- To rozwiązanie nie przyniesie zamierzonych efektów. Uważamy, że 10 milionów z Funduszu Pracy naprawdę można przeznaczyć na inne cele, a są to, zaznaczmy, tylko początkowe koszty pilotażu. Docelowe koszty tego rozwiązania nie idą w miliony, ale w miliardy złotych, których w budżecie w tej chwili nie ma - mówił dziś w programie "Debata Gozdyry" na antenie Polsat News Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
1 maja związkowcy z NSZZ „Solidarność”, pracownicy oraz pracodawcy już po raz 33. odbyli wspólną pielgrzymkę do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczne hasło pielgrzymki, to "Święty Józefie, zjednocz nas w pielgrzymce Nadziei".
- Podobnie jak większość członków Solidarności jestem pracownikiem etatowym i zastanawiam się, z jakiego powodu mam finansować osoby, które zarabiają dużo więcej niż ja, a zapłacą dużo mniejszą składkę zdrowotną. Czekamy w takich samych kolejkach, mamy takie same choroby, mamy dzieci, krótko mówiąc mamy równe szanse. Nie rozumiem więc, z jakiego powodu przedsiębiorca, który ma wiele różnych ulg w przeciwieństwie do mnie jako do pracownika etatowego, powinien płacić mniej - mówił dziś w programie "Bez cenzury" na antenie telewizji wPolsce24 Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
1 i 3 maja 1982 r., w wielu miastach Polski odbyły się protesty przeciwko reżimowi stanu wojennego. W nieuznawane przez władze komunistyczne Święto Konstytucji 3 maja doszło do gwałtownych starć, które doprowadziły do śmierci dwóch osób.
1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.
Publikujemy oświadczenie Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w sprawie rozpoczęcia przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowań do uruchomienia projektu pilotażu tzw. czterodniowego tygodnia pracy.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie powstała nowa Organizacja Zakładowa NSZZ "Solidarność" – poinformowali przedstawiciele warmińsko-mazurskiej Solidarności.
We wtorek, 29 kwietnia 2025 r., przed siedzibą spółki Marelli przy ul. Węglowej w Bielsku-Białej odbyła się pikieta zorganizowana przez NSZZ „Solidarność” w związku z trwającym sporem zbiorowym dotyczącym płac dla 450-osobowej załogi tej firmy.
''Stoimy w obliczu systemowego załamania się europejskiego sektora przemysłowego, którego skutki mogą okazać się nieodwracalne'' – alarmują przedstawiciele polskich, czeskich i słowackich związków zawodowych z branży hutniczej. Związkowcy domagają się przebudowy ''zielonych'' polityk UE. 28 kwietnia wspólne stanowisko w tej sprawie zostało przesłane rządzącym oraz europosłom.
Chcemy godnie pracować – podkreślali pracownicy Stokrotki podczas happeningu zorganizowanego 29 kwietnia przed jednym z lubelskich sklepów należących do tej sieci.
– Będę zwolennikiem tego wtedy, kiedy to przedstawią uczciwi ludzie, a nie hochsztaplerzy polityki. Ja w to uwierzę wtedy. Jestem zwolennikiem zmniejszania godzin pracy tygodniowo, ale nie wierzę tym ludziom. Ja po prostu za długo w tym siedzę – w taki sposób Waldemar Krenc, szef Regionu Ziemi Łódzkiej "S", skomentował w Radiu Łódź ministerialny pomysł dotyczący czterodniowego tygodnia pracy.
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w ośrodku szkoleniowym Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu zorganizowano 29 kwietnia konferencję pt. "Integracja osób z niepełnosprawnością. Mit czy prawda?". Organizatorami wydarzenia była Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", Państwowa Inspekcja Pracy oraz Region Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność".
Dziś przed południem w siedzibie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" w Kielcach rozdano nagrody w XXI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność". W uroczystości wziął udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
W szczecińskim oddziale Animexu wręczono wypowiedzenia grupie pracowników – niektórzy z nich byli zatrudnieni w firmie od czterech dekad. Solidarność namawia pracodawcę, by wycofał się ze swojej decyzji i zamiast zwalniać wieloletnich pracowników, zrezygnował z usług agencji pracy tymczasowej.
Dzień 28 kwietnia pod nazwą Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych jest obchodzony od 1989 r. także przez organizacje związków zawodowych w wielu krajach. Obchody są organizowane przez związkowców na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, a także międzynarodowym.
Już niedługo 31 sierpnia NSZZ "Solidarność" będzie świętować swoje 45. urodziny. Z tej okazji, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrne monety kolekcjonerskie.
- Ustawa o niższej składce zdrowotnej dla przedsiębiorców jest ze wszech miar niesprawiedliwa i szkodliwa społecznie. Poza tym, że różnicuje podatników, a przecież mamy równość wobec Konstytucji RP, to dochodzi do takiej sytuacji, że emeryt, który ma niecałe 3 tys. emerytury, będzie płacił więcej niż osoba, która zarabia 20 tys. zł - mówi w rozmowie z Adamem Chmieleckim Maria Ochman, przewodnicząca Rady Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".
– Solidarność jest żywym etosem dla ludzi w każdym wieku – podkreśliła w rozmowie z portalem Tysol.pl Alicja Skowron, przewodnicząca Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”.
XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ “Solidarność” do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu obfitowała w symbole i odniesienia do bieżącej sytuacji w kraju i świata pracy.
– Wyrażamy swój stanowczy protest, domagając się natychmiastowej dymisji Pauliny Hennig-Kloski oraz Mikołaja Dorożały z zajmowanych stanowisk – mówił w trakcie demonstracji Jacek Cichocki, przewodniczący leśniczej "S".