Publikujemy komunikat Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" dotyczący spotkania z ministrem edukacji, do którego doszło 4 grudnia.
W środę 4 grudnia władze Solidarności wraz z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności spotkały się na prywatnej audiencji z Papieżem Franciszkiem. Tuż po spotkaniu rozmawialiśmy z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą i zastępcą przewodniczącego KK Tadeuszem Majchrowiczem.
Demonstracje w Hongkongu rozpoczęły się w marcu 2019 r. po ogłoszeniu projektu ustawy, która pozwalałaby na ekstradycję obywateli Hongkongu do Chińskiej Republiki Ludowej. Od czerwca demonstracje przerodziły się w masowe protesty antyrządowe, a na ulicach regularnie dochodzi do starć z policją. Z powodu brutalności policji ucierpiało wiele ludzi, w tym obrońców praw człowieka. Aresztowano prawie 5000 obywateli, w tym pracowników organizacji humanitarnych oraz osoby nieletnie, jest wiele rannych, są również ofiary śmiertelne. Istniejący system polityczny uważany jest przez obywateli Hongkongu za niesprawiedliwy, a rząd za nadużywający swojej władzy i tolerujący niesprawiedliwe egzekwowanie prawa przez policję.
Podpisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się piątkowe rozmowy płacowe w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy wynegocjowali z zarządem spółki korzystniejsze zasady naliczania nagrody rocznej tzw „czternastki”. Dalsze rozmowy będą się toczyć z udziałem mediatora.
W środę 4 grudnia władze Solidarności wraz z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności spotkały się na prywatnej audiencji z papieżem Franciszkiem. Portal Tysol.pl dotarł do dokumentu ze specjalnym pozdrowieniem Ojca Świętego Franciszka do Zarządu NSZZ "Solidarność".
Z okazji Dnia Świętej Barbary, patronki Górników i wszystkich pracowników branży wydobywczej, a także innych zawodów trudnych, których Święta Barbara jest patronką, życzę pomyślności opartej na polskim węglu i polskich bogactwach naturalnych.
Na prywatnej audiencji władze „Solidarności” wraz z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności spotkają się z papieżem Franciszkiem o godz. 8.45. Później o godz. 9.30 wezmą udział w audiencji generalnej.
W sobotę na uroczystościach barbórkowych w kopalni Turów w Bogatyni przemawiał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. - Niestety widzimy co się dzieje wśród niektórych polityków na poziomie europejskim. Wielkim zagrożeniem jest przyjęta przez PE rezolucja, która zakłada tzw. neutralność klimatyczną już do roku 2050. To katastrofa nie dla polskiego górnictwa i energetyki, ale dla całej polskiej gospodarki i indywidualnego odbiorcy - powiedział przewodniczący.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjął rezygnację prof. dr. hab. Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.
PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, została laureatem XII edycji konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom", zorganizowanym przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność", pod patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
Członkinie Krajowej Sekcji Kobiet spotkały się w Warszawie na dwudniowym posiedzeniu, które odbyło się w dniach 27-28 listopada br. Wśród zaproszonych gości był Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK, Waldemar Dubiński, zastępca przewodniczącego Regionu Mazowsze, a także posłanka Ewa Tomaszewska.
W Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad tzw. neutralnością klimatyczną. PE przyjął rezolucję ws. kryzysu klimatycznego. Przeciwko temu byli europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, jednak rezolucja i tak została przyjęta głosami aż 429 eurodeputowanych. Za "neutralnością klimatyczną" opowiedzieli się także polscy europosłowie opozycji: Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Ewa Kopacz, Włodzimierz Cimoszewicz, Robert Biedroń i Sylwia Spurek.
W dniach 25 i 26 listopada w Warszawie odbyły się warsztaty „Wzmocnienie naszego związku”, które były dedykowane dla związkowców z międzynarodowych koncernów.
Dziś o godz. 20.10 w programie „Alarm!” na antenie TVP1 poruszono temat akcji Solidarności ws. bisfenolu A - substancji zwiększającej ryzyko nowotworów oraz niepłodności.
"W dniu 27 listopada 2019 r. odbyły się negocjacje przedstawicieli NSZZ Solidarność z Zarządem Castorama Polska Sp. z o.o. w sprawie przywrócenia do pracy zwolnionych dyscyplinarnie liderów związkowych organizacji związkowej" – czytamy w komunikacie po spotkaniu przedstawicieli Solidarności z Zarządem Castorama Polska Sp. z o.o.
Na Zamku Królewskim w Warszawie 26 listopada 2019 r. odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Haliny Krahelskiej oraz nagród w XXVI edycji konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Wręczono także Nagrodę Głównego Inspektora Pracy w konkursie „Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy”. Pracodawcy odebrali także dyplomy gratulacyjne i nagrody przyznane przez partnerów społecznych z NSZZ Solidarność.
Powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej to jeden z najważniejszych postulatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Nasze trwające ponad rok działania negocjacyjne dotyczące zmiany systemu wynagradzania znalazły odzwierciedlenie w podpisanym 7 kwietnia porozumieniu między KSOiW NSZZ „Solidarność” a rządem. Punkt VI tego porozumienia brzmi: Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 r.
Hutnictwo w Polsce przeżywa ogromny kryzys, który nie ominął również Regionu Śląska Opolskiego. W województwie opolskim usytuowane są trzy zakłady hutnicze: Oddział Arcelor Mittal Polska S.A. w Zdzieszowicach (koksownia), Oddział Alchemia S.A. Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem oraz Huta Małapanew w Ozimku. W wymienionych zakładach zatrudnionych jest 2800 pracowników. Utrata jednego miejsca pracy w hutnictwie pociągnie za sobą pięć innych w zakładach branży stalowej współpracujących z hutnictwem. W dobrych czasach dla hutnictwa w naszym regionie było zatrudnionych 18000 pracowników - mówi Dariusz Brzęczek, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego, przewodniczący "Solidarności" w Oddziale Alchemii S.A. Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem.
W sprawie wdrożenia rozwiązań usprawniających działalność obecnych placówek kształcenia specjalnego oraz zaniechania zamiaru ich likwidacji poprzez ich włączenie do szkolnictwa ogólnodostępnego odbyło się listopadowe posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Opolu. Inicjatorem podjętego tematu była "Solidarność" przy Zespole Szkół Specjalnych w Opolu, której przewodniczy Joanna Uchacz.
Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Gdańsku informuje, że w dniach 2 i 3 grudnia (poniedziałek i wtorek), od godz. 10.00 odbędą się występy laureatów VI Wojewódzkiego Konkursu Muzycznego: „Polska – moje miejsce, mój kraj”. Patronem Konkursu jest Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Miejsce: Gdańsk, Wały Piastowskie 24, budynek „S” – sala „Akwen”.