„Człowiek jest wielkim nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” – Jan Paweł II.
Powoli dobiega końca szczególny rok 2020. Szczególny pod względem pandemii koronawirusa, który przysparza nam wiele kłopotów. Nie bez znaczenia epidemia ta miała wpływ na akcje krwiodawcze organizowane wspólnie przez NSZZ Solidarność ZG Sobieski oraz Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski. W tym roku byliśmy zmuszeni do odwołania dwóch akcji.
Jak długo ludzie „Solidarności” będą walczyć o godne miejsce dla Jana Pawła II zarówno w swoich sercach, jak i w przestrzeni publicznej, tak długo będzie trwała walka o Polskę, tak długo będzie silny chrześcijański duch w naszej ojczyźnie, tak długo nie ulegniemy siłom zła – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w katedrze na Wawelu w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
- Serdecznie dziękuję w imieniu własnym i członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, za odważne i prawdziwe słowa oceniające wydarzenia ostatnich lat i miesięcy, które Jego Ekscelencja określił mianem „Ideologii bezwstydu”. To było dla nas niezwykle ważne i potrzebne świadectwo, szczególnie w kontekście żenującej profanacji pamięci Zbigniewa Godlewskiego podczas niedawnego protestu w ramach tzw. „Strajku kobiet”, która miała miejsce w Gdyni - napisał Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S" w liście do ks. bp Wiesława Szlachetki, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej.
Gościem Radia Łódź był dziś przewodniczący Solidarności Ziemi Łódzkiej Waldemar Krenc. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o sytuacji pracowników, nowych obostrzeniach, a także o grudniu 70. roku.
Alfred Bujara, wraz z całą Krajową Sekcją Pracowników Handlu, w ramach "Tygodnia szacunku dla pracowników handlu" zachęca do podpisania petycji w obronie pracowników sklepów. Jej treść publikujemy poniżej, a podpisać się można pod tym linkiem: bit.ly/34d3Pd5
- Ta masakra była zaplanowana i przeprowadzona w sposób cyniczny - mówił na antenie Radia Kielce Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 17 grudnia 1970 roku, w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne. Według oficjalnych danych zginęło 45 osób, 1 165 zostało rannych, około 3 tys. brutalnie pobito, a następnie aresztowano.
Partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego zadeklarowali wolę rozmów na temat paktu społecznego, proponowanego przez wicepremiera Jarosława Gowina. Rada na wniosek „Solidarności” zrezygnowała z formalnego głosowania w tej sprawie. „Solidarność” gotowa jest do rozmów w każdej sprawie, choć jej zdaniem pakty społeczne w Polsce nie sprawdziły się. Skuteczniejsze jest szybkie rozwiązywanie konkretnych problemów.
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w czwartek rano rozpoczęły się w Gdyni obchody 50. rocznicy tragicznych wydarzeń Grudnia'70. Uroczystości odbywały się przy Pomniku Ofiar Grudnia'70, w pobliżu stacji SKM Gdynia-Stocznia, gdzie przed 50 laty padły strzały do robotników. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego reportera.
Na pomorzu trwają uroczyste obchody 50. rocznicy Grudnia '70. Centralne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15 na Placu Solidarności. Uczestniczył w nich m.in. premier Mateusz Morawiecki, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, członkowie Prezydium Komisji Krajowej, prezes IPN dr Jarosław Szarek, opozycjoniści z czasów PRL, członkowie "Solidarności", przedstawiciele Stowarzyszenia "Godność", parlamentarzyści, samorządowcy, pracownicy Stoczni Gdańsk.
Pan prof. dr hab. Wojciech Fałkowski zaprasza na debatę online, która odbędzie się 18 grudnia 2020 r. w godz. 18.00-19.30 w Zamku Królewskim w Warszawie.
15 grudnia 2020 roku odszedł 95-letni ks. prałat Jan Kujaczyński. Był długoletnim kapelanem i wielkim przyjacielem NSZZ „Solidarność” w Chełmnie.
Trwają uroczyste obchody 50. rocznicy Grudnia '70. W środę rano czynni i emerytowani pracownicy Stoczni Gdańsk SA Solidarność zapalili znicze, złożyli wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.
W piątek 11 grudnia odbył się Kongres Społeczeństwa Obywatelskiego zorganizowany na okoliczność rocznicy ogłoszenia Stanu Wojennego.
Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przedstawiło stanowisko odnośnie projektu unijnej dyrektywy dotyczącej wynagrodzeń minimalnych w UE. Wynika z niego, że rząd nie widzi potrzeby wzmacniania rokowań zbiorowych w naszym kraju.
Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność" od 14 do 20 grudnia organizuje „Tydzień szacunku dla pracowników handlu". Chce przez to zwrócić uwagę przede wszystkim na niezwykle trudne warunki pracy w tej branży w okresie pandemii i wzmożonego ruchu przedświątecznego.
Obecny na uroczystości wręczenia Alfredowi Bujarze Nagrody Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „S” podkreślał, że Państwowa Inspekcja Pracy jest dla Solidarności orężem w walce z nieuczciwymi pracodawcami.
Przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara został wyróżniony Nagrodą Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej.
W dniu 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, o pamięci o bohaterach tamtych dni, wspaciu udzielonemu Solidarności przez Kościół Katolicki i braku sprawiedliwych rozliczeń sprawców tamtych zdarzeń Mateusz Kosiński rozmawiał z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Rozmowa przeprowadzona została na X pawilonie dawnego areszt na ul. Rakowieckiej, w którym dziś mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Z jednej strony chylę dzisiaj czoła przed pokoleniem tych, którym zawdzięczamy wolność, ale z drugiej strony młode pokolenia muszą dowiedzieć się czym było zło, a o co walczyli ci, którym zawdzięczamy wolną Polskę - mówił podczas uroczystości 39. rocznicy wprowadzenie stanu wojennego Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.