W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej Piotra Müllera, rzecznika rządu premiera Morawieckiego padło pytanie od redakcji "Tygodnika Solidarność" i portalu Tysol.pl.
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". NSZZ "Solidarność" pamięta o tym dniu.
Najnowsze propozycje PO nie zasługują nawet na komentarz. Przekraczają wszelkie granice demagogii politycznej i przywołują demony z czasów, gdy ta ekipa razem z PSL rządziła Polską.
Podczas ostatniego spotkania przedstawicieli Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z Prezydentem Andrzejem Dudą, które miało miejsce we wtorek w Pałacu Prezydenckim, odbyła się rozmowa na temat realizacji umowy programowej, którą „Solidarność” ponownie zawarła z ubiegającym się o reelekcję urzędującą głową państwa 5 maja 2020 r.
- Szanowny Panie Ministrze proszę o uwzględnienie pracowników cywilnych, zatrudnionych w szeroko rozumianych służbach mundurowych w dostępnie do szczepionek na COVID-19, tak aby miał kto odebrać telefon i wysłać zaszczepionych strażaków do pożaru – napisał w liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Piotr Duda – szef „Solidarności”. To reakcja na harmonogram szczepień w mundurówkach obejmujących jedynie funkcjonariuszy.
Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „Solidarność” wystosowała apel w sprawie szczepień pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Apel został skierowany do Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów, Przemysława Czarnka Ministra Edukacji i Nauki oraz Adama Niedzielskiego Ministra Zdrowia.
Czy ponadnarodowe układy ramowe pozwolą na negocjacyjne zbliżenie standardów pracy w korporacjach ponadnarodowych na obszarze UE? To pytanie, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy dwudniowego seminarium odbywającego się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Impas spowodowany pandemią wpłynął negatywnie na sytuację marynarzy na całym świecie. Problemem jest między innymi podmiana załóg – setki marynarzy miesiącami przebywa na statkach, nie mogąc wrócić do domu. O tym w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk mówił Andrzej Kościk, przewodniczący Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”.
Realizacja umowy programowej zawartej między Prezydentem Andrzejem Dudą a „Solidarnością” była tematem spotkania z Piotrem Dudą, Przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i Henrykiem Nakoniecznym, członkiem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Głęboko poruszony tragiczną śmiercią Jana Lityńskiego działacza „Solidarności”, opozycjonisty i posła na Sejm RP składam rodzinie i bliskim w imieniu własnym i Prezydium Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” szczere wyrazy współczucia
Pomysł na zorganizowanie konkursu wiedzy o NSZZ „Solidarność” narodził się w gronie osób tworzących Zarząd Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Łomży: Sławomira Dębka, Jolanty Chojnowskiej i Katarzyny Kowalewskiej. Przypadająca na koniec wakacji 40. rocznica powstania Związku stała się inspiracją do propagowania idei solidarności i patriotycznych wartości wśród młodzieży. Ze względu na dość obszerny i historycznie trudny temat organizatorzy zawęzili odbiorców konkursu do uczniów szkół ponadpodstawowych leżących na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego. Zdecydowano, że konkurs będzie miał formę dwustopniowego testu wiedzy o Solidarności, obejmującego okres od jej powstania, tj. od lata 1980, aż do wprowadzenia stanu wojennego. Zanim jednak odbyła się I tura konkursu, organizatorzy skierowali prośbę o patronat do następujących instytucji: Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, Ministra Edukacji Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Starosty Powiatu Łomżyńskiego.
Sukcesem związkowców z Solidarności zakończyły się negocjacje płacowe w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. W 2021 roku płace zasadnicze w tej placówce wzrosną w sumie od 249 zł brutto do 600 zł brutto.
Senat 19 lutego br. podjął uchwałę w 40. rocznicę podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Za uchwałą głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciwko, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Ojciec Święty Franciszek ogłosił Świętego Brata Alberta Chmielowskiego patronem pracowników pomocy społecznej w Polsce. Inicjatorem tego wniosku był dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach Leszek Lewoc oraz przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski.
Jest wspólny apel pracodawców i związkowców, który trafił do kancelarii premiera, o przyspieszenie szczepień pracowników handlu przeciwko COVID-19. M.in. o tym w audycji „Głos Pracownika” na antenie Radia Gdańsk mówił Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
Dziś, 17 lutego, obchodzimy 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po prawie miesiącu strajków studentów, 17 lutego 1981, sąd zarejestrował pierwszą niezależną organizację w krajach bloku komunistycznego – Niezależne Zrzeszenie Studentów. Strajk trwał 29 dni i był wówczas najdłuższym okupacyjnym strajkiem studenckim w Europie.
Funkcjonariusze z Solidarności Zakładu Karnego w Brzegu i Zakładu Karnego w Nysie wspólnie zorganizowali akcję oddawania krwi dla Kordiana Lewandowskiego, syna funkcjonariusza służby więziennej ze Strzelec Opolskich.
Bezwarunkowy dochód podstawowy to model społeczno-polityczny, który ma zapewnić każdemu obywatelowi minimum potrzebne do egzystencji. U jednych wywołuje entuzjazm, inni porównują go do rozdawnictwa. Czy to dobre rozwiązanie? Czy warto rozważyć jego wprowadzenie? A jeśli tak, to czy miałby zastąpić jakieś inne świadczenia?
Zapraszamy na transmisję debaty Krajowej Sekcji Młodych NSZZ Solidarność
15 lutego br. odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej 50-lecie strajku łódzkich włókniarek. Tablica zawisła na murze budynku dawnej wykończalni przy wejściu do Muzeum Fabryki w Centrum Manufaktura w Łodzi. Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi dr Dariusz Rogut wraz z dyrektorem łódzkiej Manufaktury oraz uczestniczkami strajków sprzed 50 lat.