Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas trwającej agresji na Ukrainę - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że ich treści są dalekie od propagandowych przekazów Rosji.
Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) opublikowali prognozę, która wskazuje, jakie decyzje ws. wysokości stóp procentowych może w najbliższym czasie podjąć Rada Polityki Pieniężnej (RPP).
Tegoroczny szczyt G7 odbył się w Elmau w Alpach Bawarskich. Kanclerz Scholz nazwał go „sygnałem jedności i siły”, podkreślając wagę postanowień, jakie wynikły ze spotkania przywódców.
Holenderski minister zdrowia Ernst Kuipers proponuje liberalizację holenderskiego prawa o eutanazji, w ramach której eutanazji „za zgodą rodziców” miałyby być poddawane kilkuletnie dzieci. Komentarza w tej sprawie udzielił portalowi Do Rzeczy Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.
- Rosjanie obserwują wzmacnianie się wschodniej flanki NATO bardzo uważnie. W przyszłości jednym z ich celów będzie osłabianie spójności politycznej Sojuszu oraz UE. NATO jest również paktem politycznym i podejmowane działania militarne wymagają decyzji politycznych. Rosjanie wrócą do tego, co robili przez cały okres zimnej wojny, będą próbowali paraliżować polityczne funkcjonowanie NATO – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem Martin Svárovský, czeski analityk polityczny, Doradca Przewodniczącego Komisji do Spraw Europejskich i Wiceprzewodniczący Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej.
Prezydent USA Joe Biden zapowiedział wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.
„Europejskie Centrum Solidarności z siedzibą w Gdańsku postanawia usunąć ze swego budynku siedzibę organizacji poświęconej wspieraniu osób niepełnosprawnych. Jej miejsce ma zająć fundacja wyrosła na gruncie protestów po wyroku TK ws. aborcji” – twierdzi portal salon24.pl.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jest przekonany, że jednym z czynników warunkujących wybuch wojny na Ukrainie była... płeć prezydenta Federacji Rosyjskiej.
– Nadanie statusu kandydata do Unii Europejskiej Ukrainie jest wydarzeniem historycznym. Jest to zapowiedź zielonego światła, tylko że droga Ukrainy do UE będzie bardzo długa i będzie to spowodowane celowym opóźnianiem akcesu naszego sąsiada do struktur europejskich przez największe kraje typu Francja i Niemcy – powiedział w Poranku „Siódma9” europoseł Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość).
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk skomentował w mediach społecznościowych incydent z posłem PO Franciszkiem Sterczewskim, który został zatrzymany przez policję w nocy z poniedziałku na wtorek na jednej z ulic Poznania. Wszystko wskazuje na to, że poseł znajdował się pod wpływem alkoholu.
Na łamach niemieckiego dziennika „Handelsblatt” pojawił się komentarz dot. spuścizny po polityce Angeli Merkel. Autor nie ukrywa, że jego zdaniem na naszych oczach upada pomnik byłej kanclerz.
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joe Bidenem, a następnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – poinformował w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
– Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja–NATO – mówi PAP Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Według niepotwierdzonych na razie informacji w bazie lotniczej w rosyjskim Kursku miały miejsce wybuchy.
Ani chwili wytchnienia dla widzów i wyborców. Każdego dnia Polacy są straszeni wręcz zagładą, jeśli dalej będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Zresztą już teraz według takich stacji telewizyjnych jak TVN 24 mamy katastrofalny stan państwa, wszechobecną drożyznę (co jest zjawiskiem powszechnym w Europie i Stanach Zjednoczonych), a polityki wschodniej w ogóle nie ma, bo ani Morawiecki, ani Duda nie wsiedli do pociągu z Scholzem i Macronem, by żyrować w Kijowie naciski na uległość Ukrainy wobec Putina.
Europejskie media prześcigają się w komentarzach po wizycie kanclerza Niemiec Olafa Scholza, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premiera Włoch Mario Draghi i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa podczas wizyty w Kijowie na Ukrainie. Wśród powtarzających, nieco cynicznych się fragmentów komentarzy najczęstszym jest: „ta podróż była również sygnałem dla Putina”, "nie boimy się ciebie i odwiedzamy naszych przyjaciół na Ukrainie nawet w czasie wojny".
– Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK – poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
Pomimo krwawej rosyjskiej inwazji na Ukrainę prezydent Federacji Rosyjskiej pojawi się jak gdyby nigdy nic na szczycie G20 w Indonezji. Przedstawiciele jego administracji już wykorzystują tę sytuację w celu umniejszenia roli Wołodymyra Zełenskiego, który również jest zaproszony. Możliwe, że obydwaj wystąpią zdalnie.
– Chciałbym, aby Niemcy wzięły na siebie zadania wynikające z ambicji przewodzenia i zaznaczyły, że jesteśmy siłą przywódczą – podkreślił szef SPD podczas wizyty w Polsce.
Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim - poinformował fiński prezydent Sauli Niinisto we wtorek w pierwszym dniu szczytu NATO w Madrycie.