Dziś przypada 110 rocznica urodzin Ireny Sendlerowej - Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Polka z getta w okupowanej przez Niemców Warszawie uratowała ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci.
National Geographic, znany między innymi z emisji serii "Katastrofy w przestworzach", z której jeden z odcinków dotyczył tragedii smoleńskiej i powielał kłamstwa raportu Anodiny na temat przyczyn katastrofy, tym razem emituje film, z którego wynika, że przełomowego dla II wojny światowej zwycięstwa na Monte Cassino dokonali... Francuzi!
Stało się! Kampania wyborcza kandydata na Prezydenta Rzeczy Pospolitej Polskiej ruszyła z kopyta! A dopiero co dzień wcześniej najważniejszym tematem grzanym po wszelkich opozycyjnych mediach i forach był palec posłanki Lichockiej...
"Albo Unia Euro zmieni się, albo nie ma sensu, by dalej istniała" - powiedział Matteo Salvini, lider włoskiej partii prawicowej Liga. Polityk dał do zrozumienia, że jeżeli UE nie zmieni zasad funkcjonowania, Włochy być może pójdą w ślady Wielkiej Brytanii, opuszczając Unię.
- To wielkie dzieło - budowanie Polski, która dba o słabszych i nie boi się silnych - mówił Prezydent Andrzej Duda inaugurując start swojej kampanii. Hasztag #Duda2020 króluje w trendach Twittera. A tak komentują start kampanii dziennikarze, politycy i internauci
Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz wziął udział w spotkaniu poświęconym Ukrainie w ramach 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, a także spotkał się z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych.
- W tym pakcie [monachijskim - przyp. red.] z września 1938 r. zgodzono się na aneksję Sudetów przez Niemcy i w praktyce położyły kres niepodległości Czechosłowacji. Reakcja Polski była marginalna - jest to brzydka plama na polskiej polityce - pisze w Haaretz cytowany przez Onet jako "wybitny izraelski politolog" Shlomo Avineri, który według "wiodącego portalu" wskazuje racje jednej i drugiej ze stron konfliktu" i uważa, że Polacy powinni byli wpuścić Armię Czerwoną na swoje terytorium, w celu umożliwienia jej podjęcia walki z Niemcami.
Były kandydat na prezydenta Paweł Kukiz zwrócił się do lidera Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wymieniając powody, dla których powinien być zaproszony przez niego na Przystanek Woodstock w charakterze panelisty. Główny powód? Joanna Lichocka.
Ks. Adam Szustak, dominikanin prowadzący swój kanał filmowy na Youtubie, usunął z niego filmik, w którym zadeklarował poparcie dla Szymona Hołowni w zbliżających się wyborach prezydenckich.
Rada Powiatu Bieszczadzkiego uchyliła podjętą 8 lat wcześniej uchwałę, w której nadała Bieszczadzkiemu Zespołowi Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych imię Lecha Wałęsy. Za decyzją odebrania szkole imienia byłego prezydenta odpowiedziało się 9 radnych, 6 było przeciwnych.
"Wychodzimy z Konwencji i BUM! Potężna kontrdemonstracja przeciwników Andrzeja Dudy" - napisał na Twitterze poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.
We Francji zmarł chiński turysta zakażony koronawirusem, którego epidemia wybuchła w grudniu w Chinach - przekazała minister zdrowia Francji Agnes Buzyn.
Prezydent Andrzej Duda inaugurując swoją kampanię w tegorocznych wyborach, podsumował pięć lat swojej prezydentury i nakreślił główne wyzwania stojące przed Polską w nadchodzących latach.
"Andrzej słuchał, co ludzie do niego mówili. I w ten sposób narodził się program Dobrej Zmiany" - powiedziała w czasie inauguracji kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy była premier Beata Szydło.
Piotr Żyła zwyciężył w lotach narciarskich w Kulm. To drugie w jego karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata.
"Widzę tu wielki entuzjazm wspaniałych ludzi, wielką energię. Jestem przekonany, że zwyciężymy" - powiedział w czasie inauguracji kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy premier Mateusz Morawiecki.
"Zwyciężymy, ale to będzie ciężki marsz. A w tym marszu pójdą z nami pani premier Beata Szydło i pan premier Mateusz Morawiecki".
Liceum w Michałowie było kiedyś szkołą znaną w całej okolicy i obleganą przez absolwentów. Dziś sprawa ma się nieco inaczej, a po to żeby zachęcić młodzież, burmistrz Michałowa Marek Nazarko, planuje powołanie, jak twierdzi Wyborcza, klasy o profilu discopolowym
Kapitan Paulone jest niewątpliwie jednym z prawdziwych patriotów, z tych, którzy dla Ojczyzny nie szczędzą sił, nie unikają trudów i cierpień, a nawet świadomie i dobrowolnie składają życie na Jej ołtarzu. Zginął 11 października 1943 roku w Oświęcimiu.
- Rozmowy dotyczyły przyciągnięcia japońskich technologii i inwestycji dla głównych projektów infrastrukturalnych aktualnie realizowanych przez polski rząd, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości oraz elektromobilności. Energetyka natomiast była podzielona na trzy sekcje tematyczne: cywilizacja wodorowa, energetyka atomowa w obszarze małych reaktorów HTR (wysokotemperaturowy reaktor atomowy przyp. red.) oraz czyste technologie węglowe. Wszystkie te obszary pozostają kluczowe dla polskiej energetyki i mają szanse znaleźć w Japonii partnerów, inwestorów, ale również najlepsze i najbardziej wysublimowane technologie - mówi doradca strategiczny Tomoho Umeda, szef Komitetu Technologii Wodorowych w ramach Krajowej Izby Gospodarczej, syn Yoshiho Umedy, działacza opozycji demokratycznej w okresie PRL w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl. Tomoho Umeda wchodził w skład delegacji polskiego premiera w Japonii.