Głównym tematem nadzwyczajnej Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” było odniesienie się po raz kolejny do niezrealizowania przez Rząd RP punktu VI Porozumienia z dnia 7 kwietnia 2019 r. Od dwóch lat nie przygotowano projektu systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu ze średnią płacą w gospodarce narodowej. Zamiast tego, Ministerstwo Edukacji i Nauki w „Materiale do dyskusji w ramach prac zespołu do spraw statusu zawodowego nauczycieli” przedstawiło propozycję bardzo niekorzystnych dla nauczycieli zmian w oświacie.
W sobotę zakończył się 32. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Była to pierwsza tak duża impreza sportowa zorganizowana w Polsce po czasie lockdownu. Triumfatorem wyścigu został Czech Jan Barta, najlepszy z Polaków – Alan Banaszek znalazł się tuż za podium na 4. miejscu. Przyszedł czas na podsumowanie „Solidarki”, a o organizacji tak dużego wydarzenia sportowego rozmawiamy z Waldemarem Krencem, przewodniczącym Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”.
Zaraz po zakończeniu 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków zapytaliśmy o ich opinię na temat rywalizacji sportowej oraz kwestii organizacyjnych dotyczących "Solidarki". Dla Tysol.pl wypowiedział się triumfator klasyfikacji generalnej WSiO Jan Barta, zwycięzca III i V etapy wyścigu, Casper von Uden oraz Alan Banaszek, który zajął IV miejsce w generalce.
Triumfatorem klasyfikacji generalnej 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków został Czech Jan Barta, któremu udało się zachować koszulkę lidera po IV dniu wyścigu. W ostatnim etapie "Solidarki" zwyciężył niesamowity 19-latek z Holandii, Casper van Uden, który zachwycał formą we wcześniejszych odcinkach WSiO. Polacy niestety tuż za podium.
Solidni Holendrzy, ambitni Polacy i skuteczni Czesi. Tak można podsumować dotychczasowe zmagania kolarzy podczas tegorocznej „Solidarki”. Po IV etapach liderem jest Czech Jan Barta, drugi w klasyfikacji generalnej plasuje się Jakub Toupalik (obaj panowie są z drużyny Elkov-Kasper), a na trzecim miejscu znajduje się Polak – Maciej Paterski z Voster ATS Team. Niewiele do podium traci kilku zawodników, w tym prawdziwe objawienie tego wyścigu, 19-letni Casper van Uden z Holandii. Rywalizacja o zwycięstwo w WSiO zapowiada się emocjonująco do samego końca.
- Zostałem wychowany na mocnych postawach patriotycznych, w duchu „Bóg, honor, ojczyzna”. Mój wujek, za swoją działalność w AK, był więźniem wielu obozów koncentracyjnych. Kiedy więc zaczęły się zmiany w Polsce, było mi łatwiej zrozumieć dążenia do wolności. Gdy w latach 80. pojawiła się na to szansa, zapisałem się do Solidarności - mówił Wojciech Grzeszek, w wywiadzie udzielonym w kwietniu 2020 r. Tygodnikowi Solidarność. Przewodniczący Małopolskiej Solidarności zmarł w piątek 25 czerwca.
Po ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Grzeszek, przewodniczący ZR Małopolskiego NSZZ „Solidarność” i radny województwa małopolskiego.
Po wczorajszym, dość wolnym etapie spowodowanym wysoką temperaturą i mocnym słońcem, dziś przyszedł czas na bardzo zmienną, deszczową pogodę, śliską nawierzchnię i pierwszy premię górską. W tych warunkach najlepiej odnalazł się czeski zawodnik Jan Barta, który przejmuje żółtą koszulkę lidera.
Dziś przenosimy się do województwa świętokrzyskiego, gdzie kolejny bój o punkty stoczą zawodnicy startujący w „Solidarce”. Rywalizację zaczynamy w Tomaszowie Mazowieckim, a kończymy na mecie w Kielcach. Będzie to pierwszy etap z premią górską podczas tegorocznego WSiO. Świętokrzyskie pagórki powinny być szczególnie odczuwalne pod koniec trasy.
Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska zaprasza członków i sympatyków Związku do udziału w obchodach 45. rocznicy Radomskiego Czerwca’76, które odbędą się dzisiaj o godzinie 18.00 w radomskiej Katedrze.
Pod koniec II dnia zmagań o opinię na temat poziomu organizacyjnego i sportowego 32. WSiO organizowanego przez Solidarność, poprosiliśmy Marka Leśniewskiego – medalistę z igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 r., zwycięzcę Tour de Pologne w 1985 r. oraz sześciokrotnego mistrza Polski. Olimpijczyk towarzysząc organizatorom przez wszystkie dotychczasowe etapy wyścigu, jest pod wrażeniem trudu i profesjonalizmu włożonego w organizację tak dobrej imprezy sportowej.
Gorące powietrze i rozgrzany asfalt dał się mocno we znaki kolarzom podczas III etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Swoje siły najlepiej rozłożyli Holendrzy, którzy zajęli wszystkie trzy miejsca na podium. Kolejno na mecie meldowali się Casper Van Uden (Team DSM), Coen Velmertfoort (VolkerWessels) i Nick Brabander (VolkerWessels). Nowym liderem klasyfikacji generalnej został pierwszy z nich - 19 letni Van Uden.
Krajowa Sekcja Młodych nie zwalnia tempa. Odkąd w 2020 roku większość działań przenieśliśmy do świata online, kontynuujemy ten tryb pracy dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z naszymi obserwatorami. Na łamach portalu informowaliśmy o organizowanych webinarach dotyczących między innymi wpływu pandemii na organizowanie związku zawodowego w miejscu pracy czy idei gwarantowanego dochodu minimalnego.
Właśnie rozpoczął się III etap 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Kolarze przekroczyli linię startu w Koluszkach, a ich celem jest meta w Sieradzu. Zapowiada się, że przez całą trasę na ziemi łódzkiej, będzie towarzyszyć im dotkliwy upał.
Dziś w żółtej koszulce lidera wystartuje Alan Banaszek z ekipy HRE Mazowsze Serce Polski, który wczoraj wspiął się na pierwsze miejsce klasyfikacji generalnej wyścigu zajmując III i II miejsce kolejno w I i II etapie wyścigu. Chrapkę na pozycję numer jeden ma Holender Nick Brabander, który z kolei okazał się najszybszy w II etapie i pierwszy zameldował się na mecie w Płocku. Czy Polak obroni się na ziemi łódzkiej?
Za nami dwa pierwsze etapy wyścigu popularnie nazywanego "Solidarką". Pierwszą trasę Pabianice-Łódź najszybciej pokonał Polak – Patryk Stosz, natomiast po drugim odcinku na mecie w Płocku pierwszy zameldował się Holender Nick Brabander, po szaleńczej końcówce pod ORLEN ARENA. Jednak po pierwszym dniu żółtą koszulkę lidera całego wyścigu zdobywa Polak, Alan Banszek z ekipy HRE Mazowsze Serce Polski
Rozpoczął się II etap 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Kolarze pojadą na odcinku 96,9 kilometrów z Kutna do Płocka.
Dzisiaj rano w Airbus Poland podpisany został nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy
Na mecie I etapu 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność rozmawiał Mateusz Kosiński
Dziś rozpoczeły się zmagania Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Kolarze w trakcie czterech dni pojadą w pięciu etapach. Pierwszy – z Pabianic do Łodzi zwyciężył Patryk Stosz z Voster ATS Team. Czy utalentowany Polak zachowa do końca zawodów żołtą koszulkę lidera?