Serdecznie zapraszamy na obchody 39. rocznicy powstania Solidarności, które odbędą się w Łowiczu. W ramach obchodów, w sobotę, odbędzie się 4. turniej sportowy zakładów pracy.
Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” uruchomiła zapisy do czwartej edycji imprezy. Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku na mecie biegacze otrzymają pierwszy medal bohaterów podziemia antykomunistycznego który otworzy wieloletnią, kolekcję medalową bohaterów Lubelszczyzny. Projekt współorganizowany z IPN oddział Lublin, Kuratorium Oświaty, SKOK im. Z. Chmielewskiego i Lubelską Solidarnością. Zadanie realizowane dzięki wsparciu Ministra Sportu i Turystyki i Gminy Lublin. Medal w kolorze srebra antycznego przypomni postać ostatniego partyzanta Józefa Franczaka ps.”Laluś”. 21 września w Ogrodzie Saskim medal zawiśnie na szyi każdego uczestnika.
Od uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się obchody Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie. Podczas spotkania związkowcy przyjęli okolicznościowe stanowisko.
Dobiega końca roczna Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności w Regionie Podkarpacie NSZZ „Solidarność”. Ostatnim akordem była Msza Święta w Kościele pw. Św. Wojciecha i MB Częstochowskiej w Krośnie, której przewodniczył Metropolita Przemyski JE ks. Arcybiskup Adam Szal.
31 sierpnia w Sali BHP podczas uroczystości obchodów 39. rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, młodzież, która otrzymała stypendia „Solidarności” uroczyście odsłoniła logo na 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność”.
W dniu wczorajszym w Koszalinie odbyły się uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych. Program uroczystości został ułożony tak, aby pokazać w prosty i przyswajalny sposób historię przemian wolnościowych, w których Solidarność odegrała jedną z pierwszoplanowych ról.
W sobotę 31 sierpnia w Gdańsku odbyły się uroczystości główne z okazji 39. rocznicy strajków, podpisania Porozumień Sierpniowych, będących datą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność. To wielkie święto całego Związku. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego reportera.
Podczas uroczystych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w historycznej Sali BHP ogłoszono powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności. - Wierzę głęboko, że ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności przyniesie efekty poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności - mówił podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jaroslaw Sellin.
Podczas uroczystej mszy świętej, która odbyła się w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański podkreślił wstawiennictwo ludzi pracy, ludzi Solidarności w obronę Kościoła i wartości budujących polską wspólnotę niepodległościową.
Przewodniczący NSZZ Solidarność przemawiał dziś podczas 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
- Instytut Dziedzictwa Solidarności będzie pokazywał prawdziwe ideały Solidarności, będzie pokazywał historię nie gumkując z tej historii nikogo. Ani Lecha Wałęsy, ani Anny Walentynowicz - mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Dziś, podczas uroczystych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych ogłoszono powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
W Gdańsku rozpoczęły się uroczystości główne z okazji 39. rocznicy strajków, podpisania Porozumień Sierpniowych, będących datą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, oraz 31 rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r. To wielkie święto całego Związku.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w historycznej Sali BHP odznaczenia Krzyży Wolności i Solidarności wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Obecni na uroczystości był także m.in przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda i przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego Krzyszof Dośla.
W piątek 30 sierpnia w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Głos podczas uroczystości zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej w drugim dniu obrad Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" oddała hołd Bohaterom sierpnia 1980 r. - Realizacja 21. postulatów to najlepsza forma podziękowania za ich zasługi - stwierdzili członkowie KK. W sposób szczególny przywołali również wielką rolę polskiego Kościoła w sierpniowym zwycięstwie. Wcześniej złożyli kwiaty przy Pomniku Poległych Stoczniowców.
- Większość punktów porozumienia z „Solidarnością” są realizowane, w tym podwyżki dla nauczycieli. Nie ma wśród nauczycieli atmosfery do strajku, a wypowiedzi Broniarza są realizacją zamówienia politycznego. Przypominam, że to członek założyciel SLD – powiedział podczas posiedzenia Komisji Krajowej szef oświatowej „Solidarności” Ryszard Proksa.
Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił w całości apelację Newsweeka i w całości podtrzymał wyrok sądu pierwszej, który zapadł przed Sądem Okręgowym Warszawie. Chodzi o proces, który Piotr Duda wytoczył Newsweekowi cztery lata temu za serię publikacji dyskredytującej szefa „Solidarności”.
O wzroście płacy minimalnej, pluralizmie związkowym w służbach mundurowych, emeryturach stażowych oraz stanie negocjacji w innych punktach tzw. piątki Solidarności w punkcie informacji z prac Prezydium KK przedstawił Henryk Nakonieczny członek Prezydium KK NSZZ „S”, odpowiedzialny za działy eksperckie i dialog trójstronny. Obrady Komisji Krajowej odbywają się w sali Akwen Zarządu Regionu Gdańskiego.
Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. W programie m.in. prezentacja projektu powołania Instytutu Dziedzictwa „Solidarności”, stanowisko z okazji 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz propozycja logo na przyszłoroczną – 40. rocznicę powstania „Solidarności”.
Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” informuje, że odbyły się konsultacje na temat imprez i uroczystości w Regionie Gdańskim, związanych z obchodami. Część z nich jest organizowana wspólnie z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”, czyli 39 rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 31 rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r. To jest święto całego Związku. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach.