W trakcie dzisiejszej uroczystości otwarcia wystawy IPN-u „TU rodziła się Solidarność” z Romanem Jakimem, przewodniczącym regionu rzeszowskiego, rozmawiał dziennikarz Tysol.pl Mateusz Kosiński.
Dziś w Mielcu odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej z 53 wystaw „TU rodziła się Solidarność" przygotowanych przez IPN. W trakcie uroczystości list od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy odczytał Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego. W spotkaniu wziął udział m.in. prezes IPN-u dr Jarosław Szarek.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz 1 lipca otworzyli w Koszalinie wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. W uroczystości na koszalińskim Rynku Staromiejskim wzięli udział m.in. prezydent Koszalina Piotr Jedliński oraz przewodniczący Zarządu Regionu Koszalińskiego „Pobrzeże” NSZZ Solidarność Wiesław Królikowski. Ekspozycja pozostanie w Koszalinie do 20 lipca.
Rzecznik NSZZ Solidarność Marek Lewandowski był gościem w Polskim Radiu Koszalin, gdzie w rozmowie z red. Anną Popławską skomentował zarzuty, że Solidarność się "upolityczniła".
Umowy na czas nieokreślony dla 8500 pracowników do 2024 roku, utrzymanie bonusów, premii, dodatków, programu emerytalnego i pakietu zdrowotnego oraz wzrost wynagrodzeń od połowy 2021 roku – to zapisy porozumienia zawartego w Volkswagen Poznań.
W ostatniej audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk, poruszony został temat pracy wakacyjnej i sezonowej. Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę? Co zrobić, aby nie zostać oszukanym? Na te pytania odpowiadała Agnieszka Śladkowska, twórca Gorilla Job - firmy, która wspiera kandydatów na rynku pracy.
Ponad sześciuset nowych członków i ponad dwadzieścia nowych organizacji związkowych, to efekt pracy najpierw 11. a obecnie 13. organizatorów związkowych, pracujących w ramach programu pilotażowego Komisji Krajowej - „Rozwój Związku”. W miniony czwartek i piątek odbyły się w Zakopanem pierwsze warsztaty nowych organizatorów.
28 czerwca 1956 roku pracownicy poznańskich zakładów pracy wyszli na ulice, aby wyrazić swoje niezadowolenie z warunków życia, upominając się o godność ludzi pracy. Najmłodszą ofiarą, która urosła do rangi symbolu był 13 letni Romek Strzałkowski, uczeń VII klasy szkoły podstawowej.
- Być może dzięki temu postanowieniu Sądu Rejonowego w Lubaniu, zarząd Castoramy Polska uderzy się lekko w głowę i zrozumie, że nie zawsze należy słuchać pełnomocników z "prominentnych" warszawskich kancelarii. Może warto zacząć działać zgodnie z przepisami prawa. Czekamy na dalsze rozstrzygnięcia - mówi dla portalu Tysol.pl o dzisiejszym postanowieniu sądu Bogusław Wojtas, zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność".
16 czerwca 2020 r. w Chorzowie zmarła Maria Szcześniak, dziennikarka, działaczka „Solidarności“, autorka książki „Idź i zabij”, w której opisała proces sądowy zomowców uczestniczących w pacyfikacji kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 r.
- Są w historii takie wydarzenia, które musimy zapisywać w pamięci kolejnych pokoleń. To w Ursusie, a także w Radomiu i Płocku rodziła się wolna Polska – podkreślał premier Mateusz Morawiecki, w liście skierowanym do uczestników obchodów wydarzeń, które rozegrały się w czerwcu 1976 r. w Ursusie.
Mimo dramatycznych apeli związków zawodowych, na ostatnim szczycie UE nie doszło do uzgodnienia pakietu pomocowego dotyczącego COVID-19. Na stole leży ambitny plan wspólnego zadłużenia na łączną kwotę 750 miliardów euro. Ale Unia jest zdecydowanie podzielona w tej kwestii.
O bieżącej sytuacji w handlu, organizowaniu pracowników oraz realiach funkcjonowania "Solidarności" w dobie kryzysu rozmawiała dzisiaj w Zakopanem Rada Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ "Solidarność". Członkowie Rady spotkali się również z szefową Działu Rozwoju Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" Ksenią Ulanowicz.
Trzecie Forum Młodych ma się odbyć w październiku tego roku. To główny temat spotkania prezydium Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność", które odbyło się dzisiaj w Zakopanem. Prawdopodobnym miejscem Forum będzie Spała. Spotkali się również z zastępcą przewodniczącego KK Tadeuszem Majchrowiczem.
Zmiany zawarte w ustawie rozszerzają zakres darowizn odliczanych od podstawy opodatkowania, które mogą być przekazane zgodnie z rozwiązaniami zawartymi w tej ustawie również na rzecz domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodków wsparcia, a także rodzinnych domów pomocy społecznej oraz domów pomocy społecznej. Podlega odliczeniu darowizna przekazana do 30 września 2020 r.
Już w czwartek 25 czerwca odbędą się uroczystości Czerwca'76 w Ursusie. O godz. 17.00 na pl. Czerwca'76 w Warszawie nastąpi spotkanie delegacji. O 17.15 odbędzie się złożenie kwiatów przy Pomniku Robotników Czerwca 1976 i okolicznościowe przemówienia. Tuż po nich, o godz. 18 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Ursusie. Na uroczystości zapraszają Andrzej Kropiwnicki, przewodniczący ZR Mazowsze NSZZ "S" oraz Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Organizacji Terenowej nr 1 Ursus NSZZ "S".
W dniu dzisiejszym odbyło się wręczenie nagrody Człowieka Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”. Laureatem nagrody został prezydent Andrzej Duda. W uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości, m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Po uroczystości pani minister znalazła krótką chwilę na rozmowę z „Tygodnikiem Solidarność”.
- Szanowny Panie Prezydencie! Solidarność mogła zawsze na Pana liczyć. I za to w imieniu swoim, jak i całej redakcji "Tygodnika Solidarność", chciałem Panu serdecznie podziękować - przemawiał na gali "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność" red. naczelny "TS", Michał Ossowski.
We wtorek 23 czerwca w Zakopanem odbyła się gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzymał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Z tej okazji zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz odczytał uroczystą laudację nt. laureata.
- Jesteśmy 5 dni przed wyborami. Nie uciekniemy od tego tematu, dlatego pozwólcie, że Solidarność wypowie się także w tym temacie, bo mamy do tego prawo. Jeżeli słyszę niektórych polityków, szczególnie z opozycji, że Solidarność i związki zawodowe powinne zajmować się jedynie sprawami pracowniczymi, to mówię: tak, to nasza polityka. I te ostatnie 5 lat pokazało, że taka polityka zdaje egzamin. Że niekoniecznie musimy wychodzić na ulice, organizować demonstracje, bo dialog, rozmowa, przynosi efekty. I to dla nas bardzo ważne - mówił Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda podczas przemówienia na Gali "Człowieka Roku Tygodnika Solidarność".