Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało o spotkaniu wiceminister Olgi Semeniuk z Przewodniczącym NSZZ "Solidarność". Podjęto temat Rady Dialogu Społecznego.
28 października 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych. Będzie on niebawem przedmiotem intensywnych prac Parlamentu Europejskiego. NSZZ „Solidarność” zwraca się o wsparcie tej inicjatywy niosącej ze sobą pozytywne skutki dla polskiego świata pracy. Dlatego wysłała w tej sprawie list do wszystkich polskich europalamentarzystów.
Przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Lasów Państwowych NSZZ Solidarność spotkali się 10 listopada w Pałacu Prezydenckim. Poniżej publikujemy komunikat po tym spotkaniu.
Dokładnie w 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” 10 listopada br., z inicjatywy Regionu Środkowo-Wschodniego, przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 40 im. Lubelskiego Lipca posadzony został Dąb Solidarności i Wolności.
Solidarność protestuje, ponieważ nie wszyscy pracownicy na froncie walki z koronawirusem zostali przez rząd równo potraktowani w kwestii wynagrodzeń. O tej sprawie w audycji „Głos Pracownika” mówiła Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Czterdzieści lat temu, 10 listopada 1980 r. Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" – pierwszy w komunistycznym bloku wschodnim niezależny od rządu i partii związek zawodowy. Na decyzję przed siedzibą sądu w Warszawie czekały tłumy ludzi. Ogłaszając decyzję sądu Lech Wałęsa ogłosił na schodach sądu: „Mamy wszystko, czego chcieliśmy”.
Dziś zmarł Bogdan Osiński, były wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Łódzka. Piotr Duda, w imieniu Prezydium Komisji Krajowej, składa kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego.
Po długotrwałej chorobie, 29 października zmarł bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej. Miał 81 lat. Pogrzeb bp Zawitkowskiego odbył się 7 listopada w katedrze w Łowiczu.
"Jako członkowie NSZZ ”Solidarność” przy UMK jesteśmy wstrząśnięci obserwacją w jaki sposób wiele osób ze środowiska akademickiego wykorzystuje wywalczoną przez Solidarność wolność słowa i zgromadzeń" - pisze w stanowisku Stanisław Biniak, przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy UMK w Toruniu.
19 października 2020 r. do Sejmu wpłynął kolejny poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (druk 683). Prace nad projektem zakończyły się 28 października 2020r, a dnia 3 listopada 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ostateczną wersję ustawy.
Fundacja SOLIDARNI, we współpracy z Krajową Sekcją Pożarnictwa NSZZ Solidarność oraz Krajową Sekcją Służby Więziennej NSZZ Solidarność organizuje zbiórkę środków finansowych na leczenie i odbudowę domu dla strażaka mł. ogn. Grzegorza Pająka, który w wyniku tragicznego wybuchu w dniu 16 października utracił cały dorobek swojego życia.
Z inicjatywy firmy Saraya, która współpracuje z Damianem Jonakiem, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Sekretariat Górnictwa i Energetyki przekazali trzy tiry środków antybakteryjnych dla górników i uczniów szkół.
28 października 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej (COM (2020) 682 final).Projekt przygotowany przez Komisję Europejską NSZZ Solidarność wita z zadowoleniem, gdyż jest to ważny krok w kierunku implementacji zasad europejskiego filaru praw socjalnych odnoszących się do uczciwych warunków pracy, w tym wprowadzenia uczciwej płacy minimalnej i promowania efektywnych rokowań zbiorowych.
- Drugiego pełnego lockdownu gospodarka może nie udźwignąć. Pomoc państwa powinna być punktowa i nie może prowadzić do dzielenia pracowników. Światopogląd członków nas nie obchodzi, ale każdy wie, do jakiego związku przystąpił - powiedział Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S" w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.
Poniżej publikujemy pismo, jakie do Komisji Krajowej NSZZ Solidarność wystosował Krajowy Sekretariat Łączności. Dotyczy ono pogotowia strajkowego w firmie NexoTech.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko nieuwzględnieniu w decyzji ministra zdrowia podwyżek dla części pracowników zatrudnionych przy pacjentach z COVID-19: przede wszystkich salowych, sanitariuszek i sanitariuszy oraz innych osób, które będąc zatrudnione w tzw. działalności podstawowej wykonują najgorzej płatną pracę przy pacjentach. Bez nich „jednoimienne” oddziały szpitalne nie są w stanie normalnie funkcjonować.
Rezygnacja przedstawicieli „Solidarności” z członkostwa w RDS, oskładkowanie umów zleceń oraz tzw. pakt społeczny, to główne tematy spotkania szefa „Solidarności” Piotra Dudy z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Spotkanie, które odbyło się warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej trwało blisko godzinę.
W ramach obchodów 40 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” i 36 rocznicy tragicznej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 25 października br. w Kościele Ojców Pijarów w Łowiczu Członkowie Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” w Łowiczu uroczyście wprowadzili i przekazali relikwiarz z męczeńską krwią błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Zakładowa Solidarność z Roca Polska zorganizowała dla swoich członków konkurs z nagrodami. Pracownicy mieli wysyłać zdjęcia, na których znajdzie się napis Solidarność, 40 lat i wszystko co kojarzy się ze Związkiem.
Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" wyraża zdecydowany protest przeciwko pominięciu podwyżkami części pracowników zatrudnionych przy pacjentach z COVID-19.