Dzisiaj, w godzinach 13.45 - 15.45 w Parlamencie Europejskim odbędzie się publiczne przesłuchanie pt. „Ataki Amazona na podstawowe prawa i wolności pracowników: wolność zgromadzeń i zrzeszania się oraz prawo do rokowań i działań zbiorowych”.
Od czwartku 20 maja załoga bielskiego Marelli bierze udział w referendum strajkowym. Tym samym każdy pracownik ma możliwość zagłosować za ogłoszeniem strajku w związku z nie podejmowaniem przez zarząd Marelli Bielsko-Biała Poland rokowań celem rozwiązania w drodze porozumienia płacowego sporu zbiorowego, trwającego w tej spółce od 26 kwietnia, jak również poprzeć żądanie zbiorowej podwyżki stawek wynagrodzenia zasadniczego o 2,50 zł za godzinę. Głosowanie w ramach referendum potrwa do poniedziałku 7 czerwca włącznie.
Nadanie politycznego impulsu do wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych i związanego z nim Planu Działania oraz dyskusje nt. walki z pandemią COVID-19 – to główne tematy Szczytu Społecznego oraz nieformalnej Rady Europejskiej, które odbyły się w Porto. O podpisanych deklaracjach w audycji „Głos Pracownika” mówił Mateusz Szymański, ekspert Komisji Krajowej NSSZ „Solidarność”.
Dziś w warszawskiej siedzibie "Solidarności" utworzony został komitet inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. Poznaliśmy również proponowany projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Zapraszamy na reportaż z wydarzenia.
Mateusz Kosiński, publicysta "Tygodnika Solidarność" i Tysol.pl był dziś gościem programu "O tym się mówi" w TVP Info, gdzie komentował sprawę decyzji TSUE w sprawie kopalni Turów.
Zapraszamy na relację wideo z dzisiejszej konferencji prasowej NSZZ Solidarność. Konferencja która poświęcona była kilku tematom – powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych, kwestii wyroku TSUE w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz jednostronnym zerwaniu negocjacji nad "Umową Społeczną" przez stronę rządową. W konferencji wzięli udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekratariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność i Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność odbyła się konferencja prasowa, która poświęcona była kilku tematom – powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych, kwestii wyroku TSUE w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz jednostronnym zerwaniu negocjacji nad "Umową Społeczną" przez stronę rządową. W konferencji wzięli udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekratariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność i Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność odbyła się konferencja prasowa, która poświęcona była kilku tematom – powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych, kwestii wyroku TSUE w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz jednostronnym zerwaniu negocjacji nad "Umową Społeczną" przez stronę rządową. W konferencji wzięli udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekratariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność i Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła decyzję o skorzystaniu z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w temacie emerytur stażowych. Dlatego w warszawskiej siedzibie KK odbyło się dziś inaugurujące spotkanie komitetu inicjatywy ustawodawczej.
Rozpoczął się webinar Krajowej Sekcji Młodych poświęcony tematyce pracy zdalnej.
Międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt „Inicjowanie działań wdrażających autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego” odbyła się 24 maja w hybrydowej formule.
Oczekujemy konkretnych ustaw, bo na razie „Polski Ład” to jedynie ogólne zapowiedzi – powiedział Piotr Duda podczas dzisiejszego plenarnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Mimo, że wiele propozycji wychodzi naprzeciw postulatom „Solidarności” szef Związku skrytykował stronę rządową za lekceważenie dialogu społecznego i pominięcie w „Polskim Ładzie” emerytur stażowych.
Od ponad roku zmagamy się z pandemią, która zmieniła rynek pracy i warunki pracy w poszczególnych sektorach gospodarki. Jakie są odczucia i doświadczenia poszczególnych stron wynikające z przeniesienia na pracę zdalną? M.in. na te pytania odpowiedzą uczestniczy jutrzejszego (24.05.2021) webinaru Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność" na temat pracy zdalnej.
Portal wPolityce.pl o decyzji TSUE w sprawie Kopalni Turów rozmawiał z prof. Genowefa Grabowska, prawnikiem, konstytucjonalistą.
Umowy cywilnoprawne powinny jak najbardziej funkcjonować, one powstały w konkretnych celach i „Solidarność” zawsze sprzeciwiała się jakimkolwiek próbom ich likwidowania. Ale chodzi o to, aby one nie zastępowały umów kodeksowych – mówił na antenie wPolsce.pl rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.
Media podały w piątek, iż Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Przychylił się tym samym do wniosku Czech, które wniosły skargę przeciwko Polsce. Sprawę w specjalnym oświadczeniu skomentował Zarząd Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność. Publikujemy je w całości.
"Gościem Dnia Radia Gdańsk" był Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Olga Zielińska rozmawiała z nim o założeniach Polskiego Ładu w ocenie "Solidarności". Przyjrzeliśmy się zapowiedzi likwidacji umów śmieciowych, zmianom podatkowym, ułatwieniom dla młodych ludzi na rynku pracy i propozycjom dotyczącym emerytur.
Poniżej publikujemy w całości wspólne pismo Trójstronnych Zespołów ds. Branży Energetycznej i ds. Branży Węgla Brunatnego do Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych.
Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności oraz Katedra Etyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zapraszają na konferencję naukową, której tematem przewodnim będzie przesłanie trzech encyklik: Rerum Novarum, Laborem exercens, Centesimus annus i możliwość ich aplikacji w świecie ludzi pracy. Udział w Konferencji zapowiedział m.in. przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
Dzisiaj o godzinie 13 czasu środkowoeuropejskiego rozpocznie się 109 Sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy. Ubiegłoroczna Konferencja nie odbyła się ze względu na pandemię koronawirusa.