie, bo liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń o 334 897.
Policjanci z Katowic uratowali 77-letnią kobietę przed utratą 50 tys. zł. Seniorka była ofiarą telefonicznych oszustów.
Zastrzelony w Goeteborgu 25-letni mężczyzna to znany i ceniony w branży muzycznej raper C. Gambino, który gloryfikował gangi w swoich utworach i miał powiązania ze światem przestępczym - poinformowały w środę szwedzkie media, powołując się na policję.
14. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, która przypada na 6 czerwca, towarzyszyć będą liczne wydarzenia. Wśród nich wernisaż niezwykłej wystawy i spotkanie z autorami najnowszej biografii poświęconej ks. Jerzemu.
W trakcie rozmowy z ministrem finansów Andrzejem Domańskim na antenie Polsatu red. Marcin Fijołek przekazał, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma pieniędzy na zapłatę za świadczenia nielimitowane – m.in. onkologię, badania obrazowe czy leczenie dzieci.
Prawie 450 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią odnotowała w ciągu dwóch ostatnich dni Straż Graniczna - poinformowała w środę SG. Doszło do kolejnych incydentów, w których ucierpiało dwóch pograniczników; kamieniami obrzucono dwa policyjne auta.
Podczas środowej konferencji prasowej Donald Tusk poinformował, że jeszcze w czerwcu rząd przedstawi szczegóły dot. przyszłości budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
We wrześniu 1939 r. Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki dokonały zbrojnej inwazji na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową. W wyniku tej agresji prawie 6 milionów polskich obywateli straciło życie, w tym ok. 3 miliony Polaków żydowskiego pochodzenia. Na okupowanych terenach Polski Niemcy wprowadzili karę śmierci nawet za najmniejszą pomoc Żydom...
Koalicja rządząca w Polsce przekonuje, że wybory do Parlamentu Europejskiego są na celowniku rosyjskich działań informacyjnych, propagandowych i politycznych, a Kremlowi zależy na wspieraniu sił konserwatywnych w Europie, które – rzekomo – mają realizować rosyjskie interesy wobec Unii Europejskiej. Ten typ opowieści jest bardzo obecny w kampanijnym przekazie partii koalicyjnych, a sam premier wielokrotnie sugerował, że głos na partię opozycyjne to głos „za Rosją i Wschodem”. Zobaczmy więc, jak o działaniach na arenie międzynarodowej mówią w swoich przekazach rosyjscy propagandyści i na czym Rosji zależy przede wszystkim.
Straż Graniczna poinformowała, że w ramach europejskiej akcji Joint Action Days, ukierunkowanej na zwalczanie zorganizowanej przestępczości związanej z handlem ludźmi, funkcjonariusze z warszawskiej SG wspólnie z policją przeprowadzili kontrole legalności pobytu cudzoziemców w Warszawie. W efekcie tych działań zatrzymano siedmiu mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe.
Jak wynika z publikacji „Dziennika Gazety Prawnej”, zaognia się konflikt pomiędzy sędziami a ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Chodzi o waloryzację sędziowskich pensji.
Ryszard Sznepf, według informacji „Gazety Wyborczej”, ma zostać nowym ambasadorem RP w Rzymie, zastępując Annę Marię Anders. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie da na to zgody.
„Europoseł Alternatywy dla Niemiec Maximilian Krah po wykluczeniu jego partii z prawicowej grupy Tożsamość i Demokracja stara się utworzyć własną frakcję w Parlamencie Europejskim” – pisze w środę Politico. Byłaby to trzecia grupa na prawicy. W rozmowach ma brać udział Konfederacja.
Komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej zdecydowała w środę o wystąpieniu do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie 3 tys. zł kary na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za niestawienie się, bez usprawiedliwienia, na przesłuchanie. Po głosowaniu zarządzono przerwę do godz. 15.
– To my jesteśmy sztuką. „My” – czyli grupa sygnatariuszy listu do pani minister. To my wiemy, jaka sztuka jest najlepsza. Nieważne, czy ktoś ma kompetencje, stopnie naukowe i doświadczenie, czy są inni artyści, którzy też mają swoją publiczność. Nie, to my jesteśmy tutaj tymi, którzy modelują życie artystyczne, i widz musi się do tego dostosować – mówi Piotr Bernatowicz, historyk sztuki, kurator, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w rozmowie z Agnieszką Żurek.
Darren Aronofsky, amerykański reżyser takich filmów jak „Requiem dla snu”, „Zapaśnik” czy „Czarny łabędź”, uzyskał polskie obywatelstwo.
Były asystent Łukasza Kohuta mocno skrytykował europosła kandydującego z list Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, zarzucając mu m.in. bycie śląskim nacjonalistą i promowanie treści pomawiających Polskę o Holokaust.
Kandydat partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) w wyborach lokalnych w Mannheim został zaatakowany nożem i odniósł niegroźne obrażenia – informuje w środę agencja dpa. Sprawca został zatrzymany.
Do sieci trafiło nagranie z ambasadorem Polski w Rosji Krzysztofem Krajewskim, który w restauracji był zaczepiany przez Marcina Mikołajka – mężczyznę, który po usłyszeniu w Polsce wyroku skazującego dot. wspierania Rosji zbiegł na Białoruś.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, zgodnie z zapowiedziami, nie stawił się w środę na przesłuchanie przed komisją śledczą ds. tzw. afery wizowej. Posiedzenie rozpoczęło się bez świadka.