Andrzej Stanisław Gwiazda współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, sygnatariusz porozumień gdańskich w sierpniu 1980 roku kończy dzisiaj 86. lat.
Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku, w nawiązaniu do stanowisk z 13 stycznia i 9 lutego br., apeluje o wyjście z ofertą pilnych szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich pracowników przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, podobnie jak objęto nimi wszystkich pracowników medycznych. Oczywiście z zachowaniem zasady dobrowolności.
31 marca zmarł Jan Magierski. We wrześniu 1980 roku był członkiem grupy inicjatywnej, która przygotowała zebranie założycielskie NSZZ „Solidarność”. Dzięki jego autorytetowi na zebraniu 25 września 1980 roku zjawiło się blisko trzystu pracowników Akademii Rolniczej w Lublinie, spośród których 250 osób podpisało deklarację przystąpienia do NSZZ „Solidarność” i wybrało 21-osobowy Komitet Założycielski.
Gwarancje zatrudnienia w kopalniach do emerytury będą zapisane w nowej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa, łącznie z całym systemem osłon socjalnych – poinformował po wtorkowych rozmowach ze stroną rządową na temat umowy społecznej dla górnictwa szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci wicestarosty tatrzańskiego Jerzego Zacharko, współtwórcy zakopiańskiej „Solidarności”, osoby szykanowanej i internowanej. Człowieka, który jako samorządowiec i społecznik nigdy o „Solidarności” nie zapominał.
W audycji „Głos Pracownika” mówiono o świadczeniach na dziecko w związku z obostrzeniami covidowymi. Kto może się o nie ubiegać, a komu one nie przysługują? Wyjaśniała to Anna Lewandowska z kancelarii prawnej Natalii Zielmachowicz.
W niedzielę wieczorem w Zakopanem w wieku 70 lat zmarł wicestarosta tatrzański Jerzy Zacharko. Działacz opozycyjny w czasie PRL, społecznik, współtwórca zakopiańskiej Solidarności chorował na COVID – powiedział PAP starosta tatrzański Piotr Bąk.
O 240 zł brutto wzrosną od kwietnia wynagrodzenia zasadnicze pracowników spółki Grammer Automotive Polska w Sosnowcu. Warunkiem podwyżki jest co najmniej roczny staż w firmie. Osoby z krótszym stażem dostaną podwyżkę wynoszącą 200 zł brutto. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane o 29 marca. To efekt uzgodnień pomiędzy kierownictwem spółki a międzyzakładową organizacją NSZZ „Solidarność” w Bitron Poland, która zrzesza w swoich szeregach pracowników Grammera.
W imieniu Prezydium Komisji Krajowej składam naszemu Koledze Markowi Boguszowi najserdeczniejsze wyrazy współczucia po śmierci Ojca.
7 kwietnia NSZZ „Solidarność" rozpoczął w MAN BUS protest polegający na o oplakatowaniu zakładu plakatami z żądaniem natychmiastowego podjęcia przez Zarząd firmy negocjacji płacowych. Solidarność już od 18 stycznia domaga się podwyżki płac, ale niestety Zarząd firmy nawet nie odpowiedział na związkowe postulaty.
- To nieuczciwe, że pracodawcy epatują procentami, zapominając, że procenty od małych kwot, to są ciągle małe kwoty - mówił na antenie Radia Gdańsk Marek Lewandowski, rzecznik Solidarności.
2 kwietnia 2021 r. Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” zawarł porozumienie z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Łodzi. Ze strony NSZZ „Solidarność” porozumienie podpisali przewodniczący Zarządu Regionu Waldemar Krenc oraz zastępca przewodniczącego Piotr Ścieśko. OIP reprezentował p.o. Okręgowego Inspektora Pracy Artur Szymbara.
Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego dot. Krajowego Planu Odbudowy, strona rządowa musiała przyjąć od partnerów społecznych mnóstwo krytyki. Głównie co do narzędzi jakimi ma być realizowana rządowa strategia, oraz celów generalny jakie ma osiągnąć. Partnerzy społeczni chcą skutecznych narzędzi do monitorowania realizacji KPO. Na razie ich nie ma.
Stosunek pracy jest więzią prawną łączącą pracownika z pracodawcą, która powstaje na podstawie umowy o pracę powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W obecnych czasach wydaje się oczywiste, że nikt nie może zmusić nikogo do podjęcia pracy, o czym zresztą przesądza Konstytucja (art. 65 ust. 1 i 2) – aczkolwiek należy wskazać, że ustawa zasadnicza dopuszcza istnienie wyjątków od tej zasady, o ile przewiduje je ustawa (tego typu wyjątek zawiera art. 47 ustawy o zapobieganiu zakażeniom i chorom zakaźnym u ludzi).
Zawierając umowę o pracę, pracownik oświadcza, że będzie pracował na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy. Z dużą pewnością można też przyjąć, że chce tę pracę wykonywać. Jednakże, nawet podpisując umowę na czas nieokreślony, tzw. umowę na stałe, często z upływem czasu i z bardzo różnorodnych powodów może przestać być chętny do dalszego świadczenia pracy na rzecz swojego pracodawcy. W takiej sytuacji powstaje pytanie o to, w jaki sposób pracownik może zakończyć swoje zatrudnienie w sposób zgodny z prawem.
26 marca 2021 przed wejściem do Starej Kopalni w Wałbrzychu – dzięki współpracy dr Katarzyny Pawlak-Weiss z IPN i Jana Jędrasika, dyrektora Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – stanęła wystawa IPN „Tu rodziła się Solidarność”. Opowiada ona o początkach „Solidarności” w regionie wałbrzyskim.
W Gliwicach powstaje nowy zakład pracy koncernu Stellantis. Przenoszeni są tam pracownicy istniejącego zakładu Opel Manufacturing. Na zmienionych warunkach, gdyż korporacja nie chce uznać, że jest to przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę. Nie ma też zamiaru rozmawiać w tej sprawie ze związkami. Na dodatek cała operacja jest dofinansowana ze wsparcia publicznego na tworzenie nowych miejsc pracy. Dla „Solidarności” jest to sytuacja patologiczna.
- NSZZ „Solidarność” nie może zaakceptować planowanej domyślności decyzji ubezpieczonych o przekazaniu środków z OFE do IKE. Efektem zakończenia funkcjonowania OFE powinny być świadczenia dożywotnie, a więc z FUS – ocenia rządowy projekt przeniesienia środków z OFE na IKE Prezydium Komisji Krajowej. Uważa, że lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie środków do ZUS.
W Parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbyła się XXI Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Tegorocznemu nabożeństwu towarzyszyły słowa ks. Popiełuszki „Solidarności to stała troska o dom ojczysty”. Modlono się o ustanie pandemii i ocalenie miejsc pracy.
Na płycie placu Narutowicza w Płocku stanęła ekspozycja poświęcona początkom NSZZ „Solidarność”.