Przedstawiciele gdańskiego oddziału IPN spotkają się w środę z przedstawicielami miejscowego magistratu, by uzgodnić szczegóły organizacji na pl. Solidarności w Gdańsku przygotowanej przez Instytut wystawy "TU rodziła się Solidarność".
Wydany przez władze Gdańska zakaz jest próbą ograniczenia obecności Solidarności w jednym z najważniejszych w jej historii miejsc. Działania odmawiające związkowi prawa do aktywności przed stoczniową Bramą nr 2 mogą budzić tylko złe skojarzenia - piszą Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek w specjalnym oświadczeniu po skandalicznej decyzji władz miasta Gdańska.
Ze zdumieniem przyjęliśmy informację, że ekspozycje Instytutu stały się „dodatkowymi elementami zakłócającymi przestrzeń” - informuje gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Dobrą sezonową pracą może być zbieranie owoców, gdzie zarobić można nawet do 1500 zł przez dwa tygodnie. Podobne kwoty można uzyskać, pracując w restauracji. Na co jednak trzeba uważać?
Wybory prezydenckie wygrał kandydat wspierany i popierany przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Prezydent przyjazny pracownikom, dzięki któremu udało się naszemu Związkowi wprowadzić wiele dobrych rozwiązań dla polskich pracowników i polskich rodzin.
W dniu 10 lipca weszła w życie ustawa realizująca orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r., sygn. akt P 20/16, stwierdzającego niezgodność art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w roku 1953 kobiet, które przed dniem 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury wcześniejszej na podstawie art. 46 w związku z art. 29 tej ustawy, z art. 2 Konstytucji RP.
Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski był gościem red. Ryszarda Gromadzkiego na antenie Polskiego Radia 24, gdzie podkreślił, jak istotne znaczenie dla wyniku wyborów miało poparcie NSZZ "Solidarność" i jej przewodniczącego Piotra Dudy dla sukcesu urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy.
W dniu 9 lipca 2020 r. Zmarł Zbigniew Kruk-Strzeboński. Pogrzeb odbył się w poniedziałek na cmentarzu grębałowskim w Krakowie.
W sobotę w Świdniku odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce latem 1980 r. W zakładach pracy na Lubelszczyźnie doszło wówczas do strajków pracowniczych spowodowanych podwyżką cen żywności. W następnych miesiącach fala oporu rozlała się na całą Polskę i zapoczątkowała erę Solidarności.
70% Polaków uważa, że ograniczenie handlu w ogóle im nie przeszkadza, tak wynika z badań przeprowadzonych przez IBRIS dla Santander Consumer Bank, opublikowanych w dniu 09.07.2020 r.
Przed Urzędem Miasta Łodzi odbyła się pikieta zorganizowana przez Międzyregionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Regionu Ziemia Łódzka. Pikieta miała na celu wyrażenie oburzenia w związku z działaniami władz Miasta Łodzi. Chodzi o wypowiedzeniem przez Miasto Łódź Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto Łódź.
Funkcjonariusze z Komisariatu II Policji w Gdańsku mieszczącego się przy ul. Długa Grobla 4 prowadzą pod nadzorem prokuratury postępowanie dotyczące znieważenia poprzez rozbicie, pamiątkowej tablicy umieszczonej na murze Stoczni Gdańskiej. Do prowadzonego postępowania policjanci zabezpieczyli zapisy z kamer monitoringów. Na jednym z nich policjanci znaleźli i zabezpieczyli wizerunek mężczyzny, który może mieć związek z tym przestępstwem.
7 lipca zmarł wybitny prawnik Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność - mecenas Bogumił Soczyński.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” WSK „PZL-Świdnik” S.A. wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Świdniku serdecznie zapraszają do udziału w obchodach 40. rocznicy Świdnickiego Lipca 1980, które odbędą się 11 lipca 2020 r.
23 osoby zostały odznaczone 7 lipca przez prezydenta miasta Krzysztofa Żuka medalem „Lublin Bohaterom” z okazji 40. rocznicy Lubelskiego Lipca. Uhonorowano osoby bezpośrednio uczestniczące w protestach lipcowych w 1980 roku w uznaniu za odwagę oraz niezłomną postawę podczas wydarzeń Lubelskiego Lipca '80.
Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na benefity pozapłacowe w firmach. Jakie propozycje pracodawcy powinni oferować? Co najbardziej doceniają pracownicy?
W związku z obchodami 40. rocznicy narodzin ruchu społecznego „Solidarność”, który doprowadził do ponownego odzyskania wolności przez Polskę po czerwcu 1989 r.w 53.miejscach w całej Polsce IPN otworzył wystawę „TU rodziła się Solidarność
Spotkanie przedstawicieli pracodawcy - firmy MOWI z Duninowa, z członkami Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w tym zakładzie pracy, odbyło się 1 lipca 2020 r. w Ustce. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ Solidarność na czele z przewodniczącym.
Sytuacja w Państwowej Straży Pożarnej była jednym z głównych tematów spotkania z 2 lipca br., podczas którego powstała Tymczasowa Organizacja Zakładowa NSZZ Solidarność przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu. W wyniku wyborów władzę wykonawczą organizacji stanowią: Michał Rosół (przewodniczący), Bartosz Batura (sekretarz) oraz Paweł Strykowski (skarbnik).
Poniżej przedstawiamy apel ZR Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność i stanowisko ZR Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność w sprawie wyborów prezydenckich.