Dziś rozpoczyna się 32. Wyścig Solidarości i Olimpijczyków. Pierwszego dnia na kibiców czekają aż dwa etapy.
– Ten rok jest już doświadczeniem radzenia sobie w kryzysie. W tej chwili organizacyjnie wyścig jest dopięty. To będzie ogromne wydarzenie sportowe w świecie kolarskim – mówi Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Łódzka i szef komitetu organizacyjnego 32. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem i Mateuszem Kosińskim.
Rozpoczęło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Spale. To pierwsze stacjonarne posiedzenie Komisji Krajowej od sierpnia 2020 r., co oczywiście wynikało z sytuacji pandemicznej.
Tegoroczny, 32. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków zapowiada się wyjątkowo interesująco. Do startu szykuje się liczne grono kolarzy, a o zwycięstwie prawdopodobnie zadecyduje postawa na licznych premiach sprinterskich.
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” krytycznie oceniła stan negocjacji dotyczących statusu zawodowego pracowników oświaty.
W trakcie dzisiejszego posiedzenia Komisji Krajowej, które odbyło się pierwszy raz od sierpnia 2020 w formie stacjonarnej członkowie Komisji Krajowej m.in. przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu Komisji Krajowej za rok 2020 oraz preliminarz budżetu na rok 2021.
Były życzenia, tort i szampan. Była niecodzienna uroczystość. Krystyna Niżankowska, wieloletnia przewodnicząca Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego 17 czerwca obchodziła 100. urodziny.
Szef Solidarności Piotr Duda złożył wniosek o rejestrację komitetu inicjatywy ustawodawczej, zbierającego podpisy pod projektem ustawy, dotyczącej emerytur stażowych. Na ten w „Głosie pracownika” na antenie Radia Gdańsk opowiadał Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
5 czerwca 2021 r. Europejski Urząd ds. Pracy (ELA) rozpoczął kampanię informacyjną pod nazwą Rights for all seasons / Prawa przez cały rok. Zwraca ona uwagę na potrzebę rozpowszechniania informacji na temat sprawiedliwych i bezpiecznych warunków pracy dla pracowników sezonowych, którzy zatrudniani są w krajach UE.
„45 lat temu w Ursusie, Radomiu i Płocku ludzie pracy upomnieli się o swoje prawa. Za sprzyjanie strajkującym życie stracił ks. Roman Kotlarz, a wiele osób musiało przejść przez tortury” – przypomniał prezydent Andrzej Duda, w liście skierowanym do uczestników obchodów wydarzeń, które rozegrały się w 1976 r. w Ursusie.
Uroczyste obchody 45. rocznicy Wydarzeń Czerwca’76 w Ursusie rozpoczną się dziś o godz. 12 mszą świętą w kościele pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Ursusie. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości oraz poczty sztandarowe przemaszerują przed Pomnik Robotników Czerwca 1976 roku. Tam złożone zostaną wieńce i wygłoszone okolicznościowe przemowy.
W piątek 18 czerwca Piotr Duda złożył u Marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych. Na miejscu byli nasi dziennikarze.
W piątek 18 czerwca Piotr Duda złoży u Marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych.
Adam Gliksman, członek Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, delegat pracowniczy, 16 czerwca 2021.
- W naszej ocenie, pracodawca dokonał niekorzystnej zmiany w zakresie zmiany warunków pracy i płacy. Uważamy, że dialog ze związkami zawodowymi uległ znacznemu pogorszeniu. Pomimo, że zarząd Carrefour twierdzi, że spotkania się odbywają, to nie można mierzyć dialogu tylko ilością spotkań, ale jego jakością i wspólnymi uzgodnieniami, do których w tym przypadku nie doprowadzono - mówią w wywiadzie Paweł Skowron, przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o. i Alicja Forysiak, wiceprzewodnicząca Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o.
Zapraszamy na uroczyste obchody 45. rocznicy Wydarzeń Czerwca’76 w Ursusie, pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Obchody odbędą się 20 czerwca 2021 roku w Ursusie. Organizatorami są NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze wraz z Organizacją Terenową Nr 1 Ursus NSZZ „Solidarność”.
W czwartek, w historycznej Sali BHP, rozpoczęło się międzynarodowe seminarium poświęcone rozwojowi dialogu społecznego w warunkach pandemii COVID-19 „Sprawna organizacja – w poszukiwaniu nowych rozwiązań dla rozwoju dialogu społecznego w Dobie Pandemii”.
Solidarność domaga się wprowadzenia emerytur stażowych, składa projekt w Sejmie. Na ile mogą liczyć tacy emeryci? - Emerytura stażowa będzie bardzo niska, jeżeli będzie składała się tylko z minimalnych wynagrodzeń. Jednak nie może wynosić mniej niż minimalna emerytura, bowiem nasz projekt zakłada, że kapitał zgromadzony przez ubezpieczonego musi pozwalać na co najmniej wypłatę minimalnego świadczenia - powiedział w programie "Newsroom WP" Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność".
Kilka dni temu związkowcy protestowali przed siedzibą Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie. W pikiecie zorganizowanej przez NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa wzięła udział Solidarność. O tym w „Głosie pracownika” na antenie Radia Gdańsk opowiadał Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”.
Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias oraz Sławomir Broniarz przewodniczący należącego do OPZZ Związku Nauczycielstwa Polskiego podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) wspólnie z pracodawcami z Lewiatana wnieśli poprawki ograniczające stosowanie układów zbiorowych pracy przy rozstrzyganiu przetargów publicznych. Wprawili tym w zdumienie nie tylko przedstawicieli związków zawodowych, ale również szefa Grupy Olivera Ropke, który tę postawę określił mianem rozczarowującej.