Przyjęciem stanowiska końcowego zakończył się drugi dzień konferencji „Polska droga do czystego środowiska – Społeczny PRE_COP24”. Przedstawiciele trzech central związkowych apelują w nim do Prezydencji COP24 w Katowicach i wszystkich stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych m.in. o zastąpienie pojęcia „dekarbonizacji” pojęciem „neutralności klimatycznej”, którą można osiągnąć przez dwa równoprawne działania – redukcję emisji i pochłanianie przez lasy i gleby. W piątek, 10 sierpnia, okazję do zaprezentowania swojego głosu w debacie mieli również przedstawiciele organizacji ekologicznych.
Konferencja Społeczny Pre_COP24 organizowana przez Solidarność, OPZZ, Forum ZZ oraz SITG, to głos w dyskusji światowych, europejskich i narodowych organizacji związkowych przed kolejnym ONZ-owskim szczytem klimatycznym, który odbędzie się w Katowicach. Zdaniem Solidarności, ten szczyt może przynieść kolejne niekorzystne zapisy, które uderzą w przemysł, dlatego należy organizować takie dyskusje, aby tym zagrożeniom przeciwdziałać.
W 38 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Region Koszaliński „Pobrzeże” NSZZ Solidarność organizuje m.in. XXIX Ogólnopolski Bieg Solidarności w Kołobrzegu.
W środę 15 sierpnia odbędzie XXIV ORLEN Maraton Solidarności. Biegacze z całego świata przyjadą do Trójmiasta, aby biegiem ulicami Gdyni, Sopotu i Gdańska upamiętnić wydarzenia Sierpnia'80.
- Ludzie np. w halach czy magazynach przeładunkowych pracują w zbyt wysokiej temperaturze. Sytuacja jest dramatyczna. Dawno nie mieliśmy takich upałów, a magazyny są budowane często małym kosztem. Tak naprawdę są to blaszaki, w których zimą jest bardzo zimno, a latem nagrzewają się one do bardzo wysokiej temperatury - przekonuje Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. Dlatego związkowcy z handlowej Solidarności apelują do MRPiPS Elżbiety Rafalskiej o podjęcie pilnych prac legislacyjnych dotyczących pracy podczas upału.
Skracanie czasu pracy, wprowadzanie dodatkowych przerw, zapewnienie odpowiednich nawiewów i klimatyzacji, zaopatrzenie pracowników w wodę wzbogaconą w pierwiastki mineralne, a nawet wstrzymanie pracy - o takie udogodnienia apeluje do pracodawców, organizacji związkowych i pracowników w województwie lubuskim ZR NSZZ Solidarność.
Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność organizuje obchody XXXVIII rocznicy powstania NSZZ Solidarność w dniu 31 sierpnia br.
9-10 sierpnia w Katowicach odbędzie się międzynarodowa konferencja Społeczny PRE_COP 24. Celem konferencji jest m.in. omówienie i przedstawienie stanowisk polskich i zagranicznych organizacji związkowych dotyczących polityki klimatycznej w perspektywie zbliżającego się szczyt klimatycznego ONZ COP24. Szczyt ten odbędzie się w grudniu w Katowicach. Honorowy Patronat nad konferencją objął Prezydent RP Andrzej Duda.
W Miejscu Piastowym "na górce" odbyło się coroczne Fatimskie Nabożeństwo Pokutne w intencji Ludzi Pracy i NSZZ Solidarność.
Obradująca wczoraj w Gdańsku nadzwyczajna Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowa dotyczyła realizacji trzech głównych postulatów: podwyżek w państwowej sferze budżetowej, wzrostu płacy minimalnej oraz odmrożenia kwoty bazowej naliczania funduszu socjalnego. Premier zobowiązał się, że w trybie pilnym zaproponuje sposób, terminy i zakres ich realizacji.
"To nasze zobowiązanie, by siła Polski oparta na wielu filarach, w szczególności na możliwie jak najbardziej szczęśliwych pracownikach, by to było koło napędowe polskiej gospodarki i wierzę, że w trudnych rozmowach przybliżamy się do tego wielkiego celu, jakim jest silna i sprawiedliwa Polska" - mówił prezes Rady Ministrów Mateusz Morawieckim po nadzwyczajnym spotkaniu z Komisją Krajową NSZZ Solidarność, które odbyło się dzisiaj w siedzibie związku w Gdańsku.
"Czekamy teraz aż premier usiądzie, zanalizuje, oceni nasze postulaty i przedstawi Komisji Krajowej wnioski z dzisiejszego spotkania. Dla nas mogą być tylko jedne: że rząd pochyli się nad problemami pracowników sfery budżetowej i nastąpi w tej sferze jakiś progres. Przypominam, że od 2010 roku te wynagrodzenia są zamrożone" - powiedział na briefingu prasowym przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Właśnie zakończyło nadzwyczajne spotkanie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność z premierem Mateuszem Morawieckim w gdańskiej siedzibie związku.
W niedzielę 5 sierpnia 2018 r. Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość zaprosiło na Mszę św. do Archikatedry w intencji Powstańców Warszawy, w tym częstochowian, którzy wzięli udział w Powstaniu, w szczególności poległego 8 sierpnia 1944 r. 20-letniego Wojciecha "Wojtka" Omyły.
W zeszłym roku, w związku z zagrożeniem całej inwestycji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz z pogarszającymi się warunkami pracy i płacy związki zawodowe weszły w spór zbiorowy z dyrekcją Centrum. Wobec bezskutecznych negocjacji i braku konstruktywnego porozumienia z Zarządem placówki, 30 sierpnia ub.r. została przeprowadzona pokojowa akcja protestacyjna w COZL. Pracownicy pisali petycje, nosili biało-czerwone opaski z napisem protest oraz rozdawali ulotki. Ponadto na ogrodzeniu placówki zostały zamieszczone banery, które stały się przedmiotem sporu w pozwie złożonym przez dyrekcję Centrum.
1 sierpnia w całej Polsce oddano hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego. W obchodach rocznicy wybuchu powstania uczestniczyli m.in. przedstawiciele Solidarności.
Pracownicy Sekcji Krajowej Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ Solidarność organizują 6 sierpnia w Krakowie protest w obronie godnej pracy i płacy.
Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność zaprasza 31 sierpnia 2018 roku na obchody 38 rocznicy Sierpnia 1980, podpisania Porozumień sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność, 30 rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 roku oraz 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Na podstawie materiałów prasowych, które w ostatnim czasie ukazały się w polskiej prasie, można stwierdzić, że zobowiązał się Pan do dyskusji o warunkach pracy panujących w magazynach Amazon Poland. Stwierdził Pan również że Spółka, którą Pan reprezentuje, nie ma w tej kwestii nic do ukrycia. Bazując na naszych obserwacjach oraz na informacjach zebranych od obecnych byłych pracowników dochodzimy do wniosku, że obecna sytuacja w polskich centrach logistycznych jest tragiczna. Polscy pracownicy są traktowani przedmiotowo, a normy wydajnościowe, zostały ustalone na poziomie, który zagraża ich zdrowiu i życiu. Odnosimy wrażenie, że na przestrzeni niespełna 4 lat magazyny w Polsce traktuje się jako zakłady pracy drugiej kategorii, a polscy pracownicy nie pracują w bezpiecznych i godnych warunkach. - pisze w specjalnym liście Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność\nAmazon Fulfillment Poland Sp. z o. o. i Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Fulfillment Poland Sp. z o.o.
Przewodniczący "S" Piotr Duda już od kilku tygodni informował, że zaproponował premierowi Morawieckiemu spotkanie z Komisją Krajową NSZZ Solidarność za zamkniętymi drzwiami, aby porozmawiać o problemach, które nurtują związek. Solidarność żąda m.in. znaczących podwyżek w państwowej sferze budżetowej, płacy minimalnej oraz odmrożenia kwoty bazowej naliczania zakładowego funduszu socjalnego. Przewodniczący informował również, że dalsze działania związku – w tym ewentualne protesty – uzależnione są od wyników rozmów z premierem rządu, które odbędą się na początku sierpnia. Znamy już datę tego spotkania.
Anna Leszczyńska była współzałożycielką NSZZ Solidarność w rzeszowskim PTTK. Uczestniczyła też w strajkach rzeszowsko-ustrzyckich - brała udział w okupacji budynku Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych w Rzeszowie, prowadziła biuro przepustek i pisała sprawozdania z obrad.