Państwa Zjednoczonej Europy mają obowiązek solidarnego działania wobec Białorusinów – wskazał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Sytuacja w tym kraju była głównym tematem rozmowy szefa polskiego rządu z unijnymi przywódcami.
Wniosek prokuratury o areszt dla działacza "Stop Bzdurom" Michała Sz., do którego przychylił się sąd, zawierał w uzasadnieniu "obawę matactwa i ucieczki". Portal wPolityce.pl opublikował dziś nieoficjalne informacje dotyczące powodów takiej opinii śledczych i sądu - chodzić ma m.in. o brak stałego miejsca zamieszkania, pomieszkiwanie w różnych miejscach.
Rząd Libanu podał się w poniedziałek do dymisji w związku z zeszłotygodniową eksplozją w Bejrucie, w której zginęło ponad 160 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych - poinformował premier Hasan Diab.
Były prezydent Lech Wałęsa używa swoich profili w mediach społecznościowych do zwalczania przeciwników politycznych i budowy coraz bardziej fantastycznych teorii na temat swojej współpracy z SB, a tym razem napisał tak...
„Jestem wyznawcą zasady, że ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – miał powiedzieć w 1931 r. Marszałek Józef Piłsudski. Polska historia ostatnich 200 lat udowadnia, że Polacy historię szanują jak mało który naród w Europie. Bowiem kolejne pokolenia, odpowiadając na zew wolności, który ukryty jest gdzieś w głębi polskiego DNA, stają do duchowej sztafety, której celem jest odpór imperializmowi łypiącemu złowrogim okiem ze Wschodu. W wieku XIX imperializmowi carskiemu, w wieku XX imperializmowi bolszewickiemu – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Mateusz Kosiński. To właśnie sztafecie pokoleń, rozpoczętej w 1920 r., która sprzeciwiała się rosyjskiemu imperializmowi piszemy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Polskie państwo realizuje dziś swój obowiązek upamiętnienia Westerplatte – mówił w poniedziałek w Gdańsku minister kultury Piotr Gliński ogłaszając konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję cmentarza żołnierzy poległych na Westerplatte.
Po wyborach na Białorusi, które według oficjalnych danych miał wygrać Aleksandr Łukaszenka, na Białorusi dochodzi do gwałtownych wystąpień. Polskie władze usiłowały namówić Brukselę do zwołania szczytu ws. Białorusi. Jednak, jak donosi korespondent RMF w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, do takiego szczytu nie dojdzie z powodów, w które, wobec dramatycznych wydarzeń, trudno uwierzyć...
Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa, skomentował sprawę ukaranego mandatem rolnika.
Tomasz Samołyk przeanalizował sprawę aresztowania Michała Sz. vel Margot i zatrzymań aktywistów LGBT protestujących po aresztowaniu. Vloger zwrócił także uwagę na różnicę między "aresztowaniem" a "zatrzymaniem", tak często ignowowaną w polskiej przestrzeni medialnej oraz wyjaśnił, o co chodziło w akcji Stonewall i dlaczego hashtag Polish Stonewall jest naużyciem.
Hiszpański gwiazdor filmowy opublikował dziś w mediach społecznościowych informację o tym, że w testach uzyskał pozytywny wynik na obecność wirusa SARS-Cov2.
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nt. sytuacji na Białorusi - przekazało PAP unijne źródło. Z informacji PAP wynika, że szef RE Charles Michel przekazał też Morawieckiemu, że kwestia Białorusi zostanie poruszona na szczycie UE we wrześniu.
"Śniegu już nigdy nie będzie" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.
Dzień po swoich urodzinach szczeniaki zostały zakopane żywcem. Pod ziemią spędziły kilka godzin. Na szczęście pomoc zdążyła dotrzeć na czas. Według opinii weterynarza szczeniaki są w dobrym stanie. Ich właścicielka odpowie teraz za przestępstwo z ustawy o ochronie zwierząt.
„Fakt” po protestach w obronie mężczyzny o pseudonimie Margot zaatakował stołeczną policję. Gazeta opublikowała na okładce zmanipulowane zdjęcie z zatrzymania aktywistki LGBT i napisała o rzekomej brutalności funkcjonariuszy. Do sprawy na swoim Twitterze odniósł się szczeciński radny, Dariusz Matecki.
Odnosząc się do sytuacji na Białorusi były premier, Donald Tusk wyraził pogląd, iż polski rząd powinien domagać się natychmiastowego zwołania Rady Europejskiej. Jednak pewien szczegół najwyraźniej umknął jego uwadze…
Demonstracje i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu wyników oficjalnego badania exit poll, według którego w niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka uzyskując blisko 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. głosów. Opozycja dramatyczną sytuację Białorusinów wykorzystuje do ataku na polski rząd.
Niemiecka narracja w sprawach niemieckich zbrodni podczas II Wojny Światowej, szczególnie w kontekście w polskim kontekście, nieco się zmienia. Bezczelne manipulacje pt. "polskie obozy" zastępowane są dopuszczaniem do świadomości pewnych faktów, ale często pomieszanych z półprawdami, żeby nie napisać - kłamstwami.
Zarzuty prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, że uczestnikami powyborczych protestów sterowano z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech, uważamy za bezpodstawne - ocenił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Celebrytka i podróżniczka Martyna Wojciechowska skrytykowała na Facebooku działania policji wobec rzekomo "pokojowo" demonstrujących aktywistów, wyrażających swój sprzeciw wobec aresztowania Michała Sz. "Margota". Publicystka celowo manipuluje, czy też nie zdaje sobie sprawy, jak w praktyce zachowywali się wobec funkcjonariuszy policji owi "pokojowi demonstranci"?
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w poniedziałek, że uczestnikami powyborczych protestów "sterowano z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech". Według niego świadczą o tym zarejestrowane połączenia telefoniczne z zagranicy na Białoruś.