Piotr Duda do europosłów: Wbrew stanowisku rządu apeluję, abyście poparli dyrektywę o adekwatnych wynagrodzeniach

Solidarność uznaje ten projekt za kluczowy w trzech podstawowych wymiarach:
Po pierwsze, w zakresie wzmocnienia rokowań zbiorowych, które mają istotny wpływ na budowę zrównoważonych europejskich stosunków przemysłowych.
Stoimy na stanowisku, że wzmocnienie zbiorowego wymiaru stosunków przemysłowych jest potrzebne we wszystkich państwach Unii Europejskiej w postpandemicznej rzeczywistości. Potrzebujemy w Unii silnego głosu opowiadającego się za szerokim objęciem wszystkich osób obecnych na rynku pracy reprezentacją zbiorową i prawem do efektywnych negocjacji – czytamy w liście.
Po drugie, jest to wymiar społecznej integracji europejskiej, która do tej pory ma charakter głównie gospodarczy i ekonomiczny.
Potrzebujemy przezwyciężenia asymetrii procesu integracji; integracja gospodarcza musi być uzupełniona o aktywne działania Komisji Europejskiej w sferze socjalnej. Potrzebujemy silnego udziału partnerów społecznych – uzasadnia przewodniczący.
Po trzecie, po okresie pandemii Covid-19 potrzebny jest czynnik wzmacniający wzrost wynagrodzeń w całej UE.
Jesteśmy jednym organizmem gospodarczym, dlatego też odpowiedzi na wspólne wyzwania muszą być wspólne i spójne.
Dalej przewodniczący przypomina, że w interesie Polski jest, aby we wszystkich unijnych krajach minimalne wynagrodzenie pozwalało na zachowanie przyzwoitego poziomu życia. Zdaniem związku projekt ten przyczyni się do zwiększenia dynamiki wzrostu wynagrodzeń.
Jednocześnie pozwoli na przeciwdziałanie dumpingowi socjalnemu i będzie sprzyjał uczciwej konkurencji.
ml