Już jutro odbędzie się debata zoorganizowana przez Krajową Sekcję Młodych w sprawie koncepcji dochodu gwarantowanego. Dziś przypominamy artykuł Pawła Pietkuna z 40 numery "Tygodnika Solidarność" z 2019 r., który dotyczył powiązania robotyzacji pracy i minimalnego dochodu gwarantowanego. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Już w poniedziałek Krajowa Sekcja Młodych NSZZ Solidarność organizuje onlinowy webinar poświęcony minimalnemu dochodowi gwarantowanemu. Dziś na antenie Telewizji Republika o temacie wypowiadał się Mateusz Szymański, pełnomocnik NSZZ Solidarność ds. młodych. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo.
1 marca 2021 roku nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych wskaźnikiem nie mniejszym niż 4,24 proc.
Oświadczenie Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” w spr. protestu medialnego publikujemy w całości.
Zapraszamy do wzięcia udziału w onlinowej debacie dotyczącej dochodu gwarantowanego , która odbędzie się w poniedziałek 15 lutego o godzinie 17.30. Organizatorem debaty jest Krajowa Sekcja Młodych NSZZ Solidarności, a jej patronem medialny "Tygodnik Solidarność" i Tysol.pl.
Wybór Katarzyny Łażewskiej-Hrycko na funkcję Głównego Inspektora Pracy, to bardzo dobra wiadomość dla NSZZ „Solidarność”, dla którego Państwowa Inspekcja Pracy jest jednym z najważniejszych sojuszników w walce o poprawę bezpieczeństwa pracy i przestrzegania praw pracowniczych.
21 stycznia Parlament Europejski w rezolucji wezwał Komisję Europejską do przyjęcia prawa, które umożliwi pracownikowi bycie offline poza godzinami pracy, w niedzielę i święta. Czy taki pomysł może się przyjąć? O tym w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk mówił rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.
W Ministerstwie Aktywów Państwowych 4 lutego odbyło się spotkanie poświęcone konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej.
Dzisiaj 102. rocznica powołania w Polsce Służby Więziennej, a zarazem Jej święto. W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, składam z tej okazji wszystkim Członkom i sympatykom "Solidarności" w Służbie Więziennej oraz funkcjonariuszom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i bezpiecznej pracy.
Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 77 lat zmarł Bogdan Narożny, jeden z założycieli „Solidarności” we Wrześni. Pogrzeb odbędzie się 9 lutego na cmentarzu komunalnym we Wrześni o godzinie 12.45. Godzinę wcześniej odbędzie się msza św. w kościele pw. Św. Kazimierza Królewicza.
Dla nas najważniejsze jest to, żeby dać szansę węglowi poprzez nowe technologie. To jest przyszłość – podkreśla przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Połowa klientów w sklepach ma źle założoną maseczkę lub w ogóle nie zasłania ust i nosa – alarmuje handlowa Solidarność. Związkowcy chcą, żeby pracownicy handlu mogli zaszczepić się na koronawirusa w tym samym czasie, co nauczyciele. 3 lutego skierowali w tej sprawie apel do prezydenta Andrzeja Dudy.
W czwartek 4 lutego zakończyło się, przeprowadzone w trybie zdalnym w Regionie Dolny Śląsk szkolenie pt. Społeczny Inspektor Pracy.
W dniu 28 stycznia 2021 roku w Warszawie zebrała się Komisja Certyfikacyjna XIII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.
Komisja Europejska opublikuje 3 marca 2021 r. plan działań na rzecz wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych. W lutym prowadzone będą finalne konsultacje z europejskimi partnerami społecznymi i państwami członkowskimi.
Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ Solidarność był gościem Radia Koszalin w porannej audycji „Studio Bałtyk”, gdzie m.in. zwrócił uwagę na fakt, że pandemia obnażyła mnóstwo patologii rynku pracy i nakreśliła pewne mechanizmy, których trzeba się nauczyć i przepracować. Przedstawiciel Solidarności mówił również o postulacie Związku do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zmodyfikować kalendarz szczepień.
Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych oczekuje uznania konwencji MOP dotyczącej BHP za konwencję fundamentalną. Przypomnijmy, że obecnie zgodnie z Deklaracją dotyczącą fundamentalnych praw w pracy z 1998 r. mamy osiem konwencji fundamentalnych, które obowiązują niezależnie od ich ratyfikacji ze względu na samo członkostwo państwa w organizacji. Konwencje te dotyczą czterech obszarów: prawa do zrzeszania się i rokowań zbiorowych, pracy dzieci, zakazu pracy obowiązkowej i przymusowej oraz równego traktowania i zakazu dyskryminacji.
Od wręczenia „zaległej” pamiątkowej flagi „Solidarności” z logiem 40-lecia Związku rozpoczęło się spotkanie przewodniczącego Piotra Dudy z liderem Prawa i Sprawiedliwości, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim. Mimo to, rozmowa dotyczyła trudnych spraw związanych m.in. z polską transformacją energetyczną. Pojawił się również wątek przypadającego w tym roku 40-lecia Tygodnika Solidarność.
W ostatniej audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk mowa była o „przymusowym” urlopie w czasie pandemii. W jakich okolicznościach pracownik może zostać na niego wysłany?
Od tego roku płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto. Aby wypłacić pensję minimalną, niektórzy pracodawcy sumują podstawę wynagrodzenia z dodatkami, np. dodatkiem funkcyjnym. Wykorzystują w ten sposób furtkę w prawie. W efekcie np. kierownik biblioteki z wieloletnim stażem zarabia tyle samo, co osoba sprzątająca, która dopiero zaczyna pracę - informuje portal money.pl.