- Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” życzy Waszej Świętobliwości wielu łask Bożych oraz zapewnia o modlitwie. Niech siła płynąca z narodzin Chrystusa zawsze Cię Ojcze wzmacnia - napisał w imieniu Związku przewodniczący Piotr Duda. Dzisiaj 50. rocznica święceń kapłańskich Papieża Franciszka.
13 grudnia w Olsztynie odbędą się uroczystości 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. ZR Warmińsko-Mazurskiego zaprasza do udziału.
Z okazji 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w Białymstoku odbędzie się koncert pt. "Wolność - to nie cel lecz szansa...".
Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ”S” ze strukturą światowych związków zawodowych UNI Global rozpoczął międzynarodową kampanię społeczną na stronach LabourStart, w ramach której domagamy się przywrócenia naszych koleżanek i kolegów z Castoramy do pracy.
13 grudnia w Łodzi odbędą się uroczystości upamiętniające rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w czasie którego prześladowań doznały tysiące działaczy opozycji. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z Solidarnością. Poniżej przedstawiamy harmonogram wydarzeń.
- To naturalne, że oryginalne tablice z postulatami MKS-u powinny być w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej – powiedział w programie Forum Panoramy na TVP 3 Gdańsk Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”. Lewicę zaś nazwał ideowymi następcami komunistycznych zbrodniarzy.
Wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. wymierzone było przeciw Solidarności oraz społeczeństwu pragnącemu wolności. Przedstawiamy plan obchodów tej rocznicy w Regionie Dolny Śląsk, podczas których uczczone zostaną ofiary stanu wojennego.
Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” zachęca do udziału w obchodach tragicznych grudniowych rocznic: 49. rocznicy pacyfikacji strajków na Wybrzeżu oraz 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przeciwko wybijającemu się na niezależność społeczeństwu.
ZR Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność zaprasza do udziału w obchodach 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
- To dla nas wyjątkowy czas. Zgodnie z naszą piękną tradycją spotykamy się w tym historycznym miejscu, jakim jest Sala BHP i będziemy dzielić się chlebem bożym, jakim jest opłatek. Ale wracając do 1980 roku, do sierpnia, tutaj robotnicy także dzielili się chlebem. Nie wszystkim rodziny przynosiły pod bramę kanapki. Byli tacy, którzy na strajku byli sami. Dlatego tutaj, na tej sali, jeden z drugim dzielił się chlebem - mówił przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda w historycznej Sali BHP, gdzie odbyło się dzisiaj spotkanie wigilijne NSZZ "Solidarność".
Z okazji jubileuszu powstania Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odbyło się uroczyste spotkanie związkowe, na które przybyli członkowie związku oraz zaproszeni goście.
Rada Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność zwróciła się do rządu RP o podjęcie pilnych i zdecydowanych działań mogących uratować pozostałą, będącą z większościowym udziałem Skarbu Państwa część hutnictwa naszego kraju.
Obradująca w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wezwała polski rząd do zablokowania na najbliższym szczycie Rady Europejskiej propozycji klimatycznych KE zmierzających do wprowadzenia neutralności klimatycznej do roku 2050 - czytamy w przyjętym stanowisku. Przyjęcie proponowanych przez Unię rozwiązań oznacza katastrofę dla polskiej gospodarki.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” z oburzeniem przyjmuje informację o projekcie ustawy przygotowanym przez Lewicę, która cofnęłaby rozwiązania zawarte w tzw. ustawie dezubekizacyjnej z 2016 r. Lewica w jasny sposób daje tym do zrozumienia, że jest następcą ideowym PRL-owskich komunistycznych organów i instytucji - przyjęła w swoim stanowisku obradująca w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum Solidarności i władze Gdańska starań NSZZ „Solidarność”o przeniesienie oryginalnych tablic Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 21. postulatami sierpnia 1980 r. do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Uznajemy to za kolejną próbę kwestionowania praw Związku do własnej historii - przyjęła w stanowisku obradująca w Gdańsku Komisja Krajowa.
Jak wygląda sytuacja pracowników w handlu i czy do skutku dojdzie ewentualne zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę ze względu na sklepy, które przedstawiają się jako placówki pocztowe i dzięki temu pozostają otwarte? Gościem Dnia był Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", z którym rozmawiał Artur Kiełbasiński.
Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ Solidarność był gościem zebrania członków Krajowej Sekcji Służby Ochrony Zdrowia, które odbyło się 9 grudnia w warszawskiej siedzibie Solidarności. - Powinniśmy jasno uzmysłowić poszczególnym ministerstwom, że każdego obowiązuje przestrzeganie prawa. Skoro narzekaliśmy na dialog za rządów PO-PSL to teraz żądamy, żeby ten dialog wyglądał lepiej – stwierdził Piotr Duda.
- Historyczna Sala BHP Stoczni Gdańskiej jest miejscem, gdzie powinny spocząć oryginalne tablice z 21. sierpniowymi postulatami. W tej sali Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisał z komunistyczną władzą porozumienie w sierpniu 1980 r. To spuścizna Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Europejskie Centrum Solidarności oraz wszystkie zainteresowane strony muszą ten fakt uszanować - pisze rzecznik NSZZ Solidarność Marek Lewandowski w specjalnym oświadczeniu, komentując doniesienia mediów o zabraniu z Europejskiego Centrum Solidarności oryginalnych tablic z postulatami Sierpnia '80.
- W związku z rozpowszechnianiem przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz informacji o spotkaniu z Papieżem Franciszkiem i zaproszeniem Jego Świętobliwości na rocznicę podpisania porozumień sierpniowych informujemy, że nie ma to żadnego związku z odbywającą się tego dnia audiencją prywatną Papieża z Prezydium NSZZ „Solidarność” oraz z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem „Solidarności” - informuje w specjalnym oświadczeniu dla mediów rzecznik przewodniczącego Komisji Krajowej Marek Lewandowski.
– Nowością związkową jest decyzja Komisji, by temat sporu zbiorowego przekazać do arbitrażu sądowego. Myśleliśmy, że jest to ustalona praktyka, która w naszym kraju funkcjonuje, ale okazało się, że nie. My będziemy tymi przecierającymi szlak. Mam nadzieje, że w sądzie znajdziemy zrozumienie większe niż do tej pory u pracodawcy i właściciela – mówi Bogumił Nowicki, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Pracowników Poczty Polskiej NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.