Po dzisiejszych obradach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który odbył się pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, rząd informuje o zmianach i obostrzeniach, jakie zostają wprowadzone w systemie funkcjonowania społecznego w obliczu narastającej epidemii COVID-19.
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała w poniedziałek wieczorem na nadzwyczajnym posiedzeniu ustawę o obrocie ziemią rolną. Rynek ziemi ma zostać otwarty 1 lipca 2021 roku. Do zniesienia moratorium na sprzedaż gruntów rolnych zachęcał Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Zastępca rzecznika PiS i poseł Radosław Fogiel skomentował efekty pierwszego dnia funkcjonowania prezydenckiego konta na TikToku.
Dziś od godziny 9.30 obraduje Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ws. rozprzestrzeniania się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2.
Europosłanka Anna Fotyga (PiS) znalazła się w grupie 10 ekspertów, którzy będą pracować nad reformą NATO. Grupę powołał we wtorek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Szef resortu edukacji w rozmowie z Radiem Gdańsk mówił na temat planów dotyczących pracy szkół w kontekście trwającej epidemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i wynikających z tego tytułu rządowych przepisów dotyczących pracy placówek oświatowych.
Dziś od godziny 9.30 obraduje Sztab Antykryzysowy ws. rozprzestrzeniania się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. RMF24 o niektórych z nowych przepisów kwarantanny, które według medium mają być dziś wprowadzone przez władze.
Resort spraw zagranicznych poinformował o dostawie środków do walki z epidemią wirusa SARS-CoV-2.
W poprawce Sejmu do specustawy, która umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie nie widzę niczego nagannego - podkreślił we wtorek wicepremier Jarosław Gowin. Jeżeli wybory miałyby się odbyć 10 maja należy umożliwić udział w nich jak najszerszej rzeszy wyborców - dodał.
Prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie podkreśla, że jeśli epidemia będzie szalała, jeśli będzie możliwości przeprowadzenia wyborów, to nikt nie będzie narażał życia i zdrowia obywateli - powiedział we wtorek w radiowej Trójce wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
W nocy Senat RP obradował nad poprawkami do ustaw mających tworzyć tzw. tarczę antykryzysową, zawierającą szereg propozycji rozwiązań administracyjnych, ekonomicznych i społecznych związanych z kryzysem wynikającym z epidemii koronawirusa. Po trzeciej w nocy izba wyższa parlamentu ustawy przyjęła z naniesieniem na nie łącznie blisko stu poprawek.
Potrzeba jeszcze większej dyscypliny; egzekwowanie obecnych przepisów będzie wzmocnione - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego we wtorek rozważane będzie np. ograniczenie liczby osób przebywających w sklepach.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało i nowych przypadkach zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
Rzecznik Ministerstwa sprawiedliwości Agnieszka Borowska poinformowała wczoraj wieczorem o śmierci jednego z pracowników resortu.
Polski internet obiega nagranie modlitwy małej dziewczynki o ustanie epidemii koronawirusa.
"Drukarze dla szpitali" to akcja społeczna właścicieli drukarek 3D, którzy postanowili wykorzystać swój sprzęt, aby produkować sprzęt niezbędny szpitalom do walki z epidemią koronawirusa. We współpracy ze szpitalami stworzyli projekt daszków i przyłbic ochronnych, organizują materiały i wysyłają pakiety startowe wolontariuszom
Przez wiele dni politycy opozycji uskuteczniali narrację, w ramach której żądali testów na koronawirus dla wszystkich, choć oczywistym było, że nigdzie nie ma takiej ilości testów, a zajmowanie już zajętej służby zdrowia oraz groźba wyciągnia Polaków z domu, stoją w sprzeczności z zasadami bezpieczeństwa przyjętymi wobec epidemii koronawirusa. Co ciekawe w propozycjach poprawek kontrolowanego przez opozycję Senatu do "Tarczy Antykryzysowej", jest już zupełnie co innego.
Grupa polskich inżynierów i projektantów z firmy Urbicum (producent drukarek 3D) stworzyła i dzieli się publicznie projektem #VentilAid, pierwszym polskim respiratorem drukowanym przy pomocy drukarek 3D. Ogłoszenie projektu spowodowało poruszenie wśród inżynierów i projektantów, którzy chcą się w niego włączyć oraz obudziło nadzieję w wielu potrzebujących na całym świecie.
Pakiet antykryzysowy nie przewiduje umożliwienia handlu w niedziele, ale pozwala sklepom na przyjmowanie i rozładowywanie towaru i rozładowywanie go na półki - poinformowała PAP minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
We Włoszech trwa akcja społeczne pod hasłem "Andrà tutto bene" - "Wszystko będzie dobrze", która ma za zadanie podnieść na duchu zmęczone epidemią koronawirusa społeczeństwo. Włosi malują na kawałkach materiału tęczę, dopisują hasło i wywieszają z balkonu lub okna. W mediach społecznościowych trwa akcja hasztagowa.