Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od samego początku wdrożenia ustawy dot. ograniczenia handlu w niedzielę prowadzi w mediach ostrą kampanię, której celem jest zohydzenie Polakom Wolnych Niedziel. W tym celu wszelkimi dostępnymi kanałami przekazuje informacje, jakoby zmiany w prawie dot. handlu miały bardzo szkodzić małym przedsiębiorcom. Czy taką narrację popierają sami przedsiębiorcy? Wystarczy przejrzeć komentarze pod postami ZPP w mediach społecznościowych by zdać sobie sprawę z tego, że... niekoniecznie! Większość wpisów bowiem nie zostawia na działaniach ZPP suchej nitki. "Przestańcie siać propagandę!" - apelują internauci i przedstawiają informacje od sklepikarzy zgoła odmienne niż te promowane przez ZPP.
7 marca 2019 roku, na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy o systemie instytucji rozwoju oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
"Tak się dobija drobny handel", "Zakaz handlu zbiera żniwo", "Absurd zakazu handlu w niedzielę", to tylko niektóre nagłówki największych gazet i portali, które znów postanowiły uderzyć w wywalczone przez NSZZ "Solidarność" Wolne Niedziele. Od samego początku wdrożenia ustawy o ograniczeniu handlu trwa medialna nagonka na nowo uchwalone prawo, a gazety wręcz prześcigają się w budowaniu narracji, jak bardzo szkodliwe dla małych i średnich przedsiębiorców są skutki wprowadzenia tej regulacji. Czy tak jest naprawdę?
14 marca, we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce, odbył się drugi etap VI edycji „Olimpiady Solidarności”. Do rywalizacji przystąpiło 840 uczestników wyłonionych z ponad 3500 uczniów, którzy zgłosili się do etapu szkolnego konkursu. Egzamin polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990. Na Pomorzu finał wojewódzki odbył się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Jego współorganizatorem jest Fundacja Centrum Solidarności, a koordynatorem wojewódzkim – politolog, publicysta i autor książek o „Solidarności” Adam Chmielecki.
Zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz udzielił wywiadu w Naszym Dzienniku. Komentował m.in. skutki ustawy ograniczającej handel w niedziele.
W rozmowie z Radiem Zet minister pracy, rodziny i polityki społecznej powiedziała, że publiczna debata nt. ograniczenia handlu w niedzielę jest "nie do końca uczciwa". Poinformowała, że dysponuje danymi z REGON-u, które wskazują, że więcej sklepów upadło w 2017 r., niż 2018 r.
Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zdecydowanie popiera protest Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego - czytamy w komunikacie Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania "NSZZ Solidarność".
W warszawskiej siedzibie Solidarności, 13 marca odbyło się spotkanie zorganizowane przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” z przedstawicielami pracodawców.
Kilkuset nauczycieli pikietowało we wtorek 12 marca przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. Protestujący chcieli przekazać wojewodzie śląskiemu swoje postulaty. To się jednak nie udało, a petycję o związkowców odebrała rzecznik prasowa wojewody. - To przejaw arogancji rządzących. Jeśli nie chcą z nami rozmawiać w gabinetach, będziemy rozmawiać na ulicach – powiedział Lesław Ordon, szef oświatowej „S” w Regionie Śląsko – Dąbrowskim.
W programie "Kapitał i praca" w Polskim Radiu 24 o planowanym proteście mówił Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. Audycję prowadziła Anna Grabowska.
Mija rok, odkąd obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele. Jak w praktyce działają te przepisy? Na ten temat w "Debacie społeczno-gospodarczej" dyskutowali goście Polskiego Radia 24. Debatę prowadziła Anna Grabowska.
Dzisiaj w Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy rok funkcjonowania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Konferencja organizowana jest przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz przez jego byłego przewodniczącego, a obecnie rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza.
Podniesienia wynagrodzeń o 15 proc. od stycznia tego roku, kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r., przywrócenia korzystniejszych zasad awansu oraz powrotu do poprzednich zasad oceny pracy domagają się nauczyciele z małopolskiej Solidarności. Dzisiaj rozpoczęli okupację małopolskiego kuratorium oświaty.
Wzrost płac zasadniczych o 360 zł brutto i premia absencyjna w wysokości 110 zł brutto – to najważniejsze uzgodnienia organizacji związkowych działających w spółce Johnson Electric Poland w Będzinie i pracodawcy. Negocjacje płacowe w firmie zakończyły się 5 marca.
Uczniowie z całej Polski rywalizują w finale wojewódzkim konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.”. 14 marca, we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce, odbędzie się drugi etap VI edycji „Olimpiady Solidarności”. Do rywalizacji przystąpi 840 uczestników wyłonionych z ponad 3500 uczniów, którzy zgłosili się do etapu szkolnego konkursu. Egzamin będzie polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990.
Przedstawiciele Łotwy, Rumuni, Hiszpanii, Danii, Czech i oczywiście Polski przygotowali w ramach kursu młodych liderów związkowych analizę, z której wynika, że w całej Unii Europejskiej spada uzwiązkowienie. To główny temat kursu European Training for Young Trade Union Leaders – Session 2018-2019, który odbył się w dniach 18-22 lutego br. w Brukseli.
W pikiecie, która odbyła się 7 marca przed siedzibą fabryki Fiat Chrysler Automobiles w Tychach, wzięło udział kilkaset osób. Pracownicy firmy domagają się podwyższenia wynagrodzeń. Podczas wiecu protestacyjnego podkreślali, że pracodawca nie dzieli się z nimi zyskami, które zakład przynosi.
Dziś pod siedzibą kwidzyńskiej firmy Plati Polska, w którym 95 proc. załogi stanowią kobiety, odbyła się pikieta Solidarności wyrażająca poparcie dla strajku pracownic zakładu. – Chciałybyśmy zarabiać więcej niż najniższa krajowa, liczymy, że nasze wołanie zostanie usłyszane, tak dłużej nie można żyć, te zarobki pozwalają na wegetacje i to dopiero po braniu nadgodzin – mówi nam strajkująca pracownica Plati Polska, firmy zajmującej się produkcją kabli.
Dzisiaj odbyły się szkolne eliminacje do XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ Solidarność. Egzamin szkolny, według przyjętego w regulaminie klucza, wyłoni finalistów szczebla wojewódzkiego. Ten przewidziano na 8 kwietnia 2019 r. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla tegorocznych laureatów przewidziano na dzień 24 kwietnia 2019 r.
6 lutego 2019 roku liderzy organizacji europejskich partnerów społecznych: EKZZ, BusinesssEurope, CEEP oraz SMEunited podpisali Program Działań Europejskiego Dialogu Społecznego na lata 2019 – 2022.