Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w 40. rocznicę powstania Związku składa wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim, którzy niesieni wezwaniem Św. Jana Pawła II latem 1980 roku podjęli wspólny wysiłek w walce o godność i podmiotowość ludzi pracy. „Solidarność” rodziła się w całej Polsce i tworzyły ją tysiące ludzi. Każdy strajk, każde porozumienie, każde poświęcenie miało znaczenie i przyczyniło się do tego wielkiego pokojowego sukcesu.
- W imieniu Prezydium Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność“ zwracam się z prośbą o zawetowanie przez Pana, przyjętych przez Sejm RP w dniu 14.08.2020 r. regulacji „0 promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów", wprowadzających tzw. podatek cukrowy od 1.01.2021 r. Pragnę nadmienić, że interweniowaliśmy w tej sprawie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów m.in. wysyłając pismo w dniu 27.04.2020 r. Pismo pozostało bez merytorycznej odpowiedzi - głosi list Prezydium Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ "Solidarność" w sprawie tzw. podatku cukrowego wysłany do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
W trakcie dzisiejszego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność doszło do podpisania listu intencyjnego dotyczącego współpracy między przewodniczącym Piotrem Dudą a dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jackiem Pawłowiczem.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" spotkał się dzisiaj w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Przedmiotem spotkania były bieżące sprawy pracownicze.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność doszło do złożenie przysięgi nowego członka KK - Tadeusza Pietkuna z Regionu Słupskiego.
Dziś na zaproszenie dyrektora Jacka Pawłowicza, Komisja Krajowa NSZZ Solidarność obraduje w miejscu szczególnym - w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym areszcie na Rakowieckiej. - To dla mnie bardzo wzruszające, że w tym miejscu historii, obraduje Komisja Krajowa - powiedział w trakcie przemówienia Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej.
Dzisiaj Komisja Krajowa obraduje w miejscu szczególnym - w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznym PRL w dawnym areszcie śledczym na Rakowieckiej. W 40. rocznicę powstania Solidarności wielu z naszych wschodnich sąsiadów z Białorusi walcząc o wolność narodu utraciło wolność osobistą, nie mogło zabraknąć więc gestów solidarności z Białorusinami.
Centrum Informacyjne Senatu opublikowało tekst uchwały w 40. rocznicę porozumień sierpniowych, podjętej jednogłośnie przez Senat. Za uchwałą głosowało 87 senatorów.
W imieniu Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, Bemowskiego Centrum Kultury, Stowarzyszenia WEST, zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”, a także wszystkich partnerów medialnych – z redakcją „Tygodnika Solidarność” na czele – zapraszamy na koncert pt. „Sierpień ’80 – pieśni Solidarności z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych”. To finałowe wydarzenie sierpniowego cyklu bemowskich koncertów pt. „Amfiteatr Wolności”. Wcześniej odbyły się jeszcze „Sierpień ’44 – pieśni Powstania Warszawskiego” oraz „Sierpień ’1920 – koncert pieśni legionowych i ułańskich z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej”.
- Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność" negatywnie ocenia działania dyktatorskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec społeczeństwa białoruskiego. Brutalna przemoc używana wobec uczestników pokojowych manifestacji wyrażających dezaprobatę wobec sfałszowanych wyborów oraz łamania prawa i deptania podstawowych wolności obywateli jest niedopuszczalna i wymaga zdecydowanego napiętnowania. Stanowczo domagamy się zwolnienia wszystkich aresztowanych oraz zaprzestania represji i używania przemocy wobec obywateli Białorusi - czytamy w stanowisku Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność.
18 sierpnia 1980 r. przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej zawisły tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Do MKS przyłączyło się 156 zakładów Wybrzeża. Rozpoczął się strajk w Stoczni Szczecińskiej.
Sklejka z żądaniami strajkowymi została wypożyczona Europejskiemu Centrum Solidarności. Właścicielem tablic jest Solidarność – nie ma innego właściciela. Ich miejsce jest w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej – powiedzieli PAP działacze opozycji antykomunistycznej w czasach PRL Joanna i Andrzej Gwiazdowie.
Z oburzeniem przyjmujemy decyzję Sejmu RP o nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu najważniejszych osób w państwie, przyznającej wysokie podwyżki m.in. prezydentowi, premierowi, członkom rządu, posłom, senatorom, wojewodom, a także samorządowcom - czytamy w stanowisku Prezydium KK NSZZ "Solidarność".
- Anna Walentynowicz, Alina Pienkowska i Ewa Ossowska uratowały i proklamowały strajk solidarnościowy! - przypomina w mediach społecznościowych historyk i członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej dr Sławomir Cenckiewicz.
Działaczka społeczna i opozycjonistka w okresie PRL, legendarna "Anna Solidarność" 15 sierpnia obchodziła urodziny.
W sobotę nad ranem zmarł Henryk Wujec, były działacz opozycji demokratycznej, członek KOR, działacz "Solidarności", więzień polityczny, po 1989 roku wieloletni poseł, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformowała PAP małżonka zmarłego Ludwika Wujec.
- Wtedy wszyscy, którzy stanęliśmy do strajku, w pierwszym rzędzie myśleliśmy o sprawach przyziemnych, socjalnych. To nie było tak, że przewidywaliśmy zawalenie się całego bloku komunistycznego. W zakładach pracy spisywaliśmy nawet po 40-50 postulatów, głównie socjalnych, a to dlatego, bo warunki w jakich pracowaliśmy były tragiczne - mówi specjalnie dla portalu Tysol.pl zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Tadeusz Majchrowicz w rozmowie nt. strajku w Stoczni Gdańskiej, który rozpoczął się 14 sierpnia 1980 roku. Rozmawiał Robert Wąsik.
40 lat temu, 14 sierpnia 1980 r., w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk, który doprowadził do podpisania w tym miejscu 31 sierpnia porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstania NSZZ „Solidarność” – niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
Stronie społecznej Rady Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 r. oraz w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. - poinformowano w komunikacie na stronie RDS.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z rosnącym niepokojem obserwuje eskalację przemocy stosowanej przez milicję i wojsko na Białorusi wobec pokojowych manifestacji obywateli, którzy w wyborach prezydenckich jednoznacznie opowiedzieli się za zmianami politycznymi w swoim kraju - napisały w stanowisku władze Związku.