Dobry pracownik to wypoczęty pracownik, jednak warto zastanowić się nad tym, jak wypoczywać. Dlaczego pracodawcy powinni dbać o to, by pracownicy regularnie odpoczywali? O tym, co znaczy dobrze odpocząć i jak przygotować swoją organizację pracy tuż przed urlopem rozmawiano w ostatniej audycji „Głos pracownika” na antenie „Radia Gdańsk”.
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Pokolenia Wolności”, poświęconą pięciu rodzinnym sztafetom w walce o wolność Ojczyzny.
23 lipca w siedzibie Oddziału ZR w Leżajsku odbyło się spotkanie członków Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników DPS Piskorowice – Mołynie z udziałem Marka Hojło – przewodniczącego Oddziału ZR i Rafała Rzepeckiego – radcy prawnego ZR. Pomimo zaproszenia, nie pojawił się przedstawiciel starosty leżajskiego, choć spotkanie poświęcone było bieżącej sytuacji pracowników i podopiecznych placówki podległej starostwu.
Region Słupski NSZZ Solidarność przekazał do Komisji Krajowej NSZZ Solidarność półroczną ankietę dotyczącą uzwiązkowienia na terenie Regionu. Z ankiety tej wynika, że w ostatnim półroczu liczba członków NSZZ Solidarność Regionu Słupskiego zwiększyła się o prawie 10% i wydaje się, że nadal rośnie.
Ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie odebrali środki ochrony osobistej przed koronawirusem. Maseczki, filtry i specjalne koszulki przekazali Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego i wiceprzewodniczący ZR Dariusz Mądraszewski.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu przekazała na rzecz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w formie darowizny 10 stojaków na kroplówki, które ufundował Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego w ramach przeciwdziałania COVID-19.
Praktyczna realizacja przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) znacząco odbiega od intencji ustawodawcy. W efekcie publiczne pieniądze nadal kierowane są do firm łamiących prawo przy cichym przyzwoleniu państwa i jego instytucji kontrolnych, które nie reagują w należyty sposób. Zamówienia publiczne często realizowane są kosztem rzeszy nieprawidłowo wynagradzanych pracowników pracujących na umowach śmieciowych.
Lech Wałęsa ma sądowy zakaz wypowiadania twierdzeń, że szef „Solidarności” Piotr Duda służył w ZOMO. Jednocześnie Sąd Okręgowy w Gdańsku nie zasądził nakazu publikacji przeprosin, dlatego reprezentujący powoda mec. Bogusław Kosmus wystąpi z wnioskiem o uzasadnienie wyroku.
We wtorek resort aktywów państwowych i zarząd Polskiej Grupy Górniczej przedstawią stronie społecznej program naprawczy dla spółki, zakładający - co wiadomo nieoficjalnie - m.in. zamknięcie kopalń Ruda i Wujek. "Będziemy walczyć o każde miejsce pracy" - zapowiadają związkowcy.
40 lat temu, 8 lipca 1980 roku rozpoczął się protest załogi Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, nazwany później Świdnickim Lipcem. Trwał 4 dni. Pracownicy przyszli do pracy po podanej wcześniej w telewizji informacji o podwyżkach cen żywności z wyłączeniem żywienia w barach zakładowych. Kiedy poszli do baru na śniadanie, zobaczyli, że ceny i tu zdrożały. Wrócili na swoje stanowiska pracy i na wezwanie Mirosława Kaczana – „chłopaki nie robimy” pomału stanęła cała hala produkcyjna. Trzeba dodać, że świadomość robotników rosła już od lat 70-tych ubiegłego wieku. Łatwiej było wyjechać na zachód, zobaczyć jak tam żyją ludzie. Zaczęły docierać do nas wydawnictwa drugiego obiegu, np. „Robotnik”. O prawdziwej sytuacji w kraju dowiadywaliśmy się słuchając radia „Wolna Europa”, które pokazywało nam jak można żyć lepiej. Rosły ceny, pojawiały się trudności w zaopatrzeniu, puste półki w sklepach, a „propaganda sukcesu” mówiła coś zupełnie innego.
Obchodząc swoje 40-lecie przypominamy prawdę, że jest tylko jedna Solidarność, którą tworzyły miliony ludzi, którzy zapłacili za to swoim zdrowiem i życiem. Oni zasługują na ich upamiętnienie – mówił Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ Solidarność, odczytując list przewodniczącego Piotra Dudy.
Do końca miesiąca rząd ma przedstawić dane makroekonomiczne, które są podstawą do rozpoczęcia prac nad przyszłorocznym budżetem, w tym nad wysokością płacy minimalnej.
Już od 22 dni zawodnicy rywalizują wirtualnie w ORLEN e-Maratonie "Solidarności" z 5-tką w tle. Na liście startowej jest już ponad 400 zawodników z 202 miast! Pamiętajcie! Starujemy przez całe lato. Od 1 lipca 2020 do 31 sierpnia 2020. Do wyboru jest dystans królewski - do pokonania jednorazowo, maraton w formule na raty oraz bieg towarzyszący na 5 km. Każdy bieg będzie miał osobną klasyfikację. Wybór maratonu w wersji etapowej pozwala zawodnikom na pokonanie pełnego dystansu 42,195 km w maksymalnie 7 etapach, choć można pobiec np. 2, 3, 4, 5 lub 6 etapów.
Z okazji Święta Policji życzę wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom, a w sposób szczególny członkom policyjnego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wszelkiej pomyślności.
21 lipca w Rzeszowie odbyła się kolejna odsłona wystawy o jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX wieku. Odsłonił ją w Ogrodach Bernardyńskich dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
W samo południe 21 lipca prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek uroczyście otworzył w Polkowicach wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. 40 lat temu polkowicki Zakład Górniczy „Rudna” był największym centrum protestu w dawnym województwie legnickim. Od 27 sierpnia do 1 września 1980 r. trwał strajk koordynowany przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Górnicy poparli 21 postulatów gdańskich, sformułowali także własne i wynegocjowali z władzami porozumienie dla pracowników górnictwa i hutnictwa miedzi.
21 lipca br. w Łodzi otwarta została wystawa „TU rodziła się Solidarność” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Jest to kolejna odsłona wystawy, która po raz pierwszy została pokazana 1 lipca, a w sumie zostanie zaprezentowana w blisko 50 miastach w całej Polsce, w ten sposób tworząc „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”.
Metropolita Gdański abp Leszek Sławoj Głódź oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda odwiedzili w Suchowoli cmentarz parafialny, gdzie pochowani są rodzice bł.ks Jerzego Popiełuszki.
Powrót do biur po pandemii to dla firm spore wyzwanie logistyczne i komunikacyjne. Stopniowe znoszenie obostrzeń w życiu publicznym sprawia, że coraz więcej firm przywraca standardową działalność biznesową, a co za tym idzie - otwiera swoje siedziby dla pracowników.
Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności” 1 lipca w Mielcu. Zaprezentowano tam wystawę „TU rodziła się Solidarność”, która została pokazana równocześnie w 17. miejscowościach rozsianych po całej Polsce. Drugi etap odsłony tej unikatowej wystawy nastąpi 21 lipca w kolejnych 16 miastach w Polsce.